У 2022 році до держбюджету надійшло майже 7,5 млн грн від рентної плати за користування надрами для видобування бурштину на Рівненщині. Це у 3,5 раза більше, ніж у 2021-му, йдеться у інформації обласної військової адміністрації.
В етері Суспільне.Спротив доктор геологічних наук, професор Віктор Мельничук розповів про особливості поліського бурштину, його видобуток та чи можливо рекультивуватиhttps://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F ці землі. У середині лютого науковець презентував довідник “Бурштин Полісся”, у якому є співавтором.
Особливості Поліського бурштину
Поліський бурштин особливий своїм різноманіттям кольорів — від солом'яно-жовтого до "червонястих кольорів", розповідає професор.
"Це йому надає гемологічної цінності. Родовища містять великий відсоток крупнокускового бурштину. Якщо в російських калінінградських родовищах це 10%, то на наших — це 25%, буває 50% і більше. Також у нас великі дуже поклади, які займають велику площу, але є приповерхневими, тобто вони доступні до видобутку стихійними методами, тоді як на інших родовищах світу бурштин залягає глибше", — пояснив науковець.

Рекультивація земель
На Рівненщині території незаконного видобутку бурштину займають тисячі гектарів, внаслідок чого — зруйновані ландшафти, знищені ліси та рослинний покрив, додає доктор геологічних наук:
"Тобто ми отримали такі техногенні напівпустелі. Якщо залишити ці порушені поклади бурштину в такому стані, то вони самі не відновляться, через зруйнований рослинний покрив. Один вихід допомогти природі відновитися — це зробити рекультивацію земель. Такими науково обґрунтованими методами, поширити ґрунти родючого шару, тобто і торфу туди додати, і сапропелівСапропель — органічні мули, відклади прісних континентальних водоймищ, які містять понад 15% мас. органічних речовин. , яких багато на Поліссі є, і створити знову родючий ґрунт, щоб висадити там ліси".

Перед рекультивацією земель потрібно спочатку видобути весь бурштин на порушених землях, якого залишилося до 50%.
"Це тривалий процес, він потребує дослідження тих ділянок. Потрібно знати, в якому стані ті території, які порушені. Технологічно це складно, тому що не тільки порушений ґрунт, але й надра та корисні копалини", — розповідає Віктор Мельничук.

Легалізація копання бурштину
У 2019 році 19 грудня Верховна рада прийняла законопроєкт про врегулювання видобутку бурштину. Він має забезпечувати надходження до бюджетів та регулювати промисел.
"Декілька років тому на Поліссі видобували бурштин на 18 мільярдів гривень, ця цифра про себе говорить. Тепер ми вводимо правове поле розробки бурштину, то відповідно будуть находження до бюджету. Місцеві бюджети отримують плату за оренду, з видобутку корисних копалин, люди отримують заробітну плату", — розповідає доктор геологічних наук.

Читайте також
- "Дуже гострий дефіцит": у Рівному безкоштовно навчають швачок. Які умови пропонують
- Загибель дитини на водоймі у Рівному: в поліції розповіли обставини випадку
- Макарони по 109 гривень: прокуратура почала провадження за фактом закупівлі у дитсадки Рівного, керівника управління мер відсторонив
- ІПСО від РФ: які прийоми використовує російська пропаганда та як перевірити інформацію
Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах: