"Кур'єрами зробили поранених": адвокат Масі Найєм розповів, чому реформа МСЕК — на часі й з чого варто почати

"Кур'єрами зробили поранених": адвокат Масі Найєм розповів, чому реформа МСЕК — на часі й з чого варто почати

Ексклюзивно
"Кур'єрами зробили поранених": адвокат Масі Найєм розповів, чому реформа МСЕК — на часі й з чого варто почати
Фото: Суспільне Рівне

У Міністерстві охорони здоров’я заявили про шквал скарг на роботу медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) та анонсували її реформування. До 1 квітня МОЗ та Мінсоцполітики повинні подати на схвалення уряду план щодо напрямків реформи, а також розробити нові маршрути пацієнтів та цифровізувати роботу комісій.

Про реформування МСЕК і, зокрема, проблеми з отриманням інвалідності військовими, в етері Суспільне.Спротив розповів адвокат Масі Найєм, який після важкого поранення на фронті у червні 2022 року створив громадську організацію із захисту прав військових. ГО "Принцип" разом із Мінцифри працюватиме над цифровізацією військово-лікарської комісії.

Чому реформа МСЕК — на часі

План, який МОЗ та Мінсоцполітики повинні подати уряду, передбачатиме шляхи формування нових маршрутів, забезпечення прозорості адміністративних та інших процесів, у тому числі шляхом впровадження ІТ-інструментів. Адвокат Масі Найєм зазначив, що у МСЕК є ресурс для уникнення відповідальності від покарання за корупцію.

Як приклад він навів справу військового Петра Олексюка, який втратив ногу, а коли прийшов отримувати інвалідність — йому запропонували вирішити питання хабарем. Він задокументував це, звернувся в суд і третій рік Печерський суд не може почати розглядати цю справу.

"Не хочу узагальнювати щодо всіх робітників МСЕК, але деякі люди там реально — тварини. Питання в тому, що ці лікарі, які вимагають хабарі, вони дуже довго там працювали, працюють і, розумію, що в них є ресурс потім відмазуватися від того, щоб отримати покарання. Історія з МСЕКами — це дуже стара проблема. І через те, що зараз дуже багато поранених, вона стала нагальною, тому що вийшла назовні. Вони не справляються зі своєю роботу. І друге, що стосується хабарів — це призведе до ескалації", — акцентував адвокат.

Що потрібно змінити в роботі МСЕК

На думку правозахисника, МСЕК треба ліквідувати. А щодо зміни у підходах — дати таку нормативну базу, що не дає можливості вимагати хабар. Масі Найєм акцентує на вже існуючому класифікаторі компонентів функціональності та обмеження життєдіяльності.

"Він працює в багатьох іноземних державах й за допомогою нього є можливість визначати, на скільки відсотків втрачена функціональність, і з огляду на це будуть ті чи інші виплати. Таким чином не буде оцього суб'єктивного рішення якогось МСЕКу, який сидить і дивиться, поки у людини немає ноги, це може бути перша, друга, а може бути третя група інвалідності й саме тут з'являється корупція", — пояснює він.

Нова нормативна база повинна унеможливити або зменшити людський фактор при прийнятті рішення:

"І що стосується взагалі філософії цієї історії — дуже важливо, щоби ми нагадали цим робітникам, що вони стикаються з тими людьми, які втратили кінцівки або частину здоров'я через війну. Ми маємо це робити з повагою до них. Міжнародний класифікатор функціональності існує в інших державах. Це вже велосипед, який придумали. Нам треба затвердити його, взяти собі в закони, прийняти, що ним мають користуватися лікарі".

Читайте також: "Біржа інвалідності". Чому медико-експертні комісії не бояться вимагати гроші та що з цим робити

Водночас, за його словами, в Україні потребує вирішення питання цифровізації у цій сфері.

"Цифровізація зменшить оці історії, коли поранені ходять з документами з військової частини до військово-лікарської комісії. Це ж фактично ж кур'єрами зробили цих поранених. Цифровізація дуже сильно полегшить життя військового. Я думаю, що на реалізацію цієї історії державі потрібно 3-4 місяці максимум, але це раз на все життя змінить цей підхід. Ви уявляєте, це працює вісім років і до того працювало, і скільки поранених пройшли через це пекло. Я думаю, що зараз на часі це змінити", — резюмував адвокат.

Чи готове МОЗ до змін

Масі Найєм переконаний, що реформа у МСЕКах відбудеться, хоча працівники цих комісій чинитимуть опір:

"Я впевнений, що результат буде. В МОЗі працює дійсно дуже багато хороших, класних спеціалістів. В МСЕКах буде супротив, тому що там є корупція, там завжди є ресурс боротися за цю корупцію. Тому це буде така маленька битва, але я впевнений, що це станеться. Я бачу по тому, як працюють співробітники МОЗу, по реформі ВЛКвійськово-лікарська комісія— вони круті. Наскільки я не люблю хвалити державу, але я бачу, що в уряді ці люди — вони на своєму місці, вони хочуть змінити. Те, що МСЕК буде мати супротив, це 100%, але ми його переможемо, в цьому я не сумніваюсь".

Що відомо

  • Якщо під час проходження медико-соціальної експертної комісії порушують права пацієнта, зокрема, вимагають гроші за проходження МСЕК, можна звертатися телефоном на гарячу лінію МОЗ: 0 800 60 20 19.

Читайте також

  • ПТСР через війну: лікар пояснив, як розпізнати психічні розлади та чого не варто робити
  • "У пріоритеті ті, хто хоче вчитися новому": експерт розповів про вакансії та ринок праці в Україні
  • На Рівненщині зросла кількість виявлених інсультів, натомість смертей від них — поменшало

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок