"Нічого москальського": реакція містян на перейменування топонімів у Харкові

"Нічого москальського": реакція містян на перейменування топонімів у Харкові

"Нічого москальського": реакція містян на перейменування топонімів у Харкові
Одна з вулиць, яку планують перейменувати у Харкові. Лютий 2023 рік. Фото: Суспільне Харків

18 вулиць, провулків та в'їздів, назви яких пов'язані з РФ, планують перейменувати в Харкові. Нові варіанти назв запропонували харківські історики, соціологи та краєзнавці. 13 вулицям зі списку планують повернути історичні назви.

Північнокавказький в’їзд — один із топонімів, який планують перейменувати. Його пропонують назвати Бучанським. З цим погоджується Юрій Загнітко — він живе у будинку на цьому в'їзді.

Перейменування вулиць Харків
Одна з вулиць, яку планують перейменувати у Харкові. Лютий 2023 рік. Фото: Лариса Говина / Суспільне Харків

"Я згоден, так і має бути. Хлопці захищали Бучу. До перейменування добре ставлюся. Ще й тому, що наш онук — Ілля Коваль — загинув 7 квітня в Рубіжному Луганської області. 21 рік йому був, нацгвардієць, лейтенант. Московського нічого немає бути. Нічого москалівського. Зовсім", — говорить Загнітко.

"Нічого москальського": реакція містян на перейменування топонімів у Харкові
Житель Харкова Юрій Загнітко тримає фото загиблого на війні племінника Іллі Коваля. Лютий 2023 рік. Фото: Лариса Говина / Суспільне Харків

Іллі Ковалю вручили орден "За мужність" посмертно. Родина добиватиметься, щоб сусідню вулицю імені Кибальчича перейменували на честь онука.

"Навіщо нам та Москва? Ми вже давно стараємося не розмовляти російською. Ми на вулицю Кибальчича заявку зробили, то вже перші дані пішли ще в червні", — говорить дружина Юрія Лариса Загнітко.

"Нічого москальського": реакція містян на перейменування топонімів у Харкові
Жителька Харкова Лариса Загнітко тримає орден загиблого на війні племінника Іллі Коваля. Лютий 2023 рік. Фото: Лариса Говина / Суспільне Харків

Близько 80% учасників опитування підтримують запропоновані назви, повідомляє Харківська міськрада. Обговорення ще триває.

"Остаточне рішення мають ухвалити на сесії Харківської міської ради. Ще один топонім, вулицю Кремлівську, взагалі викреслили зі списку, оскільки на ній немає забудови, яка потребує адресації", — йдеться у повідомленні.

Жителі Харкова можуть долучитися до обговорення і надавати пропозиції щодо перейменувань, йдеться на сайті міськради.

Читайте також: У Харкові планують перейменувати 18 топонімів: перелік

Коли Харків зможе повністю позбавитися від вулиць, пов’язаних із Росією, залежить від декількох чинників, каже експертка Харківської топонімічної групи Марія Тахтаулова.

"Має пройти два місяці обговорення, воно зараз триває. Можна запускати й наступні прямо зараз, не чекаючи завершення попереднього обговорення. Важко сказати конкретний час [коли завершать перейменування]. Багато залежить від факторів, власне, від ініціативності місцевого самоврядування і швидкості опрацювання такого масиву", — говорить Тахтаулова.

Дивіться також: Деокупований Ізюм: що про перейменування вулиць думають місцеві

Серед пропозицій — прізвища загиблих військових, географічні та історичні назви, а також символи України, каже Тахтаулова.

"Зокрема, створюється топонімічний ансамбль із міст-героїв, які суттєво постраждали під час повномасштабного вторгнення. Маю на увазі Ірпінську, Бучанську, Волноваську. Також вшануємо наших героїв-захисників загальною назвою — Тероборонівська", — каже Тахтаулова.

Старі та нові назви вулиць у Харкові
Експертка Харківської топонімічної групи Марія Тахтаулова. Лютий 2023 рік. Фото: Суспільне Харків

"Наші пропозиції включають і перейменування на честь загиблих захисників персонально — це вулиця Броненосця Потьомкіна, яку ми пропонуємо перейменувати на честь полковника Громадського. Також ми пропонували увічнити пам'ять Героя України, лідера "Фрайкору" Георгія Тарасенка", — говорить Тахтаулова.

Читайте також: Село Ватутіне на Харківщині хочуть перейменувати в Залужне: у селі пояснили чому

За словами Тахтаулової, у Харкові — понад три тисячі вулиць. Близько 500 з них варто перейменувати у рамках дерусифікації, вважає експертка топонімічної групи.

Що відомо

  • Після вторгнення РФ в Україну та постійні обстріли Харкова група харків'ян у березні звернулася до Харківського міського голови Ігоря Терехова з відкритими листом із проханням змінити назви вулиць у місті, пов'язаних з "русским миром".
  • 27 квітня мер Харкова Ігор Терехов заявив, що місто позбудеться топонімів, пов'язаних з Росією, і дасть вулицям імена захисників.
  • 9 травня у міськраді повідомили, що отримали 10 тисяч пропозицій харків'ян.
  • У грудні міський голова казав, що перейменувати планують близько 400 топонімів у Харкові. Тоді мер підкреслив, що це довгий процес і всі назви не змінять за один раз.

Читайте також

"Час розпочати окрему історію": як триває процес з перейменування Первомайського на Харківщині

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Вибір редакції

На початок