Понад 600 батьків на Полтавщині ухиляються від сплати аліментів

Понад 600 батьків на Полтавщині ухиляються від сплати аліментів

Понад 600 батьків на Полтавщині ухиляються від сплати аліментів
Фото: pexels.com

На Полтавщині понад 24 тисячі людей зареєстровані як платники аліментів. Із них понад 600 людей ухиляються від сплати грошей. Про це Суспільному розповіла начальниця Східного міжрегіонального управління Мін’юсту Ірина Свистун.

Аліментами – це гроші на утримання дитини, які мати або батько сплачують добровільно, або їх із одного із батьків стягують примусово, а саме:

  • відраховують за добровільно поданою одним з батьків заявою з його заробітної плати, пенсії, стипендії;
  • сплачує добровільно на підставі укладеного між батьками договору;
  • стягують з одного з батьків на підставі невиконання ним свого обов'язку за договором про сплату аліментів;
  • стягуються з одного з батьків за рішенням суду.

Частиною другою статті 182 Сімейного кодексу України визначено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім, а ще не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, повідомила Ірина Свистун.

Із початку січня 2023-го в Україні збільшився розмір прожиткового мінімуму, відтак і гарантований мінімальний розмір аліментів.

  • для дітей віком до 6 років – 1 136 гривень;
  • для дітей віком від 6 до 18 років – 1416,50 гривень.

Якщо рішення суду про стягнення аліментів не виконують добровільно, тоді це роблять примусово виконавчі служби.

"Так, протягом січня 2023-го державними виконавцями Полтавської області стягнуто понад 31 мільйон гривень аліментів за рішеннями судів. Впродовж 2022-го року ця сума склала більше 328 мільйонів гривень. Примітно, що найбільша сума стягнення за одним виконавчим документом становила понад 250 тисяч гривень – в місті Полтава", – повідомила начальниця Східного міжрегіонального управління Мін’юсту Ірина Свистун.

За несплату грошей на дитину передбачено адміністративну, кримінальну або ж цивільну відповідальність. Також можуть накласти санкції та заборони на боржників:

  • Якщо гроші не виплачували протягом останніх трьох місяців, їх стягують за рахунок продажу майна і/або відрахувань із заробітної плати боржника.
  • Якщо аліменти не сплачували останні чотири місяці, боржнику обмежують право виїзду за кордон, керування транспортом, користування вогнепальною мисливською, пневматичною та холодною зброєю. Також не зможуть полювати до повної виплати грошей.
"За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 % суми заборгованості зі сплати аліментів, за два роки - у розмірі 30 % суми заборгованості, за три роки – 50 %", - повідомила начальниця Східного міжрегіонального управління Мін’юсту Ірина Свистун.

Цивільна відповідальність за заборгованість передбачає право одного з батьків на стягнення з іншого неустойки у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Для цього потрібно звернутися до суду.

Адміністративна відповідальність за несплату аліментів – виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин. Призначають її у разі несплати грошей за пів року.

Кримінальна відповідальність щодо боржників застосовується у вигляді громадських робіт на строк від 80 до 120 годин або арешту на строк до трьох місяців, або обмеженням волі це покарання, що полягає у триманні особи в кримінально-виконавчих установах відкритого типу без ізоляції від суспільства в умовах здійснення за нею нагляду з обов'язковим залученням засудженого до праці на строк до двох років. Призначають таке покарання за рішенням суду.

Станом на 1 лютого 2023-го на Полтавщині із 24 157 платників аліментів понад 650 ухиляється від сплати, розповіла начальниця Східного міжрегіонального управління Мін’юсту Ірина Свистун.

Вибір редакції

На початок