"Ніхто не покинув робоче місце". Начальник поліції Кіровоградщини – про рік роботи в умовах воєнного стану

"Ніхто не покинув робоче місце". Начальник поліції Кіровоградщини – про рік роботи в умовах воєнного стану

Ексклюзивно
"Ніхто не покинув робоче місце". Начальник поліції Кіровоградщини – про рік роботи в умовах воєнного стану
Колаж: Суспільне Кропивницький

24 лютого 2023 року – річниця повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Про роботу поліцейських Кіровоградської області в умовах воєнного стану Суспільному розповів начальник обласного управління Національної поліції Роман Козьяков.

Як для вас почався день повномасштабного вторгнення?

З 23 лютого поліцію Кіровоградської області перевели у надзвичайний режим роботи. Відповідно, почав працювати ситуаційний центр, де перебували співробітники Національної поліції регіону та Національної гвардії, залучили співробітників СБУ. Зранку 24-го пролунала тривога – бойова тривога, яка дійсно змінила уявлення, вселила у співробітників розуміння того фактору, що потрібно діяти на своєму місці. Ми готувалися до різного роду розгортання ситуації: спільно з жителями громади формували патрулі, блокпости.

Яких рішень вимагав той час?

Є алгоритм дій у випадку бойової тривоги, за яким діяли поліцейські області: посилили патрулі – всіх наших співробітників вивели на вулиці, щоб виконувати завдання, пов’язані з виявленням ворога й тих, хто міг діяти в його інтересах. Комунікували й координували свої дії зі Службою безпеки України, Нацгвардією, Державною службою з надзвичайних ситуацій. Окрему увагу приділили об’єктам критичної інфраструктури, а також об’єктам, які в подальшому стали в нагоді для нашої боротьби з ворогом. Деталі зможу розкрити після перемоги.

Оцінюючи свої дії через рік, вважаєте, що відпрацювали як належить чи щось можна було вдосконалити?

Нас оцінюють за наслідками. Точно можу сказати, що усі перебували на своїх місцях. Ніхто не виявив бажання покинути робоче місце. З одного боку, не дуже скромно було б говорити, що ми діяли правильно, і що все в нас вийшло. Виклики, які були на той момент, і задачі, які виникали – це створення блокпостів, формування бригад тер оборони з відповідним інструктажем щодо використання зброї, перевірки інформації, яку отримували тоді звідусіль, поводження в різних ситуаціях, переміщення переселенців через область. Надзвичайних ситуацій у зв’язку з цим не виникло. Дорожні вказівники й знаки прибрали, тому питанню регулювання руху приділяли багато уваги, посилено патрулювали в громадах, особливо в тих, що розташовані ближче до Миколаївської області. Патрулювання координували зі Збройними силами.

Як повномасштабне вторгнення вплинуло на роботу поліцейських у громадах? Це ті самі завдання, що і в умовах мирного часу, чи з’явились інші?

Додались складові у роботі поліцейських офіцерів у громадах. Передусім – це перевірка інформації про переселенців. Є розуміння ситуації, згуртованість влади, поліції і військових на місцях. В громадах, де переселенці проживають компактно, патрулюємо, підтримуємо зв’язок, цікавимось, чи мають переселенці проблеми на новому місці. Ще одна додаткова складова в роботі – збільшення кількості транспорту.

Яка кількість поліцейських забезпечувала правопорядок в області, як повномасштабне вторгнення практично вплинуло на роботу поліцейських і чи відряджали людей в інші регіони?

Після вторгнення ми максимум особового складу вивели на вулиці – патрулювали, перевіряли інформацію, слідкували за дотриманням комендантської години, координували дії та спілкувалися з тер обороною. Перевіряли багато людей тоді.

Чи вплинуло збільшення жителів області на ситуацію зі злочинністю?

Серед переселенців є різні категорії, але усі вони – наші громадяни. Ми супроводжували евакуацію, розселення, намагаючись забезпечити комфорт з огляду безпеки. На правопорушення реагували, та критичної зміни обстановки, пов’язаної з перебуванням на території області переселенців, немає.

Як були залучені працівники поліції до роботи евакуаційних потягів?

Ми зустрічали їх разом із представниками військової адміністрації і, відповідно, проводили перевірку, бо не всі їхали добровільно, когось переконували. І серед евакуйованих могли були ті, хто діє в інтересах ворога.

