Вони загинули за майбутнє. У Києві провели заходи у пам'ять про Небесну Сотню

Вони загинули за майбутнє. У Києві провели заходи у пам'ять про Небесну Сотню

Вони загинули за майбутнє. У Києві провели заходи у пам'ять про Небесну Сотню
Фото: Нікіта Галка / Суспільне

У Києві сьогодні, 18 лютого, у Михайлівському Золотоверхому соборі відбулася панахида за загиблими учасниками Революції Гідності. Опісля всі присутні вирушили ходою від Михайлівської площі до алеї Героїв Небесної Сотні.

Як повідомляє кореспондент Суспільного, на панахиду прийшли близько 30 людей учасники масових акцій протесту 2013-2014 років, родичі загиблих протестувальників, військові.

Панахида за Небесною Сотнею
У Михайлівському Золотоверхому соборі провели панахиду за загиблими учасниками Революції Гідності. Київ. 18 лютого 2023 р. Фото: Нікіта Галка / Суспільне

Серед присутніх військовослужбовець ЗСУ та учасник Революції Гідності Володимир Проценко. 18 лютого 2014 року він був поранений у сутичках з силовиками.

"Дякую Господу, що він 18 числа залишив мене живим. Я був в "афганській" сотні. Витягували людей з-під куль, тобто у нас сотня була жива, ми багато зробили", — розповідає військовий. Чоловік каже, щороку приходить на панахиду за Небесною Сотнею. Але цьогоріч людей прийшло мало, адже більшість учасників Революції Гідності продовжують виборювати незалежність країни в російсько-українській війні.

Панахида за Небесною Сотнею
Володимир Проценко був поранений під час сутичок з силовиками 18 лютого 2014 року. Фото: Нікіта Галка / Суспільне

Вшанувати Героїв Небесної Сотні прийшла і Ганна Сидорчук. Її батько Юрій Сидорчук був тяжко поранений 18 лютого 2014 року. Жінка розповідає, що змогли знайти його лише наступного дня в інституті нейрохірургії з кульовим пораненням голови. Чоловік був у комі і через чотири місяці помер.

"Хоч і 9 років, але біль не втихає. Особисто мені легше не стає, тому що це важка втрата. Чотири місяці надії, боротьби за життя. Завдяки організації "Людина в скруті" чеські медики вивезли наших поранених. Якщо я не помиляюся, близько 40 хлопців, і тато був серед них. Ще чотири місяці ми боролися за життя у військовому госпіталі в Празі, але, на жаль, травми були несумісні з життям", — згадує жінка.

Хода до алеї Героїв Небесної Сотні
Хода в пам'ять про загиблих учасників Революції Гідності від Михайлівської площі до алеї Героїв Небесної Сотні. Київ. 18 лютого 2023 р. Фото: Нікіта Галка / Суспільне

Щороку на заходи з вшанування пам'яті Небесної Сотні ходить і київська художниця і викладачка Марія Соченко. На Майдані була з перших і до останніх днів. За її словами, саме Євромайдан пробудив в українцях єдність і національну свідомість.

"Це дух свідомості національної, громадянської свідомості, що у людини є гідність, від неї багато залежить. І саме це Майдан нам показав. Ми це зрозуміли, що ми народ, що ми всі разом. Важливо пам’ятати, вони загинули за нас, загинули за майбутнє наших дітей", — каже Марія Соченко.

Хода в пам'ять про Героїв Небесної Сотні
Хода в пам'ять про Героїв Небесної Сотні. Київ. 18 лютого 2023 р. Фото: Нікіта Галка / Суспільне

Після панахиди у Михайлівському Золотоверхому соборі всі присутні вирушили в ходу від Михайлівської площі через вулицю Трьохсвятительську, Європейську площу, вулицю Михайла Грушевського, Хрещатик до алеї Героїв Небесної Сотні. Там до меморіальної дошки в пам'ять про загиблих учасників Революції Гідності поклали квіти і запалили лампадки.

Хода в пам'ять про Героїв Небесної Сотні
По меморіальної дошки на алеї Героїв Небесної Сотні люди принесли квіти. Київ. 18 лютого 2023 р. Фото: Нікіта Галка / Суспільне

Панахида й хода – традиційні заходи, які щороку організовують родини Героїв Небесної Сотні, "Ініціатива поранених/постраждалих на Майдані", Національний музей Революції Гідності у співпраці з іншими організаціями.

Революція Гідності

Наприкінці 2013 та на початку 2014 років в Україні почались масові протести проти політики тодішньої влади та відмову від європейської інтеграції. Вони призвели до зміни влади та втечі за кордон тодішнього президента Віктора Януковича і його соратників.

Кульмінацією подій стало масове протистояння на Майдані у Києві 18-20 лютого 2014 р., внаслідок якого було вбито 107 протестувальників та 13 міліціонерів.

ГПУ оголосила підозри щодо причетності до вбивств на Майдані 66 особам, 46 з яких перебувають у розшуку. Здебільшого звинувачення у розстрілах висунуто співробітникам розформованого нині спецпідрозділу МВС "Беркут".

Окрім того, підозри в організації злочинів висунуто Януковичу, його старшому сину Олександру, екс-прем`єру Миколі Азарову, екс-голові МВС Віталію Захарченку, екс-генпрокурору Віктору Пшонці та його синові Артему, екс-голові АП Андрію Клюєву, колишньому заступнику міністра внутрішніх справ Віктору Ратушняку, колишньому першому віцепрем`єру Сергію Арбузову, екс-міністр доходів і зборів Олександру Клименку, екс-міністрові енергетики Едуарду Ставицькому, екс-міністру освіти Дмитру Табачнику, олігарху Сергію Курченку. Більшість з них нині переховується в Росії.

Сукупно у всіх містах України розслідується більше 4,7 тис. злочинів проти учасників Революції Гідності.

Читайте також

ОГПУ: у кримінальних провадженях у справах Майдану закінчуються строки давності

На початок