Онкохворі діти теж мають дочекатись перемоги – і своєї, у боротьбі з онкологією, і України, у боротьбі з Росією. Так вважає директорка міжнародного благодійного фонду "Янгол життя" Наталія Селецька. Вона допомагає онкохворим дітям Кіровоградщини з 2016 року. Як вдається забезпечувати потреби пацієнтів гематологічного відділення з початку російського вторгнення та історію восьмирічної Дарини з Капітанівки, якій діагностували лейкоз у квітні минулого року — читайте.
15 лютого відзначають Міжнародний день онкохворої дитини
Скільки витратили на лікування важко порахувати
У восьмирічної Дарини (на фото) з селища Капітанівка Новомиргородської громади Кіровоградської області гострий лейкоз (рак крові) лікарі діагностували у квітні минулого року. Дев'ять місяців дитину лікували у гематологічному відділенні обласної дитячої лікарні у Кропивницькому, розповіла мама Тетяна Прокопчук.
Весною батьки помітили на тілі доньки висипи. У сімейної лікарки здали аналіз крові, мамі порадили проконсультуватись у хірурга в Новомиргороді. "Після огляду лікар вже тоді знав, що у неї рак, але не сказав мені цього. Можливо тому, що я була на шостому місяці вагітності, і він не хотів мене засмучувати. Ми взяли направлення та поїхали у Кропивницький. Але, що найцікавіше, аналіз крові, який здала донька, був ідеальний. Я дотепер його зберігаю".
В обласній дитячій лікарні Тетяні Прокопчук порадили лягти з донькою на стаціонар та обстежити дитину. Жінка написала відмову. "У зв’язку з тим, що у мого чоловіка відповідальна робота і ми на той час виховували четверо дітей, я відмовилась. Нам виписали ліки та мазь і ми поїхали додому. Нині я дуже шкодую про своє рішення".
Через два тижні Дарині стало погано, розповідає Тетяна: "У неї була втома, донька нічого не хотіла їсти. Дійшло до того, що рано їй стало погано, а на вечір ми її носили до туалету на руках. Викликали швидку, яка госпіталізувала нас спочатку у Новомиргород, а на ранок за направленням у Кропивницький".
Зі слів Тетяни, до останнього не хотіла вірити, що в доньки рак крові. Однак діагноз підтвердили у Києві. "Вона була у дуже важкому стані, не транспортабельна, тож лікування розпочали у Кропивницькому. На той час гематологічне відділення, через російське вторгнення, перевели у підвал. Коли ми туди потрапили, там перебували ще двоє маленьких пацієнтів. У мене був відчай та страх, але мами цих діток мене заспокоїли та допомогли своїми порадами".
Необхідними ліками забезпечувала лікарня, допомагав благодійний фонд "Янгол життя", рідні та друзі, говорить мама. "Скільки ми витратили на лікування, я не навіть не бралась рахувати, тому що це дуже дорого. Без підтримки лікарів, волонтерів та друзів нам було б дуже важко, адже ми не звикли у когось щось просити. Щоб ви розуміли, люди приносили нам додому курку та кролика, щоб у неї було дієтичне харчування".
З квітня по грудень Дарина Прокопчук лікувалась у лікарні. Нині її виписали додому, півтора року вона перебуватиме на хімієтерапії. Щодня о 18 годині вечора дівчинка приймає ліки, щотижня їздить у Кропивницький здавати аналізи. Їсть багато фруктів та овочів, повернулась до навчання.
"Вона навчається на індивідуальній формі, надолужує з вчителькою все, що пропустила. Звісно, донька хоче ходити разом зі своїми однокласниками на навчання, але наразі це неможливо. Адже у неї ослаблений імунітет і вона може "підчепити" будь-яку інфекцію. Даринка знає, що хвора, і їй не можна того, що іншим дітям. Вона у мене розумниця та дуже позитивна дитина".
Онкохворі діти нині не на часі
Нині онкохворі діти не мають проблем з ліками для хімієтерапії, їх надають, як гуманітарну допомогу, говорить Наталя Селецька. Благодійний фонд "Янгол життя" закуповує лише супутні препарати, які необхідні для підтримки печінки, шлунка. Оплачує обстеження у приватній клініці, іноді сума у чеку може сягати п'яти тисяч гривень. Якщо немає бюджетних грошей, то доводиться також платити й за комп'ютерну томографію.
"З початку російського вторгнення збори на підтримку онкохворих діток відбуваються важко, тому що у Кропивницькому майже не влаштовують ніяких акцій. Не збираємо ми наразі гроші на медичне обладнання, як робили це у попередні роки. Передусім закриваємо потреби хворих дітей. Нині вони можуть виїжджати на лікування за кордон, але більшість батьків категорично відмовляються, тому що не хочуть полишати свої сім'ї. Тож вони залишаються у Кропивницькому".
На скільки грошей допомогли онкохворим дітям у 2022 році, не рахували, говорить директорка та пояснила чому. "Перші три місяці від початку війни були непрості. Ми розділились з моєю колегою Ольгою Присяжнюк – вона допомагала військовим на "Козачому острові", а я займалась підопічними дітьми. Потім були проблеми з електрикою та інтернетом".
Дивіться також: "Війна — ракова пухлина, її теж можна перемогти". Інтерв'ю з Ольгою Присяжнюк
Зі слів Наталі Селецької, наразі у благодійному фонді "Янгол життя" немає резервних грошей. "Мені дуже боляче чути, що допомога онкохворим дітям нині не на часі, що ліпше ці гроші спрямувати на купівлю дрона. Дуже хочеться, щоб вони не були покинуті, щоб попри важкі часи, за них не забували. Такі діти є і вони борються з онкологією. Якщо немає грошей, то шансу на їх одужання, на жаль, не так і багато".
Що відомо
- "Янгол життя" – міжнародний благодійний фонд, який відстоює права та інтереси онкохворих дітей. Був заснований у 2016 році Ольгою Присяжнюк та Наталією Тарабріною. За час роботи благодійної організації понад 100 онкохворих дітей отримали допомогу на більш ніж 12 мільйонів гривень. Окремо фонд придбав медобладнання на суму 10 мільйонів гривень.
- За інформацією головного дитячого онколога Кіровоградщини Сергія Правда, нині у гематологічному відділенні дитячої обласної лікарні лікуються 10 дітей.
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області http://surl.li/evtwt
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб