Знаний меценат і майже невідомий як композитор: як вперше відзначать ювілей рівненського князя Любомирського

Знаний меценат і майже невідомий як композитор: як вперше відзначать ювілей рівненського князя Любомирського

Ексклюзивно
Знаний меценат і майже невідомий як композитор: як вперше відзначать ювілей рівненського князя Любомирського
Колаж: Суспільне Рівне

Казимир з рівненської гілки Любомирських, меценат і магнат, писав музику, був піаністом, скрипалем та виступав у Європі. Був знайомий з Лістом і Шопеном, а його “Зіроньку” переспівав Френк Сінатра. В ХІХ столітті князь-композитор запровадив у Рівному музично-театральні вечірки й запрошував солістів з Європи. Ці факти з біографії Казимира Любомирського Суспільному розповіла краєзнавиця і редакторка сайту "РівнеРетроРитм" Світлана Калько. І зазначила, що про його музичну спадщину в понад 60 творів дізналася лише кілька років тому.

17 лютого, у 210 річницю з дня народження Казимира Любомирського, дослідниця розповість про це в залі камерної та органної музики. У програмі також виконають твори князя-композитора. Це перший захід в Рівному й Україні на його честь.

Казимир – п'ятий рівненський князь із династії Любомирських, зазначила дослідниця їхнього роду Світлана Калько. І саме його музична спадщина стала для краєзнавиці відкриттям. Позаяк, раніше була відомою лише благодійність Казимира Любомирського, зокрема, те, що він фундував костел Святого Антонія, нині це зал камерної та органної музики.

"Він також заклав і збудував костел в Олександрії, подарував Рівненській гімназії значну частину бібліотеки Любомирських, фінансував навчання в Європі людям з музичним хистом у відомих музикантів та композиторів. В останні роки свого життя перекладав на польську мову біографії видатних діячів, зокрема, Ельснера, у якого він вчився”, — розповіла Світлана Калько.

Казимир Любомирський
Шаржове зображення князя Казимира художника Піццаллі. Фото надала Світлана Калько

За її даними, Казимир Любомирський народився в містечку Чернівці на Вінниччині, потім з батьками переїхав у маєток в Олександрії біля Рівного, а згодом — в палацик на Гірці, у нинішньому парку Шевченка.

"Це був його маєток-фільварок, де збиралася волинська шляхта на салони, щоб послухати відомих музикантів. Дослідник Стецький писав: попри те, що Казимир Любомирський був князем, представником відомого і найбагатшого роду Любомирських, в нього не було пихи, гонору. Він був аристократом, але без зарозумілості й без зверхності”, — зауважила краєзнавиця.

Казимир Любомирський
Палацик на “Гірці”, малюнок Наполеона Орди в період 1862-1970 років. Зі збірки Краківського Національного музею в Польщі. Фото надала Світлана Калько

При цьому життя Казимира Любомирського назвала трагічним.

"Йому довелося пережити зраду дружини, яка народила дитину від чужого чоловіка, і від якої вони відмовилися. Пізніше Любомирського розбив параліч, через це він не міг нічого писати і помер прикутим до інвалідного візка", — пояснила Світлана Калько.

Поховали Казимира Любомирського на Личаківському кладовищі Львова.

Казимир Любомирський
Справа — титульна сторінка до нотного видання однієї з найвідоміших пісень Казимира Любомирського “Козацький марш”, зліва — титульна сторінка нотного видання “Відгомін з-над Горині”, мазурки з присвятою дружині княгині Зінаїді Любомирській. Фото надала Світлана Калько

Казимир Любомирський
Ноти до “Зіроньки” Казимира Любомирського, яку виконував Френк Сінатра. Фото надала Світлана Калько

З її слів, Казимир Любомирський був майстерним скрипалем, піаністом і композитором. Він написав понад 60 музичних творів — мазурок, полонезів, пісень і п’єс. Майже 150 років його творчість була невідомою для рівнян.

Казимир Любомирський
Іменна медаль Казимира Любомирського, якою нагороджували музикантів за особливі заслуги. Фото надала Світлана Калько

Лише у 2022 році в Рівному вперше видали та презентували збірку фортепіанних п'єс князя Казимира Любомирського.

Казимир Любомирський
Збірка фортепіанних п'єс князя Казимира Любомирського, видана в Рівному у 2022 році. Фото: архів Суспільне Рівне

17 лютого вперше в місті відзначать 210 років з дня його народження. Світлана Калько наголосила, що це перший захід в Рівному й Україні на його честь.

"Це буде екскурсія-концерт з двох частин — вступна, де я розповім про творчість Любомирського і цікавинки з його життя, а потім будуть звучати твори Любомирського. Можливо, згодом цей захід будемо робити у форматі екскурсій — як і моя авторська екскурсія про таємниці органного залу. Люди вже запитують, де можна почути про Казимира і послухати його твори", — анонсувала Світлана Калько.

Казимир Любомирський
Костел святого Антонія в Рівному, листівка початку ХХ століття. Фото надала Світлана Калько

Захід до ювілею Казимира Любомирсього відбудеться в мистецькому цоколі залу камерної та органної музики Рівненської обласної філармонії. Це приміщення колишнього костелу, який фундував саме князь. Початок о 17:00. З програмою та учасниками заходу можна ознайомитися тут.

Читайте також

  • "Вважаю, що взагалі найкращий твір": у Рівному презентували роман Уласа Самчука "На краю часу"
  • Без 8 березня і травневих, але з Днем українки й Шевченка: в Раді зареєстрували проєкт нових свят з вихідними
  • У Рівному відкриють безплатну розважальну локацію для дітей від ЮНІСЕФ

Авторка — Вікторія Шилан

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок