Розгубленість і відчай – і рішення продовжувати творити, допомога жінкам, зокрема переселенкам, які намагаються пережити біду й війну засобами арттерапії, зрештою – зруйнована ракетою квартира, у якій в момент вибуху за збігом обставин нікого не було. Майстриня-лялькарка з Дніпра Інна Івінська за рік повномасштабної війни здолала не одне випробування.
Жінка за фахом – медик. Займається створенням народної ляльки понад десятиліття. 14 січня, у момент удару ракетою по її будинку на Перемозі, Інна якраз проводила майстер-клас в іншому районі міста.
Про те, як пережила цей «рік незламності» і що робитиме далі, залишившись без даху над головою і без творчого доробку за роки творчості, – майстриня розповіла Суспільному.
Як почалася повномасштабна війна
24 лютого 2022 року Інна Івінська прокинулася від дзвінка. Телефонувала донька: «Мамо, почалося!». Перших вибухів у Дніпрі Інна з чоловіком не чули.
«Я до останнього не вірила, що таке може бути. Свято вірила і заспокоювала родину, що нічого не трапиться. О четвертій ранку зателефонувала донька. Ми зависли в розгубленості. Шок. Коли ти чуєш на власні вуха – це не передати. І коли ти намагаєшся знайти відповіді на питання: чому так?.. Далі думаєш: тривожна валізка. А що валізка?.. Було нерозуміння, що робити» – каже вона.
Відновлення творчості – майстер-класи й виставка
Жінка з чоловіком залишилися в місті. Інна Івінська каже: жодного разу в неї не було думки виїздити. Навпаки – вважала, що потрібна вдома – підтримувати родину. Після кількох тижнів розгубленості вирішила робити й далі те, що робила, – займатися творчістю, вчити інших.
Пощастило: власники приміщення, де Інна працювала над своїми ляльками, дали 50% знижку на оренду, отож мисткиня змогла зберегти майстерню. Вже у березні вона відновила майстер-класи для жінок. Проводила їх раз або двічі на тиждень.

«Я й раніше допомагала жінкам за допомогою творчість. І вирішила продовжувати. Всю весну, літо, осінь я за донати вела майстер-класи. Кошти були потрібні на оренду приміщення. А найголовніше – я розуміла, що це мій внесок у підтримку українців, жінок. Моє бачення і моє глибоке переконання: важливе зцілення саме жіночої душі, щоб жінка могла творити, відроджувати. Кожному майстер-класі ми саме про це говорили. Я назвала це – майстер-класи підтримки. Жінки потягнулися. Було багато переселенок, багато жінок у важкому моральному стані. І я бачила, наскільки вони розквітають, – у творчості. І я зрозуміла, що можу надихати, і в мене є на це ресурс, і це моя місія», – розповіла майстриня.

Під час повномасштабної війни Інна також брала участь у виставці. Колекцію народних ляльок «Ляльки в костюмах країн Європи» евакуювали з-під обстрілів у Миколаєві й презентували у французькому Страсбургу в травні. Там показали понад 60 ляльок майстринь з України, зокрема й ляльку в народному вбранні Хорватії, яку зробила Інна.
14 січня, ракетний удар, знищена квартира…
Майже весь рік, каже Інна, вона шукала відповідей на питання про духовні причини того, що відбувається в її житті та в Україні загалом. А в грудні 2022-го прийшла до думки взяти тайм-аут в роботі майстерні. І все ж вирішила долучитися до проєкту Людмили Малишевої «Мальва. Переможна, щаслива, вільна» – провести майстер-клас для 26 жінок. Його призначили на 14 січня.
«Ця лялька народилася у мене на одному диханні. Вона «описувала» мій стан – готовність до «обнулення». Але я не знала, що те «обнулення» відбудеться таким чином. Я погодилась на 14 січня. Для мене це не тільки старий Новий рік, але й день народження мого батька, якого давно нема з нами. У важкі часи нам необхідна підтримка нашого роду, наших коренів», – розповіла Інна Івінська.

