Як змінився ринок нерухомості у Харкові під час війни: розмова з експертом

Як змінився ринок нерухомості у Харкові під час війни: розмова з експертом

Як змінився ринок нерухомості у Харкові під час війни: розмова з експертом
Салтівка, Харків. Квітень 2022 року. Фото: Суспільне

Ціни на купівлю житла у Харкові стали нижчими під час війни на 20-30%. Схожа ситуація відбувається і на ринку оренди житла у Харкові — дефіциту квартир немає.

Скільки коштує придбати житло у Харкові у 2023 році, чи вигідно це робити під час війни та які прогнози — розмова Українського Радіо Харків з рієлтором Миколою Шифаном.

Квартири на Салтівці впали у ціні

Що з ринком нерухомості в Харкові від минулого року і які тенденції нинішнього?

В нерухомості, по-перше, ціни пішли значно вниз, в тих регіонах, де проходять бойові дії, Харків входить до таких регіонів.

Звичайно, минулого року ринок нерухомості у Харкові дуже сильно "просів" і, мабуть, за різними оцінками, десь до 50% було зниження цін, коли об'єкти продавались.

А в Харкові залежно від того чи іншого району змінюються ціни? Де більші обстріли були, де зараз менше інфраструктури — це впливає на ціну?

Безумовно, це впливає взагалі на ціну і, звичайно, якщо Північна Салтівка раніше була привабливим районом і там ціни були відповідні, то зараз, дійсно, коли майже все там в руїнах стоїть, то ціни дуже низькі, якщо люди хочуть продати квартиру.

Північна Салтівка
Сосна, яку вирощують жителі Північної Салтівки біля пошкоджених обстрілами будинків. Харків, січень 2023 рік. Фото: Суспільне Харків

Тобто, може бути, що і більш як 50% подешевшання?

Тут потрібно дуже обережно говорити, бо, звичайно, кожна квартира, кожен об'єкт —індивідуальні й мають свої нюанси, але я не чув, щоб було зниження більше ніж 50% від тієї ціни, яка була до війни.

Але можуть і відбувались такі угоди, якщо, наприклад, хоче людина швидко отримати гроші й вже, мабуть, не планує в Харкові жити, то може і погодиться на ціну, яку запропонував клієнт.

Взагалі ж, те, що я чув, бачив і знаю, то в середньому останнім часом дисконт складав десь 20-30%. Звичайно, якщо людині дуже потрібно, то може 40% і 50%. Я маю на увазі, що ціна нижча за ту ціну, яка була до повномасштабної війни.

Як змінився ринок нерухомості у Харкові під час війни: розмова з експертом
Суспільне Харків

В мене є кілька прикладів, коли квартиру в одному будинку людина продавала до війни за 55 тис. тисяч доларів, а коли вже зараз відбуваються бойові дії й потрібні були гроші, то практично така ж сама квартира, такий самий ремонт, у цьому ж під'їзді пішла за 36 тис. доларів. Фактично на 20 тис. доларів дешевше, тобто близько 35% був дисконт — нижче, ніж ціна була до війни.

Яка нині може бути середня вартість квартири в Харкові, можливо одно- чи двокімнатну?

Невеличку одно- чи двокімнатну квартиру, типу "смарт" на Салтівці можна знайти від 15 до 20 тис. доларів в середньому.

Оренда житла у Харкові стала дешевшою вдвічі

Щодо ринку оренди — як він змінився і чи легко в Харкові орендувати квартиру? Як впливає те, що частина людей з інших населених пунктів області, з інших областей переїжджає до Харкова і, напевно, теж шукає житло?

Орієнтовно восени оренда трошки підросла, але те, що було до війни, й те, що потім, то в середньому ціни знизилися десь вдвічі. Але чим була дорожча оренда, тим вона більше впала, а чим була дешевша, тим краще втрималися ціни: недорогі квартири, які коштували в оренді 7-8 тисяч гривень, то вони 5 тисяч коштують, тобто це не 50% здешевшання, а приблизно 30-40%.

Будинок у Харкові
Суспільне Харків

Тобто за 5 тисяч можна в Харкові винаймати квартиру. Це однокімнатні чи двокімнатні?

По-різному. Знаю багато випадків, коли люди, навіть знайомі знайомих готові віддавати надійним людям за сплату комунальних послуг. В середньому за 5-6 тисяч однокімнатну квартиру можна знайти біля метро.

Дефіциту квартир немає?

Знайти можна квартиру і за "цікавими" цінами, але ж роботи мало у людей.

"Нерухомість відображає стан економіки"

Які тенденції ви бачите найближчим часом?

Перше, найважливіше — чекати перемоги, бо чим вона ближче, чим далі від нас бойові дії, тим вища ціна на нерухомість і вище буде попит.

Від 30 до 50% триває в нас в економіці спад, тому нерухомість відображає стан економіки. Менше грошей, менше угод і менші прибутки у людей.

А наскільки менше угод стало, якщо порівнювати з періодом до повномасштабного вторгнення?

Мабуть, вдвічі — це дуже оптимістично. Скажемо так, охочих продати достатньо багато і тих, хто хотів продавати, їхня кількість загалом збільшилась, але зменшилась кількість, тих, хто готовий купувати, а якщо і готові, то хочуть дуже-дуже вигідні ціни.

Будинок на академіка павлова
Суспільне Харків

Якщо порівнювати Харків з іншими регіонами, можливо, більш безпечними, то що б ви сказали, наскільки тут різниця велика?

Маю досвід роботи з київським ринком нерухомості. Звичайно, в Києві краща ситуація, не настільки ціни впали, як в Харкові, і кількість угод теж.

У Києві кількість угод теж впала дуже сильно, і внаслідок того, що в Київ більше приїжджають люди з інших областей, з того ж Харкова, Миколаєва, Херсона, тому там ще ринок такий більш-менш якось підтримується, а, на жаль, у нас в Харкові не так.

Якщо ми будемо брати західні регіони, там в них краща ситуація, ніж була до війни, тому що люди там і купують, і оренда там вище.

Нерухомість для бізнесу у Харкові: що змінилося

А про інший вид нерухомості — для бізнесу, є в нас е бізнесова активність в Харкові, і послуги, і можливо хтось і офіс прагне орендувати, то що тут відбувається?

Кількість пропозицій оренди достатньо велика, ціни теж впали, люди домовляються як можуть, якщо хтось готовий орендувати велику площу, то йому готові будуть здати за дуже "цікавими" цінами. Знаю, що теж кількість угод зменшилася, як і щодо житлової нерухомості, але є і відбуваються угоди й з комерційною нерухомістю. Дисконт приблизно такий самий, від 30 до 50% дешевше, ніж до війни.

Читайте також

Як просувається відбудова зруйнованого війною житла у Харкові: інтерв'ю з представником "Житлобуд-1"

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок