Заповіт: хто може його скласти, які є черги та що робити, якщо людина перебуває за кордоном. Пояснює нотаріус

Заповіт: хто може його скласти, які є черги та що робити, якщо людина перебуває за кордоном. Пояснює нотаріус

Заповіт: хто може його скласти, які є черги та що робити, якщо людина перебуває за кордоном. Пояснює нотаріус
ФОТО: unsplash

За законодавством України кожен громадянин має право на свій розсуд вирішувати долю свого майна, а також заповідати його. Так, відповідно до ст. 534 Цивільного кодексу України кожен громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або його частину людям, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.

Що таке заповіт та секретний заповіт, чи збільшилась їхня кількість під час повномасштабної війни, хто може його скласти, які існують черги та що робити, якщо людина, яка хоче укласти заповіт, перебуває за кордоном. Про це Суспільному розповів нотаріус Олександр Красногор.

Далі з його слів:

Що таке заповіт та навіщо його складати

Заповіт – це письмове розпорядження людини щодо його майна, на випадок смерті.

Існує спадкування за законом, що зазначено у Цивільному кодексі України. В ньому передбачені черги за якими майно спадкодавця поділяється у рівних частках між родичами. Існує п’ять черг спадкування:

 1. дружина або чоловік, діти, батьки;
 2. брати або сестри, дідусі або бабусі;
 3. рідні дядько та тітка;
 4. особи, які проживали зі спадкодавцем не менше п’яти років;
 5. утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї, а також інші родичі до шостого ступеня споріднення включно.

При оформленні заповіту людина розпоряджається майном на власний розсуд і може позачергово визначити конкретного спадкоємця або навпаки усунути родича із заповіту.

Заповітом не можна повністю позбавити від спадку тих спадкоємців, які мають право на обов’язкову частку спадщини. До них відносяться непрацездатні особи та особи, які мають інвалідність. Тому форма заповіту не завжди підходить для передачі майна. На думку нотаріуса, у таких випадках краще укласти договір дарування, довічного дарування або договір пожертви.

Термін передбачений для прийняття спадщини становить шість місяців з дня смерті заповідача. На період воєнного стану в Україні його продовжено до 10 місяців.

Хто може складати заповіт

Скласти заповіт людина може коли набуває цивільної правоздатності, тобто з 18 років. Також його можна складати, коли до повноліття людина отримала статус ФОП і має відповідну документацію, а також якщо одружилася. Ці критерії дають змогу скласти заповіт.

Що стосується граничного віку, то його не передбачено законодавством. Зокрема, якщо людина похилого віку, то вона має надати судове рішення, яке посвідчує її дієздатність і розуміння наслідків своїх дій. Також, нотаріус має право звернутися із запитом до відповідних психологічних медичних установ, з тим щоб з’ясувати чи не перебуває людина на обліку.

Загалом, аби скласти заповіт звертаються люди середнього та літнього віку, але бувають випадки, коли приходять чоловіки, які зібралися йти військовослужбовцями до Збройних Сил України.

Для укладання заповіту людина повинна прийти в нотаріальну контору і повідомити про своє бажання. Нотаріус складає відповідний документ, який людина має підписати в установленій формі й має це зробити особисто.

Чи збільшилась кількість заповітів

За статистикою у період активних бойових дій на Чернігівщині кількість укладених заповітів зменшилась у порівнянні з минулими роками.

У 2021 році приватні нотаріуси посвідчили 3 419 заяв на укладання заповіту, а державні нотаріуси – 830 заяв. Тоді як у 2022 році приватні нотаріуси посвідчили – 2 183 заяв, а державні – 558 заяв.

Це може бути пов’язано з тим, що багато людей виїхало за межі України та у них не було часу оформлювати відповідну документацію.

Заповіт: хто може його скласти, які є черги та що робити, якщо людина перебуває за кордоном. Пояснює нотаріус
Заповіт: що робити, якщо людина перебуває за кордоном. ФОТО: unsplash

Якщо людина перебуває за межами України

Заповіт — це особисте розпорядження, тому забороняється посвідчувати його через інших представників.

За кордоном існують свої нотаріуси та консульські установи, в які громадянин України може звернутися та посвідчити заповіт. Тільки тоді він матиме юридичну силу в Україні.

Якщо немає змоги звернутися до нотаріуса та посвідчити заповіт, це можуть зробити посадові та службові особи за статтею 40 Закону України "Про нотаріат" (окрім секретних):

 • уповноважені посадові особи органів місцевого самоврядування;
 • начальники госпіталів, санаторіїв, інших військово-лікувальних закладів, їх заступники з медичної частини, старші або чергові лікарі;
 • командири військових частин, з'єднань, установ, військово-навчальних закладів;
 • головні лікарі, їх заступники з медичної частини або чергові лікарі лікарень, госпіталів, інших стаціонарних закладів охорони здоров'я, начальники госпіталів;
 • директори або головні лікарі будинків для осіб похилого віку та інвалідів;
 • капітани морських або річкових суден, що ходять під прапором України;
 • начальники пошукових або інших експедицій.

Що таке секретний заповіт

Секретний заповіт — це документ, зміст якого не знає навіть нотаріус. Такий заповіт людина приносить в запечатаному конверті, на якому робиться засвідчуваний напис, і потім його зберігають в архіві. Після смерті людини нотаріус викликає спадкоємця, який повинен мати свідоцтво про смерть заповідача. Тоді нотаріус розголошує зміст заповіту.

За статистикою по Чернігівській області за 2021 рік не посвідчували жодного секретного заповіту, а за 2022 рік був один секретний заповіт.

Чи можна вносити зміни в заповіт

Зміни в заповіті можна зробити тільки шляхом складання нового заповіту. Він автоматично скасовує попередні. Також можна і прямо зазначити, що новим заповітом людина сама скасовує старий.

Що може заповідати людина

Загалом можна заповідати рухоме та нерухоме майно: будинки, машини, катери, мотоцикли, картини, предмети домашнього вжитку.

Також це можуть бути гроші. У людей мають бути документи про те, що гроші зберігаються на депозитних рахунках у певних банках і вони можуть записати це до заповіту. Цивільним кодексом передбачено, що нотаріус не має права перевіряти наявність цього майна при складанні заповіту.

Також керуючись Цивільним кодексом України є можливість заповісти тварин. Для цього потрібно мати документ, який засвідчує тварину, наприклад, ветеринарне посвідчення чи паспорт.

Читайте також

Як може нашкодити Чернігову новий закон про забудову міст. Пояснюють експерти

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок