У селі Велеснів, що в Монастириській громаді, зберігають давню традицію лиття стрітенських свічок. Для цього використовують розтоплений віск та спеціальний верстат. Про це Суспільному повідомила директорка етнографічно-меморільного музею Володимира Гнатюка Марія Лига.
За її словами, свічки у Велесневі перед святом Стрітення Господнього виливають щороку.
Цього разу працювали у старому парафіяльному будинку церкви Перенесення мощей святого Миколая УГКЦ.

Жителька Велеснева Ольга, яка зберігає традицію виливання свічок розповіла, що за день до початку роботи на верстаті, розтоплюють віск.
"За день до виливання свічок ми взяли віск. Є такий, що не догоряють свічки, ми їх топимо, очищуємо. Маємо отакий верстат, на ньому – 25 свічок. Ми кладемо гніт і ллємо свічки. Одна жінка з одного боку, інша – з другого, є ще люди, які йдуть і обертають верстат, щоб всюди було рівномірно, щоб всюди були рівненькі свічки".

За словами Ольги, щоб зробити одну свічку таким медом, жінка має вилити віск 375 разів.
"Потім жіночки знімають свічки, розкачують, щоб були гладенькі, рівненькі і складають в таке місце, де б вони не сплескалися, а були рівномірні й гарні. Беремо свічки до церкви, освячуємо і наші свічки дуже помічні. Запалюємо їх, коли гримить. Різні біди можуть бути вдома, тоді ми їх засвічуємо, і вони оберігають. Свічка стрітенська має дуже велику силу".
Марія Лига повідомила, що цього року перед Стрітенням у Велесневі вилили 300 свічок, цього року вдалося зробити 200 воскових свічок.
Нагадаємо, кореспонденти Суспільного побували на тернопільському центральному ринку й дізналися, по скільки там продавали стрітенські свічки.
Читайте також
- Теплий віск нагадував про дім: у Тернополі переселенці виготовляли стрітенські свічки