"Судова система згнила": адвокат Небесної сотні про розгляд справ Майдану

"Судова система згнила": адвокат Небесної сотні про розгляд справ Майдану

"Судова система згнила": адвокат Небесної сотні про розгляд справ Майдану
. Події Революції Гідності, Київ, 2014 рік. Фото: Артура Назарова.

У 60 провадженнях стосовно тяжких злочинів проти учасників Революції гідності спливають терміни давності, однак стан судової системи України становить проблеми для об’єктивного судочинства загалом.

Про це в ефірі телемарафону на Суспільному заявив адвокат сімей героїв Небесної сотні Віталій Титич.

"Питання не зводиться до цих 60 справ. Питання зводиться до організації загалом судового розгляду, виконання вимог уже чинного законодавства, як Процесуально- кримінального кодексу, так і Кримінального кодексу суддями. Тобто забезпечення права на правосуддя учасникам провадження. У цьому випадку ми говоримо про жертв тих злочинів, родин, які потерпіли від цих злочинів", — зазначив юрист.

Він наголосив, що проблема стосується не лише справ Майдану, але й загалом української судової системи.

"Стан судової системи, підкреслюю, невиконання прямих існуючих вимог кримінального процесу — це стосується будь-якої особи в будь-якому кримінальному провадженні. Це інтерес будь-якого члена суспільства, громадянина нашої країни незалежно від політичних уподобань або відношення до подій Майдану", — зауважив Титич.

Адвокат підкреслив, що судова система України деградувала.

"Судова система згнила, вона не виконує свою функцію, дискредитує кримінальні провадження, ті розслідування та докази, які були здобуті слідством на попередній стадії. Це є факт. Це — спорадичні зміни, загалом вони не відповідають системі законотворення юридичної техніки виконання вирішення певних проблем існуючих правовідносин", — пояснив він.

Як вважає Віталій Титич, те, що відбулось в судах зі справами Майдану — це організована продумана тактика знищення результатів досудового розслідування.

"Тій стороні не вдалося знищити провадження на стадії досудового розслідування. Згадаємо в першу чергу Управління спеціальних розслідувань, Сергія Горбатюка, завдяки якому це було зроблено. Тому вони переключились на судову складову, оскільки саме суди ставлять крапку в дослідженні доказів та в конкретному кримінальному провадженні", — переконаний адвокат.

За його словами, навіть якщо суд першої інстанції винесе вироки у зазначених справах Майдану, вони не набудуть чинності, оскільки, найімовірніше, розглядатимуться в апеляційному і касаційному порядку.

"Попереду ще таких же як мінімум 6 років слухання в апеляції. Я вже не кажу про касацію. Щоб не внесли, які зобов’язання, судова система зробить так, як вона націлила від самого початку. Ці справи згниють і будуть закриті за збігом терміну притягнення до кримінальної відповідальності. Або вони не будуть закриті на вимогу обвинувачених, і вони скажуть, що хочуть довести свою невинуватість", — сказав Титич.

Адвокат додав, що проблема у судовій системі поглиблюється відсутністю уваги з боку суспільства.

"Всі забули про ті процеси, які називалися реформуванням судової системи. Ми розуміли, до чого йде. І намагалися в процесі запобігти цьому. Проте абсолютна неувага суспільства до цього процесу, зокрема, до так званих судових реформ, призвела до того, що ми маємо зараз", — підсумував Віталій Титич.

Що відомо про справи Майдану

Наприкінці 2013 та на початку 2014 років Україну охопили масові протести, які отримали назву "Революція гідності". Вони призвели до зміни влади та втечі за кордон тодішнього президента Віктора Януковича і його соратників. Кульмінацією подій стало масове протистояння на Майдані у Києві 18-20 лютого 2014 року, внаслідок якого було вбито 107 протестувальників та 13 міліціонерів.

"Небесна Сотня" — прийнята в Україні збірна назва загиблих протестувальників, які мали безпосередній стосунок до ідеї та акції Євромайдану (Революції гідності) у грудні 2013 — лютому 2014 року. Пам'ятний День Героїв Небесної Сотні відзначають 20 лютого.

17 лютого 2023-го Олексій Донський, керівник Департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв’язку із масовими протестами у 2013 — 2014 роках Офісу генпрокурора, повідомив, що у майже половини кримінальних проваджень у справах Майдану наприкінці 2023 і початку 2024 років спливають строки давності.

Читайте також

Справа розстрілів на Інститутській: суд почав слухати виступи потерпілих і родичів

На початок