Юристи компанії MacPaw оскаржать дії слідчих, ситуацію з обшуками обговорять у Верховній раді

Юристи компанії MacPaw оскаржать дії слідчих, ситуацію з обшуками обговорять у Верховній раді

Юристи компанії MacPaw оскаржать дії слідчих, ситуацію з обшуками обговорять у Верховній раді
Фото: Олександр Косован/Facebook

Адвокати ІТ-компанії MacPaw готують скарги на дії слідчих під час проведених обшуків та найближчим часом подадуть їх до відповідних інстанцій. Ситуацію з цими обшуками розглянуть на засіданні комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності.

Про оскарження слідчих дій повідомив засновник і керівник компанії Олександр Косован. Він уточнив, що обшуки проводили Спеціалізована екологічна прокуратура Офісу Генерального прокурора, Головне слідче управління Національної поліції та оперативні працівники.

За словами підприємця, під час обшуків у нього вдома вилучили копії деяких документів і робочий комп’ютер. Працівники офісу надали слідчим доступ до всіх документів та приміщень.

Косован наголосив, що всі земельні ділянки компанія придбала законно. Звинувачення у видобутку корисних копалин він називає "абсурдним". Це — частина "більшої картини, про яку розповім публічно згодом", написав він.

Обшуки в офісі компанії MacPaw та в помешканні її засновника Олександра Косована обговорять на засіданні комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності, повідомив голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

У фракції "обурені обшуками в одній із топових ІТ-компаній країни й у її власника, який витратив багато власних коштів на допомогу Збройним силам", — додав він.

На думку Арахамії, земельна ділянка не може бути причиною зупинки роботи бізнесу.

"Тим більше зараз, коли для України важливе кожне збережене робоче місце, кожна гривня податків", — додав він.

Арахамія додав, що звернеться до голови парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності з проханням у межах демократичного парламентського контролю розглянути цей випадок за участі правоохоронців та представників ІТ-компанії. За результатами такого обговорення мають бути запропоновані можливі варіанти реагування для того, щоб "такі випадки більше не повторювалися", вважає голова фракції "Слуга народу".

Що відомо про проведення обшуків у компанії MacPaw

15 лютого в офісі ІТ-компанії MacPaw та в помешканні її засновника Олександра Косована відбулися обшуки. Слідчі дії пов'язують із будівництвом компанією комплексу відпочинку на березі Дніпра, зокрема, із земельними питаннями. Правоохоронці підозрюють, що земельна ділянка використовується не за призначенням, а для видобутку піску. Також, як пояснили у Нацполіції, ІТ-компанію підозрюють у розширенні берегової лінії без спеціального на те дозволу.

На проведення слідчих дій у відомій ІТ-компанії відреагував віцепрем’єр-міністр — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Він висловив думку, що не можна зупиняти роботу компанії через ділянку землі, враховуючи те, що власник був готовий надати всі матеріали до розгляду справи. "Подібні підходи вбивають будь-який інвест клімат країни. Тим паче під час повномасштабної війни", — зазначив урядовець.

Що відомо про компанію MacPaw та її засновника

MacPaw була заснована у 2008 році та займається розробкою програмного забезпечення для обслуговування техніки Apple. Головний офіс розташований в Києві.

У 2011 році Косован став героєм статті українського Forbes "Семеро сміливих", яка розповідала про підприємців до 25 років, що побудували успішний бізнес. Тоді його застосунок CleanMyMac для очищення комп’ютерів від "сміття" набрав 1,5 млн завантажень, переважно зі США. Косован планував виїхати до Штатів разом з командою, але залишився в Україні. MacPaw розрослася до 300 співробітників, прибуток – до мільйонів доларів на рік.

За оцінками видання Forbes Ukraine, власник IT-компанії MacPaw Олександр Косован у 2021 році потрапив до переліку сотні найбагатших українців.

Після початку повномасштабного російського вторгнення MacPaw випустила два застосунки: для виявлення російських і білоруських програм та відстежування місцеперебування команди.

Читайте також

У Києві викрили злочинну схему заволодіння активами майже 30 підприємств

На початок