Школа ім. Дані Дідіка у Харкові: топонімічна комісія відмовила у перейменуванні, як відреагував мер

Школа ім. Дані Дідіка у Харкові: топонімічна комісія відмовила у перейменуванні, як відреагував мер

Школа ім. Дані Дідіка у Харкові: топонімічна комісія відмовила у перейменуванні, як відреагував мер
Загиблий під час Маршу Єдності Даня Дідік. Ілюстрація: Shakll Manstr Bdoo

Топонімічна комісія на засіданні 22 лютого, у день вшанування пам'яті загиблих у теракті біля Палацу спорту, вирішила не присвоювати імена школам Харкова. Зокрема, і школі №11, яку наприкінці січня міський голова Харкова Ігор Терехов дав доручення перейменувати на честь загиблого під час Маршу єдності Дані Дідіка.

Позиції сторін — у матеріалі Суспільне Харків.

Чому думки комісії розділилися

Секретар міськради Олександр Новак повідомив, що до мерії надійшли звернення від людей, чиї близькі навчалися в школі №11 та загинули на фронті. Про це розповіла депутатка Ірина Гончарова.

"Для початку ми хочемо отримати протокол топонімічної комісії, щоб точно подивитися, як це сформульовано. Єдине, що вже зараз залишається — це виносити питання в публічну площину, привертати увагу харків’ян, що ось так не дуже красиво вчинила Харківська міська рада", — розповіла Суспільне Харків Гончарова.

Юридично нічого зробити не можна, проголосували начебто більшістю голосів. Тут моральний аспект
Ірина Гончаровадепутатка Харківської міськради

За словами Гончарової, 13 членів комісії — окрім неї та Дмитра Булаха — підтримали пропозицію Новака не присвоювати імен школам.

"Терехов взяв на себе певні зобов’язання на минулій сесії, коли відреагував на питання щодо школи. Він сказав, "Давайте це зробимо", і дав усне розпорядження ДеменкоОльга Деменко, директорка міського департаменту освіти розглянути це питання і зробити це найменування. Ця історія продовжується з 2015-го року. Враховуючи її "хвіст", це варто зробити", — сказав депутат міськради Дмитро Булах.

Позиція департаменту освіти

"Якщо рік тому Даня Дідік був єдиним претендентом на присвоєння імені школі, то нині є загиблим не тільки Даня Дідік. Загинули ще два випускники школи, а саме — Даня Семененко та Олександр Кравченко. Це випускники школи 2017-2018 років, які захищали незалежність України у війні з Росією. І на сьогодні є звернення теж громадськості щодо присвоєння школі імені Дані Семененка. Скажіть, будь ласка, на чию сторону міська рада має стати? Чиє ім’я присвоїти школі?", — розповіла Суспільне Харків директорка міського департаменту освіти Ольга Деменко.

Читайте також: У Харкові вшанували загиблих під час теракту біля Палацу спорту
Якщо буде присвоєно ім'я Дані Дідіка, що ми маємо відповісти батькам Дані Семененка? Що він не герой? І пропри те, що він нагороджений Указом Президента Володимира Зеленського орденом "За відвагу", він не гідний присвоєння школі його імені?
Ольга Деменкодиректорка міського департаменту освіти

"Саме тому департамент освіти пропонує взагалі відійти від совкового, тоталітарного підходу щодо присвоєння імен. Давайте будемо робити по-європейськи: створювати меморіальні таблички, меморіальні комплекси, музеї, стенди, де будемо висвітлювати подвиги випускників наших шкіл", — сказала Ольга Деменко.

Відповідь Харківського міського голови

Вдень 23 лютого міський голова Харкова Ігор Терехов на своїй сторінці у Facebook написав: "Як і обіцяв — школа імені Дані Дідика у Харкові буде. Прошу всіх депутатів міської ради підтримати це рішення на найближчій сесії".

Реакція батька Дані Дідіка

"Я від самого початку, коли це питання було на розгляді, казав: "Давайте почекаємо", тому що великі сумніви, що це рішення буде таке просте. Люди, які приймають рішення… Для мене нічого нового у їхньому рішенні немає. Одна й та ж позиція, яку я бачу протягом п'яти років. Нічого нового", — сказав батько загиблого школяра Андрій Дідік.

У Харкові можуть передумати називати школу ім'ям загиблого внаслідок теракту Дані Дідіка: коментарі
Андрій Дідік. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

Школа імені Дідіка: як довго триває процес перейменування

Дані Дідіку було 15 років, коли він загинув внаслідок теракту біля Палацу спорту — у лютому 2015-го року школяр був одним з учасників Маршу Єдності.

У Харкові можуть передумати називати школу ім'ям загиблого внаслідок теракту Дані Дідіка: коментарі
Марш Єдності у Харкові. Лютий, 2015. Фото зі сторінки Вадима Позднякова

Протягом декількох років представники громадськості пропонували назвати на честь Дідіка школу №11, де навчався хлопець. Тоді ж у закладі обмежилися встановленням меморіальної дошки, але імені Дідіка школі так і не дали.

Читайте також: Харківський художник присвятив мурал загиблому у теракті Дані Дідіку

Наприкінці січня міський голова Харкова Ігор Терехов дав доручення перейменувати школу № 11 на честь Дані Дідіка.

Що відомо

  • 22 лютого 2015 року біля Палацу спорту в Харкові під час мирного маршу Єдності стався вибух. На місці загинули двоє людей, були поранені ще 11. Згодом двоє поранених померли в лікарні, серед загиблих — правоохоронець і троє учасників акції — Данило Дідік (15 років), Микола Мельничук (18 років), Вадим Рибальченко (37 років), Ігор Толмачов (52 роки).
  • 28 грудня 2019 року Фрунзенський районний суд Харкова визнав обвинувачених у справі Володимира Дворнікова, Віктора Тетюцького і Сергія Башликова винними у теракті, призначив покарання у вигляді довічного ув'язнення і змінив запобіжний захід з тримання під вартою на особисте зобов'язання.
  • 29 грудня 2019 року Дворнікова, Тетюцького і Башликова передали на непідконтрольні території під час взаємного звільнення утримуваних осіб. Вони не визнали провини. У вересні 2020 року засуджених оголосили у розшук.
  • Наприкінці 2021 року родини загиблих у теракті біля Палацу спорту у Харкові вирішили судитися проти держави.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Вибір редакції

На початок