115 тисяч людей евакуювались із залізничної станції “Кривий Ріг Головний” від початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України. В середньому за добу потягом виїздили від 3 до 8 тисяч пасажирів, розповіли Суспільному працівники залізничної станції.
Жителька Кривого Рогу Наталя згадує: на початку повномасштабного вторгнення евакуюватись почали дуже багато людей.
"Натовп був страшенний, всі люди були дуже перелякані, у всіх був страх в очах, вони, мабуть, взагалі не знали, що вони роблять, куди їм їхати. Мені здавалось, що вони хотіли сісти в той потяг і виїхати куди-небудь, в який-небудь кінець того світу, аби тільки не бачити ту страшну війну, яка починалась в нашій країні. Люди були налякані, діти плакали, мами, які не знали, як докупи зібрати всі свої речі і шукали тих дітей", – каже вона.

Евакуаційні потяги з Кривого Рогу почали курсувати з перших днів повномасштабної війни. Вони везли людей до Львова, Рахова, Ужгорода. На вокзалі створювались черги, а кількість пасажирів за добу сягала 8 тисяч. Найбільше евакуювали 4 березня – 11 тисяч людей.
Робітниця залізничної станції Світлана Удовенко каже: за 23 роки роботи не стикалась з таким натовпом.
"Люди перелякані, ми заспокоювали, казали “все буде добре”. Навіть пропонували чай, можливо, вам там чимось допомогти. То люди дякували, звичайно, на емоціях такі всі їхали, ну, якось, ми намагались їх трішки заспокоювати”, – каже жінка.

Начальниця вокзалу станції “Кривий Ріг Головний” говорить: аби навести лад на пероні, залучали всіх співробітників. Інколи їм доводилось працювати понаднормово.
"Це було щось неймовірне, тому що люди тікали від війни, люди брали вагони штурмом. Зупинити цей потік було неможливо. Але нам на допомогу прийшли працівники поліції, місцева влада, які допомогли ситуацію взяти під контроль”, – каже начальниця вокзалу станції "Кривий Ріг Головний" Ольга Жук.

До допомоги залучались і волонтери. Громадська організація “Рух без меж” організували евакуацію для маломобільних людей, в тому числі й людей похилого віку.
"Було чітке розуміння, що люди з інвалідністю не мають змоги потрапити у сховища, через свою маломобільність. Ми через соціальні мережі, через знайомих, "сарафанне радіо" добре працює. Вдень до сотні дзвінків ми обробляли, багато людей висловлювало бажання виїхати, людям було страшно, війська російські підступали з півдня до Кривого Рогу, – сказав голова громадської організації Юрій Понькін.

Евакуацію маломобільних людей розпочали на початку березня, тривала вона до квітня, через те, що попит скінчився. Загалом вивезли близько сімсот людей. Серед них і Наталя.
"Ми приїхали на вокзал, нас було більше десятка людей з інвалідністю, нам допомагали хлопці-волонтери з “Шелтер+”, всі ті люди допомагали нам з речами, посадками, колясками. На вокзалі було дуже багато людей, не можна було проштовхнутись, якби я була б сама, я б, мабуть, би, штовхалась”, – каже вона.

Масова евакуація тривала з лютого по квітень. За рік звідси виїхали близько ста п'ятнадцяти тисяч пасажирів.
"Коли ми починали посадку і працівник поліції розпочинав свою розмову зі слів: “Слава Україні”, а вся черга, яка стояла, відповідала: “Героям Слава”. Це було неймовірно”, – розповіла начальниця вокзалу станції “Кривий Ріг Головний” Ольга Жук.

За словами Ольги, наразі ситуація на вокзалі стабільна. Масово люди не виїжджають. Однак через Кривий Ріг і досі курсує поїзд “Житомир-Львів” з двома евакуаційними вагонами.
Читайте також
Команда шелтера з Дніпропетровщини за рік повномасштабної війни евакуювала понад 8 тисяч людей
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро