Державний департамент США 23 лютого опублікував на офіційному сайті повідомлення про виділення у межах окремої ініціативи майже 300 мільйонів гривень ($7 мільйонів) на підтримку України щодо захисту її культурної спадщини в умовах агресії Росії.
"Ініціатива розроблена з метою підтримки зусиль України щодо захисту та усунення шкоди, завданої об'єктам і колекціям української культурної спадщини, а також розширення та зміцнення державно-приватного партнерства з громадянським суспільством в Україні", – йдеться у повідомленні.
"Кожен музей важливий": нові культурні інституції, що відкрилися під час війни
Зазначається також, що Держдепартамент у співпраці з Міністерством культури та інформаційної політики, а також із неурядовими організаціями та міжнародними партнерами у межах ініціативи фінансуватиме обʼєкти, які безпосередньо постраждали від дій російських військ.
Ініціатива підтримуватиме:
- документування пошкоджених об'єктів і колекцій для звітності,
- захист від пошкоджень і крадіжок,
- аварійну стабілізацію пошкоджених об'єктів,
- розробку та впровадження планів консервації та реставрації,
- координацію заходів реагування у сфері культурної спадщини,
- спеціалізоване навчання.
"Додаткове фінансування у розмірі 7 мільйонів доларів США є продовженням більш ніж 20-річної співпраці США з урядом України у сфері захисту та збереження культурної спадщини через Посольський фонд США в Україні (AFCP)", – зазначають у відомстві.
Як постраждала українська культурна спадщина від дій росіян?
Раніше Суспільне Культура повідомляло, що МКІП разом з Національним агентством з питань запобігання корупції створили робочу групу Art Sanct Task Force, щоб відстежувати торгівлю предметами мистецтва, яка були викрадені росіянами.
Тільки з території Херсонщини за час окупації російські військові вивезли близько 15 тисяч музейних експонатів.
Зокрема росіяни вивезли експозицію та архіви Херсонського обласного художнього музею ім. Олексія Шовкуненка. У постійній експозиції музею був іконопис XVII-початку XX століття, українське мистецтво ІІ половини XIX-початку XX століття.
Вкрали більше, ніж було озвучено. Велике інтерв’ю з директоркою Херсонського музею Аліною Доценко
Частину з вкраденого вдалось ідентифікувати на фотографіях у Центральному музеї Тавриди у Сімферополі.
Агенство АР з посиланням на заяви української влади раніше розповідало, що пограбування росіянами українських музеїв та вивезення культурної спадщини оцінюється у промислових масштабах.

А у січні 2023 року експерти видання The New York Times зазначили, що це найбільша крадіжка предметів мистецтва з часів Другої світової війни, коли нацисти грабували Європу.
Антрополог Браян Деніелс, який працює з археологами, істориками та фахівцями з цифрових зображень, зазначав: "Можливо, все це є частиною підриву ідентичності України як окремої країни, з претензією на законне володіння Росією усіма їхніми експонатами".
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!