Топонімічна комісія на засіданні 22 лютого, у день вшанування пам'яті загиблих у теракті біля Палацу спорту, вирішила не присвоювати імена школам Харкова. Зокрема, і школі №11, яку наприкінці січня міський голова Харкова Ігор Терехов дав доручення перейменувати на честь загиблого під час Маршу єдності Дані Дідіка.
Позиції сторін — у матеріалі Суспільне Харків.
Чому думки комісії розділилися
Секретар міськради Олександр Новак повідомив, що до мерії надійшли звернення від людей, чиї близькі навчалися в школі №11 та загинули на фронті. Про це розповіла депутатка Ірина Гончарова.
"Для початку ми хочемо отримати протокол топонімічної комісії, щоб точно подивитися, як це сформульовано. Єдине, що вже зараз залишається — це виносити питання в публічну площину, привертати увагу харків’ян, що ось так не дуже красиво вчинила Харківська міська рада", — розповіла Суспільне Харків Гончарова.
За словами Гончарової, 13 членів комісії — окрім неї та Дмитра Булаха — підтримали пропозицію Новака не присвоювати імен школам.
"Терехов взяв на себе певні зобов’язання на минулій сесії, коли відреагував на питання щодо школи. Він сказав, "Давайте це зробимо", і дав усне розпорядження ДеменкоОльга Деменко, директорка міського департаменту освіти розглянути це питання і зробити це найменування. Ця історія продовжується з 2015-го року. Враховуючи її "хвіст", це варто зробити", — сказав депутат міськради Дмитро Булах.
Позиція департаменту освіти
"Якщо рік тому Даня Дідік був єдиним претендентом на присвоєння імені школі, то нині є загиблим не тільки Даня Дідік. Загинули ще два випускники школи, а саме — Даня Семененко та Олександр Кравченко. Це випускники школи 2017-2018 років, які захищали незалежність України у війні з Росією. І на сьогодні є звернення теж громадськості щодо присвоєння школі імені Дані Семененка. Скажіть, будь ласка, на чию сторону міська рада має стати? Чиє ім’я присвоїти школі?", — розповіла Суспільне Харків директорка міського департаменту освіти Ольга Деменко.
Читайте також: У Харкові вшанували загиблих під час теракту біля Палацу спорту
"Саме тому департамент освіти пропонує взагалі відійти від совкового, тоталітарного підходу щодо присвоєння імен. Давайте будемо робити по-європейськи: створювати меморіальні таблички, меморіальні комплекси, музеї, стенди, де будемо висвітлювати подвиги випускників наших шкіл", — сказала Ольга Деменко.
Відповідь Харківського міського голови
Вдень 23 лютого міський голова Харкова Ігор Терехов на своїй сторінці у Facebook написав: "Як і обіцяв — школа імені Дані Дідика у Харкові буде. Прошу всіх депутатів міської ради підтримати це рішення на найближчій сесії".
Реакція батька Дані Дідіка
"Я від самого початку, коли це питання було на розгляді, казав: "Давайте почекаємо", тому що великі сумніви, що це рішення буде таке просте. Люди, які приймають рішення… Для мене нічого нового у їхньому рішенні немає. Одна й та ж позиція, яку я бачу протягом п'яти років. Нічого нового", — сказав батько загиблого школяра Андрій Дідік.

Школа імені Дідіка: як довго триває процес перейменування
Дані Дідіку було 15 років, коли він загинув внаслідок теракту біля Палацу спорту — у лютому 2015-го року школяр був одним з учасників Маршу Єдності.

Протягом декількох років представники громадськості пропонували назвати на честь Дідіка школу №11, де навчався хлопець. Тоді ж у закладі обмежилися встановленням меморіальної дошки, але імені Дідіка школі так і не дали.
Читайте також: Харківський художник присвятив мурал загиблому у теракті Дані Дідіку
Наприкінці січня міський голова Харкова Ігор Терехов дав доручення перейменувати школу № 11 на честь Дані Дідіка.
Що відомо
- 22 лютого 2015 року біля Палацу спорту в Харкові під час мирного маршу Єдності стався вибух. На місці загинули двоє людей, були поранені ще 11. Згодом двоє поранених померли в лікарні, серед загиблих — правоохоронець і троє учасників акції — Данило Дідік (15 років), Микола Мельничук (18 років), Вадим Рибальченко (37 років), Ігор Толмачов (52 роки).
- 28 грудня 2019 року Фрунзенський районний суд Харкова визнав обвинувачених у справі Володимира Дворнікова, Віктора Тетюцького і Сергія Башликова винними у теракті, призначив покарання у вигляді довічного ув'язнення і змінив запобіжний захід з тримання під вартою на особисте зобов'язання.
- 29 грудня 2019 року Дворнікова, Тетюцького і Башликова передали на непідконтрольні території під час взаємного звільнення утримуваних осіб. Вони не визнали провини. У вересні 2020 року засуджених оголосили у розшук.
- Наприкінці 2021 року родини загиблих у теракті біля Палацу спорту у Харкові вирішили судитися проти держави.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube