"Знайти винного". НОК України вимагає від тенісистів бойкотувати матчі з росіянами, але не всі на це готові

"Знайти винного". НОК України вимагає від тенісистів бойкотувати матчі з росіянами, але не всі на це готові

Ексклюзивно
"Знайти винного". НОК України вимагає від тенісистів бойкотувати матчі з росіянами, але не всі на це готові
AP

Що відбувається в українському та світовому тенісі.

На шостий день повномасштабного вторгнення Росії до України Міжнародна федерація тенісу (ITF), а також професійні організації WTA і ATP виступили зі спільною заявою, у якій засудили російську військову агресію та сприяння цьому Білорусі.

Попри це, на турнірах АТР і WTA українські тенісисти досі зустрічаються з представниками РФ і Білорусі, хоч ті і грають під нейтральним прапором. Однак не всі ці зустрічі завершуються без провокацій.

Зокрема, на Australian Open під час матчу українки Катерини Байндль проти росіянки Каміли Рахімової на трибунах сиділи вболівальники з російським прапором, а один із них був у футболці із президентом РФ Владіміром Путіним. Так само на австралійському мейджорі на грі росіянина Андрєя Рубльова та серба Новака Джоковича був помічений глядач із літерою "Z", яка символізує вторгнення Росії до України.

Вболівальник із символом "Z" на трибунах Australian Open під час матчу Новака Джоковича та Андрєя Рубльова.
Вболівальник із символом "Z" на трибунах Australian Open під час матчу Новака Джоковича та Андрєя Рубльова. Вболівальник з Сербії з символікою Z, фото: Getty Images
Читайте також: На Australian Open вболівальники демонстрували символ "Z" та прапори Росії й "ДНР": якою була реакція організаторів

Питання тенісних матчів українців проти росіян порушили під час останньої Генасамблеї НОК України, що відбулась 3-го лютого 2023 року. Так, під час засідання очільник НОК України та міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт наголосив на необхідності бойкотування таких ігор українською стороною, а також розкритикував Федерацію тенісу України:

"Розмовляв з федерацією [тенісу]. На жаль, вони не підключилися [на Генеральну асамблею], і я хотів поставити це запитання їм: або ця федерація працює і бореться проти того, щоб вони [росіяни та білоруси] не виступали, або ж скажіть публічно, що ви підтримуєте агресію".

Суспільне Спорт звернулось до Федерації тенісу України, а також поспілкувалось із низкою українських гравців щодо бойкотування матчів із російськими та білоруськими гравцями в АТР і WTA-турах.

Як відреагували на це у Федерації тенісу України?

Виконавчий директор і віцепрезидент Федерації тенісу України Євген Зукін підкреслив, що позиція ФТУ з перших днів повномасштабного вторгнення є незмінною: представники РФ і Білорусі мають бути відсторонені. Водночас досягнути їхньої повної ізоляції, зокрема, у професійному тенісі, на думку представника ФТУ, наразі є неможливим.

"Ми з паном Вадимом Гутцайтом просто перекидуємо м’яч один до одного, і мені це не дуже подобається. У нас абсолютно однакова позиція щодо повного відсторонення росіян і білорусів. Ми всі намагаємось цього досягти. Але, зважаючи на те, що нам цього навіть разом це не вдається, то в нас починається наша улюблена українська історія «знайди винного».

Зі свого боку ми робимо все можливе, аби цього досягнути. Наша позиція з цього приводу публічна з перших днів війни. Рік пройшов, але вона є однозначною. Ми вважаємо, що всі росіяни та білоруси представляють свої країни. Поки йде війна, вони повинні бути ізольовані в межах своїх країн, а не виступати на найбільших спортивних майданчиках, давати привід своєму керівництву вихвалятись своїми досягненнями, підкреслювати таким чином перемоги держав-агресорів.

Чи можна зараз вплинути на WTA і АТР? Якщо коротко, то ні. Адже є повний консенсус між АТР і WTA про те, що тенісисти не є представниками країн, а виступають індивідуально. У гравців є контракти з АТР і WTA, тобто ці організації є роботодавцями. АТР і WTA є профспілками, які захищають інтереси своїх гравців, незалежно від їхньої національності. Це я переказую їхню позицію та аргументи, на які вони спираються і від яких не відходитимуть. Вони підтримують гравців, аби ті продовжували грати, бо кожен із них переживає: якщо його уряд скоїть щось погане, то завтра це буде він – той, кого відсторонять. Вони будуть триматись один за одного. Якщо буде три-чотири українські гравці, які будуть проти, то вони будуть в абсолютній меншості. Це проблема. Адже демократія працює так, що більшість вирішує за меншість", – зауважив виконавчий директор ФТУ.

Також Євген Зукін зазначив, що за бойкотування ігор українців можуть штрафувати, а розмір фінансового покарання може бути від десяти тисяч доларівРозмір штрафу розглядається організаторами турніру кожного разу окремо, залежно від ситуації. Немає фіксованого фінансового покарання саме за бойкот гри.:

"Перше запитання, яке б поставили спортсмени: «Хто нам компенсує збитки?» Треба до кінця бути чесним, не можна бути «трошки» вагітним. Як ви це собі уявляєте? Наприклад, ми даємо цю рекомендацію [щодо бойкотів матчів проти росіян і білорусів], перше запитання, що прилітає назад: «У мене буде мінус сорок тисяч доларів, хто мені їх компенсує?» Чи можна це зрозуміти? Так, бо це їхня зарплата. Вони за це живуть, возять тренерів, фізіо, оплачують перельоти та тренувальний процес, за який держава не платить. Федерація так само за це не платить, бо не має такої фінансової можливості.

