Скажи мені українською: добірка літератури для миколаївців до Дня рідної мови

Скажи мені українською: добірка літератури для миколаївців до Дня рідної мови

Скажи мені українською: добірка літератури для миколаївців до Дня рідної мови
Ілюстративне фото: УНІАН

Суспільне публікує добірку книг, які фахівці Центральної міської бібліотеки імені Марка Кропивницького радять почитати миколаївцям для покращення рівня української мови. Пропонуємо ознайомитися з літературою, що допомагає читачам розібратися у типових помилках, які допускаються у діловому чи розмовному спілкуванні, що розповідає про походження й історичний розвиток української мови, її самостійність та самобутність.

Щороку 21 лютого у світі відзначають Міжнародний день рідної мови. Свято започаткували у листопаді 1999 року на сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності.

"Мова — найбільший скарб"

Автор: Іван Ющук

Скажи мені українською: добірка книг для миколаївців до Дня рідної мови
Обкладинка книги "Мова — найбільший скарб". Фото: Миколаївська міська бібліотека імені Марка Кропивницького.

У статтях збірника йдеться про походження й історичний розвиток української мови, зокрема розглядаються проблеми стану й статусу української мови у 21 столітті, висвітлюються питання про зв’язок мови з мисленням, про роль письменників, зокрема Тараса Шевченка, в її збагаченні й утвердженні. Дано деякі рекомендації щодо вивчення рідної мови в школі.

Через етимологію знайомих для українців назв та імен розкрито її заглибленість у давнину.

У книжці автор пише: "Українська мова не повинна загинути, попри те, що потуги принизити її, відсунути на задній план в Україні й далі не припиняються. По-перше, більшість українців уже розуміють її вагу в забезпеченні національної незалежності й не схоче нового "аншлюзу". По-друге, українська мова високорозвинена: лексика її багата, морфологія напрочуд логічно впорядкована, синтаксис гнучкий. Нею можна виражати все, що підвладне людському розумові, — від найінтимніших людських почуттів до найскладніших наукових понять".

"Мовні війни : Міф про "зіпсованість" української мови"

Автор: Володимир Селезньов

Скажи мені українською: добірка книг для миколаївців до Дня рідної мови
Обкладинка книги "Мовні війни : Міф про "зіпсованість" української мови". Фото: Миколаївська міська бібліотека імені Марка Кропивницького.

За словами бібліотекарів, одним з найпоширеніших міфів про українську мову є твердження, що як самостійна мова, вона ніколи не існувала. Нібито це та сама російська мова, але зіпсована польськими та галицькими словами. Про цей, а також про інші міфи пише дніпропетровський журналіст, автор статей на історичну і мовознавчу тематику Володимир Селезньов у книзі "Мовні війни: Міф про "зіпсованість" української мови".

Мовна політика — це технологія впливу на цілі народи, а мовні війни є невід’ємною частиною інформаційної війни. Її метою є не тільки дискредитувати мову, але й поставити під сумнів власне існування держави.

Автор обґрунтовано, з використанням наукових методів та документальної доказової бази спростовує російський наратив. Селезньов розвінчує думку про простонародність української мови й доводить, що українська мова зовсім не зіпсована суміш якихось мов, а самостійна, самобутня і самодостатня.

"Скажи мені українською"

Автор: Тарас Береза

Скажи мені українською: добірка книг для миколаївців до Дня рідної мови
Обкладинка книги "Скажи мені українською". Фото: Миколаївська міська бібліотека імені Марка Кропивницького.

Словник львівського філолога, перекладача, лексикографа Тараса Берези "Скажи мені українською" розкриває важливість українського слова.

У передмові до книги автор пише: "Мало хто задумується над загрозою злиття двох мов до рівня "суржику", чи то пак українсько-російського "есперанто". Воно, немов всепоглинальний бур’ян, роками зарощує найкращі паростки нашої мовної самобутності. А відтак в’яне мова".

"Скажи мені українською" — це українсько-російський словник, який має на меті повернути розуміння краси української мови, а також покращити загальний рівень володіння українською мовою в побуті та діловому спілкуванні, вивільнити українську від суржику і чужомовних запозик.

Формат словника наочно показує відмінності між правдивою українською мовою й штучними запозиченнями з іноземної російської.

"Українське слово для всіх і для кожного"

Автор: Олександр Пономарів

Скажи мені українською: добірка книг для миколаївців до Дня рідної мови
Обкладинка книги "Українське слово для всіх і для кожного". Фото: Миколаївська міська бібліотека імені Марка Кропивницького.

Основу книги "Українське слово для всіх і для кожного" складають праці мовознавця, перекладача, публіциста Олександра Пономаріва, на рахунку якого понад 250 наукових та науково-популярних робіт.

Мовознавець зробив широкий та прискіпливий огляд вад нашої мовної практики, який матиме добрий терапевтичний ефект і прислужиться наближенню до головної мети — повноцінного функціонування української мови.

У книжці системно охоплюються всі аспекти мовлення — фонетика, лексика, фразеологія, синтаксис, орфоепія, морфологія. Містяться зауваги про мову на радіо й телебаченні, вказані найпоширеніші помилки слововживання, наведені слова, в яких часто ставлять неправильні наголоси та багато іншого.

"100 експрес-уроків української"

Автор: Олександр Авраменко

Скажи мені українською: добірка книг для миколаївців до Дня рідної мови
Обкладинка книги "100 експрес-уроків української". Фото: Миколаївська міська бібліотека імені Марка Кропивницького

Зі слів бібліотекарів, без проблем освоїти тонкощі спілкування українською допоможуть книжки "100 експрес-уроків української". Їх автор Олександр Авраменко — український педагог, дослідників і популяризаторів української мови, письменник, літературознавець, заслужений працівник освіти України.

У книжечках кишенькового формату вміщені уроки, що допомагають читачам розібратися у типових помилках, які часто допускаються у діловому чи розмовному спілкуванні.

Усі правила написані цікавою, доступною мовою, завдяки чому легко запам’ятовуються. Цьому ж сприяють іронічні ілюстрації, що супроводжують кожен урок.

Читайте також

Пів року після обстрілів. Миколаївський університет відбудовують після пошкодження російськими ракетами

На Миколаївщині 21 громада увійшла до оновленого переліку прифронтових або окупованих територій — Мінреінтеграції

Мікрорайон Кульбакине в Миколаєві тимчасово залишився без води

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram

На початок