Україна отримає майже 300 мільйонів гривень для відновлення культурної спадщини від США

Україна отримає майже 300 мільйонів гривень для відновлення культурної спадщини від США

Україна отримає майже 300 мільйонів гривень для відновлення культурної спадщини від США
Херсон, розграбований військами РФ художній музей. Фото: Суспільне Херсон

Державний департамент США 23 лютого опублікував на офіційному сайті повідомлення про виділення у межах окремої ініціативи майже 300 мільйонів гривень ($7 мільйонів) на підтримку України щодо захисту її культурної спадщини в умовах агресії Росії.

"Ініціатива розроблена з метою підтримки зусиль України щодо захисту та усунення шкоди, завданої об'єктам і колекціям української культурної спадщини, а також розширення та зміцнення державно-приватного партнерства з громадянським суспільством в Україні", – йдеться у повідомленні.

"Кожен музей важливий": нові культурні інституції, що відкрилися під час війни

Зазначається також, що Держдепартамент у співпраці з Міністерством культури та інформаційної політики, а також із неурядовими організаціями та міжнародними партнерами у межах ініціативи фінансуватиме обʼєкти, які безпосередньо постраждали від дій російських військ.

Ініціатива підтримуватиме:

  • документування пошкоджених об'єктів і колекцій для звітності,
  • захист від пошкоджень і крадіжок,
  • аварійну стабілізацію пошкоджених об'єктів,
  • розробку та впровадження планів консервації та реставрації,
  • координацію заходів реагування у сфері культурної спадщини,
  • спеціалізоване навчання.

"Додаткове фінансування у розмірі 7 мільйонів доларів США є продовженням більш ніж 20-річної співпраці США з урядом України у сфері захисту та збереження культурної спадщини через Посольський фонд США в Україні (AFCP)", – зазначають у відомстві.

Як постраждала українська культурна спадщина від дій росіян?

Раніше Суспільне Культура повідомляло, що МКІП разом з Національним агентством з питань запобігання корупції створили робочу групу Art Sanct Task Force, щоб відстежувати торгівлю предметами мистецтва, яка були викрадені росіянами.

Тільки з території Херсонщини за час окупації російські військові вивезли близько 15 тисяч музейних експонатів.

Зокрема росіяни вивезли експозицію та архіви Херсонського обласного художнього музею ім. Олексія Шовкуненка. У постійній експозиції музею був іконопис XVII-початку XX століття, українське мистецтво ІІ половини XIX-початку XX століття.

Вкрали більше, ніж було озвучено. Велике інтерв’ю з директоркою Херсонського музею Аліною Доценко

Частину з вкраденого вдалось ідентифікувати на фотографіях у Центральному музеї Тавриди у Сімферополі.

Агенство АР з посиланням на заяви української влади раніше розповідало, що пограбування росіянами українських музеїв та вивезення культурної спадщини оцінюється у промислових масштабах.

росія пограбувала картини музей
Вкрадені картини з Херсонського музею. Викрадені російськими окупантами картини з художнього музею у Херсоні. Фото: Херсонський художній музей

А у січні 2023 року експерти видання The New York Times зазначили, що це найбільша крадіжка предметів мистецтва з часів Другої світової війни, коли нацисти грабували Європу.

Антрополог Браян Деніелс, який працює з археологами, істориками та фахівцями з цифрових зображень, зазначав: "Можливо, все це є частиною підриву ідентичності України як окремої країни, з претензією на законне володіння Росією усіма їхніми експонатами".

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок