Вогняна історія: Анастасія з Бердянська, яка підпалила російський броньовик і викарбувана на монеті — інтерв'ю

Вогняна історія: Анастасія з Бердянська, яка підпалила російський броньовик і викарбувана на монеті — інтерв'ю

Вогняна історія: Анастасія з Бердянська, яка підпалила російський броньовик і викарбувана на монеті — інтерв'ю
Анастасія 25 лютого 2022 на тлі Бердянська. Фото з архіву Анастасії Попович

Анастасія Попович з Бердянська викарбувана на пам'ятній монеті. Під час руху авто жінка жбурляє коктейль Молотова у російську військову техніку. Сюжет для ескізу монети заснований на реальних подіях. Відео з окупованого міста у Запорізькій області у перші дні повномасштабного вторгнення стало вірусним. На Анастасію та її чоловіка, який був за кермом машини, росіяни оголосили полювання. Майже два місяці подружжя, яке було осередком опору, переховувалося у захопленому Бердянську, поки змогли вибратися з окупації. Про рецепт коктейля, опір бердянців і пам'ятну монету — інтерв'ю Анастасії Суспільному.

Як жителі Бердяська готувались зустрічати російські війська?

Я пам’ятаю жінку на Мелітопольському шосе, яка стояла з плакатом «Я не чекаю вас тут, росіяни! Йдіть геть!». Дуже багато було хлопців. Ми були не одні такі, які були проти. Багато людей виходили в перші дні. На мітингах люди говорили: «Ми не хочемо тут росіян! Ми вас тут не чекаємо! Нам добре з Україною, нам добре у нашому місті, йдіть геть!».

Але потім, коли почали хапати людей і катувати, вдиратися вночі... Я пам’ятаю, четверта-п'ята година ранку, коли ти просто лежиш і думаєш, прийдуть до тебе чи ні. Це жах.

Чому ви не виїхали, а вирішили залишитись?

Як можна покинути рідне місто? Хто ж залишиться, хто його буде захищати?! Ми до останнього не хотіли з чоловіком їхати. Коли прийшли росіяни, треба було щось робити, чинити спротив. Щоб вони не думали, що вони тут бажані гості, нехай забираються з нашого міста.

Ми хотіли дати їм зрозуміти... Але знаєте, коли вже в березні всі наші данні, де ми живемо, наші номери телефонів, паспортні дані — все злили у групу у Telegram-каналі. Нам тоді сказали: якщо ви не виїдете зараз, то вже не виїдете. Є наказ вас просто вбити.

Є відео, як ви кидаєте коктейль Молотова у російський БТР. Розкажіть про той день.

Перед тим ми їздили машиною з українським прапором по місту, зіткнулися з російським БТРом. І я кажу чоловіку: «Слухай, що робити, немає чим їх палити! Поїхали щось брати: бензин, мастило».

Ще хлопці з нами, у нас пляшки були, і ми за 10 хвилин накалатали сім-десять, не пам’ятаю точно, коктейлів. Я в житті ніколи такого не робила, я не знала, як воно робиться.

У ті дні Анастасія опублікувала у Facebook мем:

Я не скажу, що я прямо багато зробила він не згорів ущент. Але люди, які подивилися відео... Я згодом, коли потрапила на підконтрольну Україні територію, зустрілася з одним волонтером з Миколаєва. І він сказав: "Знаєте, мене надихнуло ваше відео і я пішов робити більше". Я маю надію, що він був не один такий. Що те, що я зробила, показало людям, що не треба боятися, не важливо ти дівчина чи чоловік.

Кадри, як Анастасія кидає коктейль, її чоловік опублікував на Facebook 28 лютого 2022. Обережно, відео містить нецензурну лексику.

Як відреагували окупанти?

Вони були у шоці (сміється — ред.). У шоці, що таке могло трапитися. Автівка під’їхала, щось жбурнули... Вони не зрозуміли, що то таке.

Я ж не мала справи раніше з тими коктейлями. Я чоловіку кажу: «А куди кидати? Куди кидати, щоби від згорів?!». А він: «Кидай, де бензобак».

Я кинула все, що в мене було. А остання пляшка я підпалюю, а воно не підпалюється. Мабуть, я розлила собі на куртку... На відео видно, як рукав у мене палає (сміється — ред.). Я себе швиденько загасила, не обгоріла, нічого не підпалила у машині, як росіяни написали. До слова, росіяни, мені скинули, писали, що я на Донбасі зараз воюю, що людей російськомовних прив’язую до стовпа, що я спалюю колонами російську техніку.

Рецепт коктейлю шукали у Google? Зараз пам'ятаєте пропорції?

