Укриття в Черкасах: як змінилася ситуація за рік повномасштабної війни

Укриття в Черкасах: як змінилася ситуація за рік повномасштабної війни

Укриття в Черкасах: як змінилася ситуація за рік повномасштабної війни
Суспільне: Черкаси

Черкаси зустріли повномасштабне вторгнення із зачиненими укриттями та неробочими сповіщувачами сигналів тривоги. Про це 24 лютого писали у соцмережах жителі обласного центру, які не змогли потрапити в укриття.

На сайті міської ради у лютому 2022 року вказали адресу 92 сховищ. За декілька днів мапу їхнього розташування прибрали з метою безпеки, пояснив тоді заступник міського голови Черкас Павло Валенчук. Утім вже за рік повномасштабної війни в Черкасах кількість найпростіших укриттів збільшилась у 8 разів.

Учні черкаських шкіл повертаються до звичного шкільного життя через рік після "дистанційки". Дев’ятикласники вийшли на навчання у другому семестрі. До цього, майже рік, вчились за комп’ютерами вдома.

"Я люблю ходить в школу, мені подобається ця атмосфера живе спілкування і набагато легше сприймати матеріал, який подають вчителі", — розповіла дев’ятикласниця Анастасія Йосипенко.

Старшокласниця Валерія Гелеверя під час онлайн навчання, зачувши сигнал повітряної тривоги до укриттів ходила не завжди.

"Найчастіше залишалася вдома і просто чекала на закінчення тривог, щоб приєднатися на уроки далі. Зараз важко повірити в що перетворилося наше укриття", — додала Валерія.

Нині укриття у школі повністю оновили. Зі слів директорки школи Валентини Козій, постелили підлогу, пофарбували стіни, замінили каналізацію та встановили сучасний санвузол. Нині всі класи цієї школи вивели на навчання. Сучасне сховище вміщує усіх учнів.

"Що це стане пріоритетом, і для школи буде важливіше мати укриття, звичайно ми не могли подумати", — розповіла директорка школи Валентина Козій.

Укриття Черкаси
Суспільне: Черкаси

До повномасштабного вторгнення стан шкільних укриттів перевіряли представники цивільного захисту. З червня їх почали облаштовувати для проведення занять.

"Власне вже з вересня низка шкіл були відкриті для очного формату, в тій кількості і в тих межах, в яких вони могли прийняти дітей для очної освіти", — пояснила заступниця міського голови Черкас Анастасія Чубіна.

Окрім шкільних укриттів, черкасці в перші дні повномасштабного вторгнення ховались у сховищах торгових центрів та підприємств. Жителі багатоповерхівок кинулися облаштовувати підвали своїх будинків.

Як за рік у Черкасах змінилася ситуація з укриттями
Черкасці в перші дні повномасштабного вторгнення ховались у сховищах торгових центрів та підприємств. Суспільне: Черкаси

За декілька днів до 24-го лютого мешканці зносили в підвали стільці, лавки, піддони та воду.

"Ніхто ж не думав, що тут реально хтось буде перебувати, а коли вже почалися справжні повітряні тривоги, це були перші тижні війни і ми проводили по декілька годин то підвал був повністю заповнений нашими людьми", — згадав голова ОСББ Владислав Боєчко.

Як за рік у Черкасах змінилася ситуація з укриттями
Ніхто не думав, що в укриттях хтось реально буде перебувати. Суспільне: Черкаси

Мешканка будинку Ольга Пушенко розповіла, що минулої зими доводилося сидіти в підвалі найдовше:

"Перервані ночі були стовідсотково постійні й бувало, що о другій ночі ми спускались сюди".

Як за рік у Черкасах змінилася ситуація з укриттями
Минулої зими доводилося сидіти в підвалі найдовше. Укриття Черкаси

За рік повномасштабної війни в Черкасах кількість найпростіших укриттів збільшилась у 8 разів. До 24 лютого в обласному центрі їх було 22, а зараз — 161. Кількість споруд цивільного захисту та подвійного значення не змінилась, їх в Черкасах 8 та 61 відповідно.

Зі слів головного спеціаліста управління цивільного захисту населення Олександра Захарченка, у 2022 році з міського бюджету на найпростіші укриття та сховища спрямували 20 мільйонів гривень. На наступні три роки передбачені витрати на поточний та капітальний ремонт — 60 мільйонів гривень; на утримання захисних споруд — 10 мільйонів гривень; на придбання генераторів та іншого обладнання — 3 мільйони гривень; на розробку проєкту, придбання та встановлення модульних укриттів – 15 мільйонів гривень.

У 2023- 2026 роках на ремонт споруд виділять 60 мільйонів гривень; на утримання споруд – 10 мільйонів гривень; на обладнання — 3 мільйони гривень; на проєкти – 15 мільйонів гривень.

Війна, говорить Ольга Пушенко, українців згуртувала та навчила дбати про свою безпеку.

"Реагуємо, тому що ми відповідаємо за наших дітей, тому що знаємо, що це потрібно", — каже жінка.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

На початок