На Рівненщині розкопали древнє поховання. Тепер з'ясовують, чи законно

На Рівненщині розкопали древнє поховання. Тепер з'ясовують, чи законно

На Рівненщині розкопали древнє поховання. Тепер з'ясовують, чи законно
Суспільне

На Рівненщині у селі Заріцьк, яке згадане ще у літописі 12-го століття, розкопали місце поховання, якому може бути п'ять тисячоліть. Наразі в обласному управлінні культури з'ясовують, хто і чи законно це зробив. На території села є дві пам'ятки археології місцевого значення.

На межі людських городів тепер – розорана яма з кам'яними брилами . Її нещодавно копали немісцеві чоловіки, – каже депутатка сільради Лілія Шинкарук.

– Приїхали ,просто людей позвали... І забрали ці плити, забрали на причіп і повезли в Пересопницю. Ми навіть не знали, чи точно їх в Пересопницю повезуть, – додає Лілія Шинкарук.

Жителі села розповіли Суспільному, що на цьому місці раніше було кладовище: під час сільськогосподарських робіт тут знаходили шматки поховань та фрагменти плит.

Про Заріцьк є згадка у літописах. У 12-му столітті князь Ізяслав Мстиславич хотів взяти штурмом сусідню Пересопницю. Коли ж укріплену фортецю взяти не вдалося, то він спалив Зарічеськ, – розповідає археолог Олексій Войтюк.

Але ці кам'яні брили науковець попередньо датує третім тисячоліттям до нашої ери.

Камінь
Суспільне

– Носії культури кулястих амфор – це якраз рубіж мідного-бронзового віку, ховали своїх покійників у таких кам'яних саркофагах. Складалася з таких от плит, ніби скриня, куди клали покійника і інвентар з ним, – додає Олексій Войтюк.

Камінь
Суспільне

Із Заріцька, який у складі Дядьковицької ОТГ, в культурно-археологічний центр в Пересопниці доставили дві плити. Їх привезли трактором селяни, – розповідає директор Іван Солодуха. Плити досліджуватимуть та планують експонувати.

Розкопом у Заріцьку зацікавилися в обласному управління культури і туризму. Його начальниця Любов Романюк пояснює, що в межах цього села є дві пам'ятки археології місцевого значення. І, за чинним законодавством, для розкопів на цих територіях потрібні дозволи Інституту археології і Міністерства культури .

Археолог Олексій Войтюк каже, що проводити дослідження можна лише, маючи в наявності відкритий лист, виданий інститутом археології та дозвіл Міністерства культури, підписаний в облуправлінні культури.

Запитувати про наявність таких документів і пильнувати охочих до розкопок в Заріцьку після цього випадку планує і депутатка Лілія Шинкарук.

А в планах Олексія Войтюка цього літа попрацювати на цій території з археологічною експедицією. Бо за кілька хвилин на людських городах він виявив кістяні, керамічні і скляні фрагменти різних епох: денце чарки козацької доби, ліпну стінку періоду бронзи, фрагмент кістки голіностопу, яку, ймовірно, використовували як гральну фішку.

Авторка: Валентина Гордич

На початок