Росія вперше за 30 років розгортає в Балтійському морі кораблі з ядерною зброєю — норвезька розвідка

Росія вперше за 30 років розгортає в Балтійському морі кораблі з ядерною зброєю — норвезька розвідка

Балтійський флот РФ
Балтійський флот РФ. Фото: МО РФ

Росія вперше за останні 30 років почала розгортати в Балтійському морі тактичні кораблі з ядерною зброєю. Про це пише американське видання Politico з посиланням на щорічний звіт норвезької розвідки.

"Ключова частина ядерного потенціалу перебуває на підводних човнах і надводних кораблях Північного флоту", — зазначає норвезька розвідка.

За даними норвезьких розвідників, військові кораблі Північного флоту регулярно виходили в море з ядерною зброєю за часів холодної війни, але сучасна Російська Федерація вперше зробила те саме.

Росія має підводні човни, протисупутникову зброю і кібернетичні можливості, які можуть загрожувати Норвегії і військовому альянсу НАТО. Однак, тактична ядерна зброя є "особливо серйозною загрозою в декількох оперативних сценаріях, в яких можуть бути задіяні країни НАТО",  йдеться в доповіді норвезької розвідки.

Норвезькі розвідники також зазначили, що не можна виключати переростання локальної війни в ширший конфлікт за участю США, НАТО і Норвегії.

За оцінками відомства, хоча Росія буде підтримувати, модернізувати і розвивати свій ядерний арсенал, істотних змін в російській ядерній доктрині в найближчі роки не очікується.

Що відомо про ядерні погрози президента РФ Путіна

21 вересня 2022 року під час свого звернення, президент РФ Володимир Путін заявив, що країни Заходу влаштували "ядерний шантаж" Росії, відтак при загрозі територіальній цілісності вона готова "використати всі наявні в себе засоби". Це не перша погроза ядерною зброєю. На четвертий день повномасштабного вторгнення РФ в Україну, у лютому 2022-го, Путін, чиї війська уже зазнали в Україні великих втрат, доручив перевести сили стримування у російській армії в особливий бойовий режим. Через те що нібито “посадовці країн НАТО припускаються агресивних висловлювань” на адресу Росії. Один з аспектів стратегічних сил стримування — застосування ядерної зброї. Ще раніше, 21 лютого глава країни-агресорки наголошував: Україна буцімто цілком спроможна незабаром відновити ядерну зброю, від якої відмовилась у 1994-му. Тому “ми (Росія) не можемо на це не реагувати”.

Про ядерні погрози Путіна згадав і президент США Джозеф Байден під час свого виступу в Генасамблеї ООН заявивши, що "ядерні погрози на адресу Європи і безрозсудна зневага до обов'язків режиму нерозповсюдження ядерної зброї — це надзвичайно суттєве порушення Статуту ООН". НАТО має дати РФ зрозуміти, що використання ядерної зброї викличе зустрічну відповідь, заявив міністр закордонних справ Литви Габріель Ландсбергіс.

Ідея ядерного стримування була основоположною для безпекового ландшафту світу за часів Холодної війни. Це — про те, що одна ядерна держава не посміє напасти на іншу через загрозу ядерного удару. Загалом цей принцип актуальний і нині: страх перед нищівними наслідками ядерної війни усе ще стримує ймовірні повномасштабні конфлікти — але не запобігає їм повністю.

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), у 2021-му у РФ було загалом 6255 боєголовок, у США — 5500. Військова доктрина РФ каже, що застосування тактичної ядерної зброї прийняте, якщо існування Російської Федерації — під загрозою.

Читайте також: "Застосування ядерної зброї — небезпека, але не апокаліпсис", — інтерв'ю з науковицею Ольгою Параскою
На початок