До майстер-класу Інна готувалася три тижні: замовила штампи для вибійки на фартушки для ляльок, приготувала матеріали для кожної з учасниць. Сама зустріч, каже, відбулася на одному диханні.
Щойно жінки звершили роботу й сфотографували свої витвори – пролунав вибух.
«Я не злякалася, у мене була відповідальність – люди. Але жінкам почали приходити смс-ки, що це десь на Перемозі, десь біля мого будинку. Почала телефонувати рідним, донька каже: ніби біля нашого будинку дим іде. А в квартирі був собака. А потім телефонує, в істериці: «Нашого будинку нема». Як – нема? Я не можу в це повірити», – розказала Інна.

Після ракетного удару по багатоповерхівці в Дніпрі від квартири на третьому поверсі, де Інна з чоловіком прожили 30 років, не залишилося нічого. Було зруйновано два під’їзди. Загинули 46 людей, ще 80 – поранені.
Вцілілі ляльки й посвідчення майстра
У міжповерховій комірчині в Інни вціліло кілька ляльок, а на руїнах вона знайшла своє посвідчення народного майстра.

«У комірчині лежали коробки з ляльками, які побували на виставці в Києві. Чоловік на свій страх і ризик вирізав двері болгаркою. Ляльки були неушкоджені! Він коли виніс ці ляльки – це була така цінність! Вони в мене білі, світлі, домоткане полотно, мереживо – жодної пилинки, навіть запаху диму! А коли всі руїни вивезли на звалище і там розбирали, ми приїздимо – лежить посвідчення. Я не могла повірити своїм очам! З усієї шафи речей вціліло тільки воно. Ні паспорт, ні інші документи, нічого», – розповіла Інна.

Ці знахідки, каже майстриня, вона сприйняла як знак – їй треба продовжувати займатися творчістю, навіть втративши власне житло й практично увесь творчий доробок.
«Тільки рік тому ми зробили у квартирі ремонт. Я зробила все так, як хотіла, з душею. Ляльки, вишиті мною картини, квіти. Колекція рушників, вишиванки. Льон усіх кольорів. Кожна тканинка – улюблена. Коли я згадую про це, мені стає погано навіть фізично. Але коли почалися знахідки, я зрозуміла: світ так мене підтримав. Завдяки творчості я вижила: якби не майстер-клас того дня, 90% я була б вдома. У мене було багато замовлень. Я б сиділа на отому диванчику в залі, який став епіцентром. Де сидів мій пес… Тому посеред цього шоку, горя я отримала відповідь – продовжуй робити те, чим ти займалася», – говорить вона.
«Стадію горювання ще потрібно пережити»
Поки родина живе у друзів доньки. Дуже допомагає підтримка рідних, близьких, сусідів і зовсім незнайомих людей. Інна говорить: поки вона не в ресурсі, але згодом планує зібратися з силами й продовжувати створювати ляльки.

«Матеріальне все пішло. Зсередини – пішло все зайве. Я розумію, що стадію горювання ще потрібно пережити, бо періодично накриває. Всередині ще живе будинок, квіточки, пес, сусіди… Треба, щоб пройшов час. Ми стали міцнішими. Ми підтримуємо одне одного з донькою, з чоловіком. Стан – такий тонкий… Зустрічаємося з сусідами – слів нема. Ми просто обіймаємося. Зараз я малюю – купила розмальовки від стресу, ходжу на вокал. Мені допомагають мої дівчата – психологи. Стадія відпускання», – сказала Інна.
Що відомо
Інна Івінська – народний майстер, член Національної спілки майстрів народної творчості України. Учасниця багатьох виставок в Україні й за кордоном, зокрема в Німеччині, Польщі, Туреччині.
Читайте також
"РФ вбила продавчиню та знищила мій бізнес". У Дніпрі через ракетний удар зруйновано магазин
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро