Рентна плата до місцевих бюджетів від видобутку газу на Харківщині зменшилася вдвічі

Рентна плата до місцевих бюджетів від видобутку газу на Харківщині зменшилася вдвічі

Рентна плата до місцевих бюджетів від видобутку газу на Харківщині зменшилася вдвічі

За чотири місяці 2020 року газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування" сплатило до місцевих бюджетів 123,6 млн гривень рентної плати за користування надрами. Торік за аналогічний період сума була майже вдвічі більшою і складала 240,2 млн грн.

Про це в ефірі "Теми дня" на Суспільному розповіла заступниця директора газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування" з економіки та фінансів Наталія Мартинова.

За її словами, рента обраховується за формулою: обсяг видобутого газу, помножений на ставку ренти та фактичну ціну реалізації газу. Ціна реалізації оприлюднюється щомісяця. За рік з 6 тис. грн за 1 тис. куб. м. вона зменшилась до 2240 грн.

Рентна плата до місцевих бюджетів від видобутку газу на Харківщині зменшилася вдвічі

Графіка: ugv.com.ua

Це є однією з головних причин зменшення виплат до місцевих бюджетів у вигляді ренти та інших податків, каже Мартинова.

Іншою причиною, за її словами, є відсутність достатньої кількості спеціальних дозволів на видобуток газу на нових територіях.

"Наше родовище виснажене майже на 85%. Щорічне природне падіння видобутку газу складає 10-15%. Щоб добувати такий же обсяг газу, як в минулому році, необхідно бурити нові свердловини і прирощувати запаси. Для цього підприємству необхідні спецдозволи на видобування. За 2006-2014 роки ми не отримували нові дозволи", — зазначила заступниця.

Для нарощення ресурсної бази необхідно близько 20 дозволів на рік, сказала Мартинова. Водночас щороку "Шебелинкагазвидобування" отримувала не більше 5. "З моменту отримання дозволу до початку видобутку проходить близько 4 років. Тобто щоб в цьому році отримати нові свердловини, дозволи потрібні були ще в 2015 році", — пояснила Мартинова.

На її думку, зменшення виплат до місцевих бюджетів можна було б частково перекрити за рахунок суттєвого збільшення обсягів виробництва. Однак за останні два роки відкрито лише 7 нових родовищ.

Що відомо

  • 90% видобування газу в Україні припадає на Харківську та Полтавську області.
  • На Харківщині газ видобувається у 14 районах області. На три райони – Балаклійський, Нововодолазький, Красноградський — припадає 66% від загального видобутку у Харківській області.
  • "Шебелинкагазвидобування" є провідним підприємством з видобутку природного газу, яке забезпечує понад 40% видобутку блакитного палива в Україні.

Автори: Валерія Гецко, Віта Дубовик

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди