Міністр оборони Естонії закликав усі країни-члени НАТО витрачати 2,5% ВВП на оборону

Міністр оборони Естонії закликав усі країни-члени НАТО витрачати 2,5% ВВП на оборону

Доповнено
Міністр оборони Естонії і США Ханно Певкур і Ллойд Остін в Таллінні, 16 лютого 2023
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур і міністр оборони США Ллойд Остін під час спільної прес-конференції в Міністерстві оборони після зустрічі в Таллінні, Естонія, 16 лютого 2023 року. Фото: AP

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур під час зустрічі з міністром оборони США Остіном Ллойдом в Таллінні 16 лютого закликав усі країни-члени НАТО витрачати 2,5% ВВП на оборону.

“Україна продемонструвала неймовірну мужність у захисті свого народу, території та наших спільних цінностей. І хоча ми знаємо, що свобода завжди переможе над тиранією, війна Росії в Україні є яскравим доказом того, що свобода ніколи не буває безкоштовною. Ми можемо та мусимо зробити більше”, — сказав Певкур.

Він також озвучив три ключові пропозиції.

По-перше, за його словами, передусім всі європейські партнери та союзники по НАТО повинні витрачати більше 2%, в ідеалі, ближче до 2,5% свого ВВП на оборону.

“Більше можна дати лише тоді, коли є що дати”, — додав міністр.

По-друге, міжнародна коаліція повинна досягти принаймні 100 мільярдів євро спільної військової допомоги Україні до кінця 2023 року.

“Повірте мені, є речі щонайменше на суму в 100 мільярдів, яких Україна потребує вже зараз”, — сказав Певкур.

По-третє, Євросоюз має терміново підтримати українську оборону мільйоном артилерійських снарядів. Це нещодавня пропозиція Естонії.

Що сказав міністр оборони США Ллойд Остін

Очільник Пентагону Остін відзначив, що естонці, продемонстрували “надзвичайне лідерство”, підтримуючи Україну сьогодні відносно частки своєї економіки. Оскільки Естонія надала Україні більше військової допомоги, ніж будь-яка інша країна світу, пояснив Остін.

“В Естонії керівництво США нагадує нам, що навіть маленькі країни можуть мати велике значення”, — сказав Остін.

За його словами, президент РФ Володимир Путін думав, що може розділити НАТО, але своєю агресією досягає якраз протилежного.

“Ви можете побачити нашу відданість Естонії у нашому нещодавньому розгортанні американських сил в Естонії з реактивною системою залпового вогню HIMARS у нашій піхоті”, — додав американський міністр оборони.

“Я хотів би лише зауважити вам, що перед вторгненням Росії я зустрівся з вашим міністром оборони і сказав йому, що якщо Росія вторгнеться в Україну, ми розгорнемо сили в Естонії наступного дня. І ми зробили”, — додав Остін.

Говорячи про те, як можна стримати агресію в майбутньому, Остін наголосив на  співпраці з союзниками та партнерами, щоб надати Україні необхідну безпекову допомогу, яка потрібна для успішного захисту суверенної території.

“Тепер ми побачили, як українці добре використовують можливості, які ми надали до цього моменту. Вони виграли битву під Харковом. Вони виграли битву під Києвом. Вони виграли битву за Херсон. Вони завдали значних збитків сухопутним військам Росії та вистояли у дуже запеклому бою на Донбасі.  Я думаю, ми всі були дуже, дуже вражені тим, що ми побачили від українських сил”, — сказав Остін.

Він додав, що союзники навчають українських військових в різних місцях.

“Наприклад, Швеція надає CV 90, який є бронетранспортером, і вони тренуватимуть війська на тих машинах у Швеції. Німеччина надає Marder. Вони навчають війська їх застосовувати та маневрувати у Німеччині. Ми навчаємо війська, як правильно використовувати бойові машини піхоти Bradley і Stryker у Німеччині, але ми також навчаємо їх маневрувати, інтегрувати вогонь і проводимо загальну військову підготовку”, — пояснив Остін.

Що відомо про допомогу Естонії Україні у війні з РФ

Уряд Естонії 19 січня схвалив надання Україні чергового пакета військової допомоги для протистояння російській агресії, до якого увійшли гаубиці, гранатомети та боєприпаси.

Як стало відомо наприкінці січня, Естонія передала Україні всі свої 155 мм гаубиці, щоб в інших країн не лишилося жодних виправдань, чому вони не можуть надати Україні необхідне озброєння. Про це заявив посол Естонії в Україні Каймо Кууск.

Крім того, Естонія продовжить надавати як базову, так і спеціалізовану підготовку бійцям ЗСУ.

У посольстві зазначили, що уряд Естонії ухвалив наступний і наразі найбільший пакет військової допомоги Україні загальною вартістю 113 млн євро:

  • десятки гаубиць калібру 155 мм FH-70 та 122-мм D-30;
  • тисячі артилерійських снарядів калібру 155 мм;
  • сотні протитанкових гранатометів М2 "Карл-Густаф" із боєприпасами;
  • засоби підтримки артилерійських підрозділів.

Таким чином, загальна військова допомога Україні становить понад 1% ВВП Естонії.

Читайте також

Естонія хоче надати Україні касетні боєприпаси, але потрібна згода Німеччини

Вибір редакції

На початок