Ні, ніякого гуглу. Ми під’їхали — бердянці знають, де завод ЗБК — там було п'ять-шість машин, хлопці такі ж активісти, як ми. Я кажу: «Хлопці, а хто знає рецепт коктейля, яка там пропорція!? Допомагайте, давайте!». Отак ми згуртувалися і почали робити: один пальне наливав, інший ганчір’я рвав — гуртом і зробили.

«Бандеросмузі» ефективний у народній боротьбі проти загарбників?

Треба кидати більше, просто більше. Більше десяти, мабуть, треба — тоді воно згорить. Якщо один-два танки ще можна щось зробити. А якщо колона йде?

Ми підпалили танк, а потім повернулись, наздогнали трактор, який тягнув той танк, і хлопець, який з нами був, він підстрелив спершу одного, а потім іншого. Ми ж на коктейлі не зупинилися, ми повернулися ще.

Після вашого полювання на російську техніку почалося полювання на вас. Де ви переховувались у маленькому місті?

Ми за день, бувало, по дві-три локації міняли. І багато хто відмовляв нам. Ми просилися, і всі знали, що ми зробили — люди боялися. А згодом виявилося, що вони взагалі не "за нас" були. Ми виходили з дому, тільки коли темно було — з умовного дому. Потім, коли ми вже приїхали сюди, хлопці назвали нам прізвища людей, які слідкували за квартирою, де ми жили, за нашим будинком...

Як ви змогли вибиратися з Бердянська?

Вони нас дуже шукали, пеленгували наші телефони, ми картки одразу дістали. Нам говорили: «Ховайтесь, де можете, вас шукають усюди!».

Я не знаю, як ми виїхали, це було диво, справжнє диво.

Це було наступного дня після Великодня. Нам сказали, що ми в чорному списку на ВасилівціБлокпост на межі окупованої РФ частини Запорізької області, через який можливий був виїзд на підконтрольну Україні територію, і тому через Василівку нам неможна їхати. Тому ми поїхали через Пологи. Якимись шляхами, селами... Я скільки живу і скільки їздила до Запоріжжя, таких доріг не знала.

Ми взяли з собою з Маріуполя двох жінок з дітьми. І окупанти так довго придивлялись до нас. Один питає: "Щось є поїсти? Хліб? Сигарети?". У відповідь: «Для вас нічого! Нічого немає!». Отак я і проїхала.

Але на передостанньому блокпосту чоловіка мого зупинили, один з ДНРівців сказав: «Ми його забираємо, він далі не їде». Я почала питати, чому це, але той все одно казав, що ні. Тоді я сказала: "Давай підемо до командира". Коли говорили з командиром, я знову: "Дивіться, він же не військовий". Щоб ви розуміли, ми на чоловіка окуляри якісь вдягли, якусь кепку знайшли, одяг такий... специфічний. І в той момент я думала, якщо його зараз тут затримають, то і я тут залишусь. Мабуть, це кінець нашої історії. І в цей момент командир каже: «Та ти що?! Ти ж бачиш, що він не азовець!». Вони реально тоді всюди шукали Азов. Отак ми проїхали. Виїхали десь о 7:00 з Бердянська і приїхали близько 21:00 у Запоріжжя.

Запальна жінка: Анастасія з Бердянська, яка підпалила російський БТР і викорбована на монеті — інтерв'ю
Чоловік Анастасії на горі з видом на Бердянськ у перші дні повномасштабного вторгнення. Фото з архіву Анастастії Попович

Епізод з відео, де ви жбурляєте “бандеросмузі” у колону російської техніки, став прообразом для створення пам’ятної монети. Як ви відреагували?

Багато хто писав: одногрупники писали, однокласники писали, друзі, знайомі. Дуже багато людей. Насправді дуже багато. Я спілкувалася з тими людьми, хто виготовляв цю монету. Вони мені надіслали макет. Вони розповідали мені, що шукали спеціально таку автівку, дівчину схожу на мене, шапку таку ж саму... Вийшло, як на мене, дуже точно.

Запальна жінка: Анастасія з Бердянська, яка підпалила російський БТР і викорбована на монеті — інтерв'ю
Фото з архіву Анастасії Попович

Маєте цю монету?

Так, мені подарували. У мене поки що одна донька, я їй показую, що мама в неї щось у цьому житті зробила хороше.

Відеоісторія Суспільного, як у ті дні готувалося до оборони та опору Запоріжжя:

Читайже також матеріали Суспільного до річниці вторгення

Перші тривоги рік потому. Редакційна колонка

"Кому страшно, той виживає": як на початку вторгнення тероборона Токмаку і Пологів опиралась окупації

Зруйновані, знелюднені, законсервовані: запорізькі житлові будинки, уражені ракетами РФ

Депортація дітей, тисячі переселенців, зруйновані будинки та життя. Яким був рік війни на Запоріжжі

Дата народження — 24 лютого. Перший рік життя немовлят, народжених у Запоріжжі у перший день навали

На початок