Ніхто не хоче розбиратись у деталях, усі хочуть популістично заявити, що «теніс не відсторонив від виступів росіян і білорусів». Але це не так. Адже насправді ніхто не відсторонив росіян і білорусів і у футболі, і у волейболі. Вони грають у професійних командах по всьому світу. До [українського] хокею є претензії, що Алєксандр Овєчкін зі своєю дитиною на 20-тисячному стадіоні виступає, а йому всі аплодують? Чому ніхто не каже, що Федерація хокею України має втрутитись у НХЛ і розібратись? Це абсурд".

Гравець "Вашингтона" Алєксандр Овєчкін зі своєю дитиною під час All Star Skills Showcase в НХЛ
Гравець "Вашингтона" Алєксандр Овєчкін зі своєю дитиною під час All Star Skills Showcase в НХЛ. АР

Яка позиція щодо бойкотування в українських тенісистів?

У лютому 2023 року експерші ракетки України Еліна Світоліна та Сергій Стаховський проводили майстер-клас для дітей у Києві. Під час заходу гравці також поспілкувались із журналістами, зокрема, і щодо бойкотування матчів проти росіян і білорусів.

За словами Світоліної, на початку повномасштабного вторгнення в українському тенісі обговорювалась можливість бойкоту ігор, однак не всі тенісисти були готові на такий крок:

"Я вже казала, що не всі готові не виходити на корт і не виступати проти російських і білоруських спортсменів. Адже вони втрачають гроші, ще щось. На жаль, не всі готові на цей крок. З іншого боку, можна зрозуміти українських тенісистів, бо вони мають родини, мають заробляти".

Сергій Стаховський підтримав позицію Світоліної, зауваживши, що питання бойкоту – це "палиця на два кінці":

"Україна як держава, на жаль, не бере участі в становленні спортсменів у цілому. Звісно, якщо є програми або спортивні федерації, що повністю спонсорують і підтримують атлетів, то вони мають право диктувати чи хоча б виставляти певні умови – чи будете ви виходити проти росіян, чи не будете. В іншому випадку вирішувати за спортсменів – це не те, що ризиковано, це безвідповідально. Не докладаючи жодних зусиль до створення цієї кар’єри, а вона створюється вісім годин на день потом і кров’ю, потім казати, що спортсмен щось не може робити – це не дуже правильно. Людина має прийняти сама за себе. Це моя точка зору".

леся цуренко
Леся Цуренко, фото: Jimmie48

Суспільне Спорт також зв'язалось із українською гравчинею Лесею Цуренко, яка вже понад десять років грає у WTA-турі. На запитання, чи готова вона бойкотувати матчі з суперниками з РФ чи Білорусі, якщо буде така рекомендація від профільного міністерства, тенісистка відповіла ствердно:

"Я буду однозначно [зніматися з матчів]. Є деякі гравчині, проти яких я, чесно скажу, навіть морально не потягну грати, бо знаю їхню позицію, вона для мене неприємна. Буду дотримуватися цієї рекомендації, це була одна з моїх ідей на початку, але я зрозуміла, що це не буде мати сенсу, у тенісі – так точно. Але якщо буде така рекомендація, – 100% [зніматимуся]".

Яка позиція міжнародних організацій WTA, АТР і ITF?

Із першого березня 2022 року ITF повністю відсторонила російську та білоруську тенісні федерації від командних змагань під своєю егідою, до яких, зокрема, входять Кубок Біллі Джин Кінг і Кубок Девіса. А WTA і АТР, своєю чергою, скасували всі свої турніри та території Росії та дозволили представникам РФ і Білорусі виступати в професійних турах виключно під нейтральним прапором.

Коли ж Асоціація лаун-теніса Великої Британії (LTA) заборонила російським і білоруським гравцям брати участь у змаганнях під своєю егідою, WTA і АТР виступили зі ще однією заявою. У ній вони назвали дії LTA "дискримінаційними", а пізніше зняли з Вімблдона рейтингові очки. Також АТР оштрафувала Асоціацію лаун-теніса на 820 тисяч фунтів стерлінгівБлизько 982 тисяч доларів США за бан росіян і білорусів.

Читайте також: Вімблдон планує відмовитися від бану гравців з РФ через загрозу масштабних санкцій проти британського тенісу: що відомо

Донині АТР і WTA виступають проти повного відсторонення російських і білоруських тенісистів, мотивуючи це тим, що в їхніх турнірах можуть брати участь будь-які гравці, незалежно від їхньої національності. Так, наприкінці лютого 2023-го очільник АТР Андреа Гауденци в інтерв'ю бразильському виданню Globo заявив наступне:

"Я думаю, ми добре дотримуємось рекомендацій МОК. Наші гравці не можуть виступати під своїми прапорами в командних змаганнях, як і в будь-якому іншому виді спорту. Але існують види, де відсторонюють індивідуальних атлетів. Загалом ми не віримо в колективну провину. Ці хлопці [спортсмени] не зробили нічого неправильного. Вони грали в теніс усе життя. Ми розуміємо це, вони повинні мати можливості, як і всі інші".

Читайте також: МОК додатково вивчить можливість повернення до змагань атлетів з Росії та Білорусі на "суворих умовах"
На початок