США привітають рішення членів НАТО надати Україні винищувачі — Кірбі

США привітають рішення членів НАТО надати Україні винищувачі — Кірбі

Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки Сполучених Штатів Джон Кірбі
Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки Сполучених Штатів Джон Кірбі, 20 січня 2023 року, фото: AP

США привітають рішення союзників про передачу Україні винищувачів, однак позиція президента Джо Байдена з приводу надання бойових літаків наразі не змінилася. Про це повідомив координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі.

Відповідаючи на запитання журналістів, чи готовий Байден надати Україні винищувачі, Кірбі сказав: "Ми вже говорили про це. Президенту ставили це запитання. У мене немає, чого додати до слів президента. Я можу лише сказати, що ми перебуваємо у постійній комунікації з Україною щодо її потреб і ці потреби змінюються у ході війни. І ми побачимо, куди це приведе".

Він також прокоментував можливу передачу Польщею Україні літаків МІГ-29.

"Ми ніколи не вказували наши партнерам, що вони можуть, або не можуть давати, чи в який проміжок часу. Якщо хтось з наших партнерів хоче передати винищувачі президенту Зеленському, це тільки їхнє рішення, яке вони в праві ухвалювати і ми тільки привітаємо це", — сказав посадовець.

За словами Кірбі, США наразі не проводять тренувань українських пілотів, бо немає жодного рішення щодо передачі літаків.

Що відомо про позицію США щодо надання Україні винищувачів

Раніше стало відомо, що п’ять конгресменів від обох партій закликали президента США Джо Байдена надати Україні винищувачі F-16. Законодавці Палати представників стверджують, що винищувачі "можуть стати вирішальними для контролю над українським повітряним простором цього року".

"Надання таких літаків є необхідним, щоб допомогти Україні захистити свій повітряний простір, зокрема в умовах відновлення наступу Росії та очікуваного збільшення масштабних бойових дій", – йдеться в листі конгресменів до Байдена, який є в розпорядженні видання.

Наприкінці січня президент Сполучених Штатів Джо Байден заявив, що США не передаватимуть Україні винищувачі F-16 Fighting Falcon.

Про це політик сказав у відповідь на питання журналістів, чи підтримує він ідею передати Україні літаки.

"Ні", — коротко відповів Байден.

Чи отримає Україна західні винищувачі

У червні 2022 року конгресмен-ветеран ВПС США, республіканець від штату Іллінойс Адам Кінзінгер запропонував навчати українських пілотів-винищувачів та екіпажів на американських бойових літаках F-16.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що союзники України почали працювати над питанням постачання Силам оборони винищувачів F-16 Fighting Falcon.

При цьому 21 січня посол США при ОБСЄ Майкл Карпентер заявив, що очікує на широку підтримку у Сполучених Штатах можливого рішення союзників про передачу Україні винищувачів F-16.

25 січня міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна висловлює бажання отримувати західні винищувачі.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Німеччина не передасть Україні свою бойову авіацію.

26 січня голова Комітету національної оборони і Збройних сил Національної асамблеї Франції Томас Гасіллуд заявив, що його країна не виключає відправки винищувачів в Україну, але за умови, що це не призведе до ескалації у війні, не підриватиме національної чи європейської безпеки, а відповідна зброя буде корисною для українців.

За словами речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, для безпеки повітряного простору Україні, крім систем ППО, потрібно щонайменше п'ять бригад, а в кожній бригаді по три ескадрильї винищувачів. Одна ескадрилья — це 12 літаків.

30 січня президент Франції Еммануель Макрон заявив, що не виключає постачання військових літаків в Україну, однак зазначив, що це не має призвести до ескалації або послабити французьку армію.

Читайте також

"Рамштайн": Глава Пентагону прокоментував надання Україні винищувачів F-16

Винищувачі для України: Польща хоче одноголосного рішення західних партнерів на Мюнхенській конференції

Байден заявив, що США не передаватимуть Україні F-16

Вибір редакції

На початок