Швейцарія хоче конфіскувати заморожені активи оточення Януковича на понад $140 млн

Швейцарія хоче конфіскувати заморожені активи оточення Януковича на понад $140 млн

Віктор Янукович
Віктор Янукович. Віктор Янукович. Фото: УНІАН

Федеральна рада Швейцарії ініціювала конфіскацію активів оточення президента-утікача Віктора Януковича. Активи були заморожені у Швейцарії після української Революції Гідності в лютому 2014 року. Це рішення було ухвалене на засіданні уряду країни, повідомляє пресслужба Федеральної ради Швейцарії.

"Метою розгляду є конфіскація активів політично значущих осіб та їхніх близьких спільників, які, ймовірно, мають незаконне походження. Процедура конфіскації у Швейцарії стосуватиметься всіх активів, що підлягають конфіскації — загалом понад 130 мільйонів швейцарських франків ($140,6 млн). Вживаючи таких заходів, Швейцарія підтримує Україну", — сказано у заяві.

Зазначається, що незабаром після початку повномасштабної війни Росії проти України у лютому 2022 року Федеральна рада розпочала розгляд справ, в яких може бути ініційована процедура конфіскації відповідно до місцевого закону про іноземні незаконні активи.

25 травня 2022 року уряд дав Мінфіну вказівку розпочати перше провадження за конфіскацією приблизно 100 мільйонів франків. Після подальших обговорень йому було доручено ініціювати конфіскацію ще 30 мільйонів франків.

"Активи залишаться замороженими до ухвалення остаточного рішення про конфіскацію системою адміністративного правосуддя Швейцарії. Будь-які активи, які зрештою будуть конфісковані, будуть повернуті українському народу відповідно до міжнародної угоди", — заявили у швейцарському уряді.

У заяві також вказано, що Україна ініціювала кримінальне провадження з метою конфіскації цих заморожених активів у Швейцарії, направивши швейцарській владі кілька листів з проханням про взаємну допомогу. З того часу Швейцарія надала Україні численні документи та інші докази.

Конфісковані активи Віктора Януковича в Україні

За майже рік повномасштабної війни держава конфіскувала приватні активи президента-утікача Віктора Януковича. Про це повідомляв проект Trap Aggressor з посиланням на відповідь Міністерства юстиції України та даних з реєстру судових рішень.

Його частки в бізнесах, рухоме й нерухоме майно конфіскували за процедурою згідно з законом "Про санкції", який діє від 2014 року. Зокрема, йдеться про:

  • центр відпочинку та будинок площею понад 800 м2 метрів у Нових Петрівцях під Києвом.
  • квартиру на столичній Оболоні.
  • понад 31 мільйон гривень та майже 85 тисяч доларів.
  • 537 культурних цінностей та творів мистецтва, вартістю у майже 19 мільйонів євро.
  • компанію Танталіт, фактичного власника Межигір'я.

Зазначалось, що Мін’юсту не вдалося стягнути будинок площею понад 300 м2, квартиру на майже 150 м2 та авто Toyota Land Cruiser 100.

Революція Гідності 2013-2014 рік

Наприкінці 2013 та на початку 2014 років в Україні почались масові протести проти політики тодішньої влади та відмову від європейської інтеграції. Вони призвели до зміни влади та втечі за кордон тодішнього президента Віктора Януковича і його соратників. Кульмінацією подій стало масове протистояння на Майдані у Києві 18-20 лютого 2014 р., внаслідок якого було вбито 107 протестувальників та 13 міліціонерів.

ГПУ оголосила підозри щодо причетності до вбивств на Майдані 66 особам, 46 з яких перебувають у розшуку. Здебільшого звинувачення у розстрілах висунуто співробітникам розформованого нині спецпідрозділу МВС "Беркут".

Окрім того, підозри в організації злочинів висунуто Януковичу, його старшому сину Олександру, екс-прем`єру Миколі Азарову, екс-голові МВС Віталію Захарченку, екс-генпрокурору Віктору Пшонці та його синові Артему, екс-голові АП Андрію Клюєву, колишньому заступнику міністра внутрішніх справ Віктору Ратушняку, колишньому першому віцепрем`єру Сергію Арбузову, екс-міністр доходів і зборів Олександру Клименку, екс-міністрові енергетики Едуарду Ставицькому, екс-міністру освіти Дмитру Табачнику, олігарху Сергію Курченку. Більшість з них нині переховується в Росії.

Сукупно у всіх містах України розслідується більше 4,7 тис. злочинів проти учасників Революції Гідності.

Читайте також

Уряд Швейцарії назвав неконституційною конфіскацію російських активів

Від початку повномасштабної війни Україна конфіскувала активи Януковича та дев'ятьох росіян — Trap Aggressor

Вибір редакції

На початок