Добровільні формування територіальних громад – що це за формування, яка в них мета?

Мета – захистити громаду, захистити територію, на якій проживають. Там є обмеження за віком, люди, які мають основну роботу, залучають до підтримки правопорядку саме на території, де вони проживають. Мета благородна була, і це стало в нагоді, за що ми дуже вдячні цим добровольцям. Нині формат дещо змінився – учасників добровільних формувань територіальних громад залучають або до Збройних сил, до певних батальйонів, які створюють при обласній військовій адміністрації.

Були випадки застосування зброї учасниками добровільних утворень?

Був випадок до утворення об’єднань, внаслідок якого загинув наш співробітник – автомобіль не зупинився на вимогу. Зараз цю справу розслідують.

Лише влітку відкрили 11 кримінальних проваджень за фактом розкрадання гуманітарної допомоги. Яка доля цих проваджень?

Це факти, які перевірялись. Тобто надійшла інформація – ми порушили кримінальне провадження і перевіряємо: наявний або відсутній склад злочину. Одне кримінальне провадження, де розкрадання гуманітарної допомоги підтвердилося, направили до суду, шість закрили після перевірки, по інших перевірка триває. Питання гуманітарної допомоги – перебуває на постійному контролі, поліцейські залучені до охорони.

Як довелося переформатувати роботу поліцейських через повномасштабну війну?

На нашій території ми документуємо всі звернення громадян, родичів військовослужбовців про злочини, вчинені відносно них на території бойових дій. Це зникнення, потрапляння у полон, убивства. Злочини відносно громадян, які переїхали на Кіровоградщину, також документуємо, так само – ракетні удари по території області. Частина матеріалів, підзвітних Службі безпеки України, передаємо їм. Документуємо й діяльність в інтересах ворога: колабораціонізм, шпигунство, державна зрада.

Чи залучені поліцейські регіону до служби в зоні бойових дій?

Наші представники несуть службу в Бахмуті, спільно з головним управлінням розвідки. Залучали наших співробітників до розмінування деокупованих територій Київської та Херсонської областей. На Херсонщині наші вибухотехніки працюють й нині, а поліцейські здійснюють патрулювання й заходи, пов’язані з документуванням злочинів, виявленням і перевіркою інформації щодо людей, які можуть бути або були причетні до вчинення протиправних дій стосовно України.

Чи є випадки загибелі поліцейських з Кіровоградщини на деокупованих територіях?

Немає.

Поліцейські формують бригаду "Лють". Розкажіть про це докладніше.

Близько трьох сотень цивільних звернулись до Центрів надання адміністративних послуг. Ми їх чекаємо, та є певні етапи відбору: фізична підготовка, тестування на загальні знання, співбесіда. Навчання для перших 60 людей починається 28 лютого. Після двотижневого навчання – присяга і кількамісячна підготовка вже у складі бригади – з озброєнням і визначенням напрямків – у якому саме підрозділі будуть проходити службу: штурмовий, артилерійський, підрозділ спеціальних операцій. Що стосується поліцейських області, то заяви на призначення подали 60 людей. Вони складуть кістяк. Це здебільшого ті поліцейські, які брали участь в Антитерористичній операції-Операції об’єднаних сил.

Яка потреба? Треба набагато більше?

Потрібно, щоб люди відповідали вимогам – за своїми переконаннями, за своїми характеристиками, патріотичним налаштуванням. Тому що, дійсно, штурмова бригада висуває певні вимоги до кандидатів. Але є ще й інші бригади – Держприкордонслужби, Національної гвардії – можна потрапити і туди.

Що для вас особисто стало найважчим у роботі впродовж року війни?

Знаєте, я не замислювався над цим. Є ситуація – ми її або передбачаємо, або мобілізуємося і робимо те, що потрібно. Цей рік змінив усіх людей. Ці зміни відбулися у свідомості кожного українця. Якщо є здорове ставлення до проблеми, то мобілізуються певні складові, які дозволяють рухатися і долати складні ситуації.

Про що мрієте після перемоги?

Мрію, щоб держава розквітла, щоб кожен на своєму місці отримав результат і розвиток, відповідний докладеним до перемоги зусиллям. І, звичайно, про притягнення до відповідальності всіх причетних до цього.

Читайте також

Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Вибір редакції

На початок