Перейменування вулиці Високої на Чендея в Ужгороді: що думають жителі міста

Перейменування вулиці Високої на Чендея в Ужгороді: що думають жителі міста

Перейменування вулиці Високої на Чендея в Ужгороді: що думають жителі міста
вулиця Висока, Ужгород/Фото: Руслана Гостюк/Суспільне

В Ужгороді 28 лютого на сесії міськради депутати приймуть рішення щодо перейменування вулиці Високої. Про це Суспільному розповів головний архітектор міста Олег Боршовський. За його словами, наразі для цього готують необхідні документи. Кореспонденти Суспільного дізнавалися, що думають про перейменування вулиці жителі міста.

Звернення, щодо перейменування вулиці Високої на імені українського письменника Івана Чендея подали члени Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України. Серед них Олександр Гаврош. Він розповів, що у 2022 році виповнилося 100 років з дня народження видатного письменника, закарпатського класика, шевченківського лауреата Івана Чендея.

Премія імені Шевченка
Івана Чендея нагороджено премією імені Шевченка/Фото: Руслана Гостюк/Суспільне

"З цієї нагоди Верховна Рада України, обласна рада, Спілка письменників України, Обласна бібліотека звернулися з проханням про те, щоб в Ужгороді з'явилася вулиця імені Івана Чендея. Почали думати, яку б вулицю назвати іменем цього видатного ужгородця, а оскільки такі вулиці, як правило, називають там, де людина жила і працювала, то зрозуміло, що звернули увагу на вулицю Високу. Таким чином така ідея була висунена", — розповів Олександр Гаврош.

За його словами, на громадських слуханнях перейменування вулиці Високої на Чендея підтримали. 70 присутніх проголосували "За", шестеро — утрималися.

"Засідання комісії мало відбутися 24 лютого минулого року (2022 року, — ред.), а 24 лютого почалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну, тому це все змістилося. Потім почався процес дерусифікації, тому вона попала в цей пакет 50-ти вулиць, які перейменовують на видатних закарпатських діячів, чи українських", — розповів Олександр Гаврош.

Меморіальна дошка на садибі Івана Чендея
Меморіальна дошка на садибі Івана Чендея/Фото: Руслана Гостюк/Суспільне

На вулиці Високій розташована садиба Івана Чендея. У будівлі є дві гостьові кімнати — хол та кабінет письменника — де зберігають його речі. У 2017 році у садибі започаткували літературний фестиваль "Чендей-фест".

"Цей конкурс малої прози імені Івана Чендея закінчився врученням перших нагород тут, у садибі. Коли приїхали гості, ми вручили нагороди та поїхали в Дубове — рідне село Івана Михайловича, там піднялися на Ясенову гору, яка оспівана в усіх його творах, так це невеличке вручення премій перетворилося на триденний захід. Коли ми наступного року проводили таке вручення, то подумали, чому б не назвати це "Чендей-фест", — розповів голова міжнародного благодійного фонду ім. І. Чендея Іван Трещак.

На вулиці Високій проживає ужгородка Магдалина Ярош. Розповідає: "Я тут живу з 1952 року. Я дуже добре знала Івана Михайловича. Він дуже порядний, хороший, людяний, працьовитий, але ця вулиця Висока дуже-дуже багато років таку назву має. Ну я за Високу, так. А як думають інші — я не можу сказати".

Вулицю Високу внесли до списку тих, які треба перейменувати, за зверненням громадян, — розповів головний архітектор Ужгорода Олег Боршовський.

"Люди направили до нас звернення, направили ще до початку повномасштабного вторгнення. Чому воно так довго розглядалося, я не можу сказати, бо то було питання комісійне, тому вулиця попала в той пакет, де ми розглядали й інші вулиці, які перейменовуються, як ті, що мають відношення до РФ, тому ми її включили в список того району. Щодо перейменування даної вулиці, то там було прийняте Верховною Радою рішення щодо перейменування вулиці на честь діячів. Крім того, ми пройшли всю процедуру: це питання розглядала комісія, пройшли процедуру громадських слухань впродовж 2 місяців", — розповів головний архітектор міста.

За словами Олега Боршовського, рішення про перейменування вулиці Високої мають прийняти депутати на сесії Ужгородської міськради 28 лютого.

Читайте також:

  • Росіяни намагаються наступати на 5 напрямках, конференція з відбудови України. 357 день війни. Онлайн;
  • За добу армія РФ втратила 690 військових, 11 танків та бронемашин — Генштаб;
  • "Не могли просто стояти". "Минай" виклав офіційну заяву щодо бійки з футболістами російського "Шинніка" у Туреччині;
  • В Українській асоціації футболу вибачилися за календар без Закарпаття на карті України.

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram

На початок