Ніч з 13 на 14 лютого в Одесі та області минула без сигналів повітряної тривоги. Про події регіону читайте у хроніці Суспільного.
"Клята війна все зруйнувала": батьки з Одещини втратили 20-річного сина на війні
Тетяна Сидорюк з села Єгорівка Одеського району 14 березня 2022 року втратила 20-річного сина Володимира. Старший кулементник військової частини 3029 Нацгвардії України потрапив під обстріл російських військ у Запорізькій області та загинув на місці через поранення. У рідному селі у військового залишились мати, батько, та 14-річна сестра. З родичами загиблого поспілкувались кореспонденти Суспільного.
Одеський аналітик розповів про низьку ефективність російських обстрілів та причини атаки на Зміїний
Остання російська масована ракетна атака не була ефективною, адже попри те, що частина ракет долетіли до цілей, блекауту так і не відбулося, переконаний військовий оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.
Наскільки ефективними є російські ракетні обстріли зараз, чому армія РФ вирішила знову атакувати острів Зміїний та чому ЗСУ не можуть знищити носії ракет у Чорному морі дізнавалося Суспільне.
Як змінилася ефективність російських обстрілів
Українські повітряні сили здатні збивати близько 85% випущених ракет під час масованих обстрілів. Під час ракетної атаки 10 лютого українські військові збили 61 із 71 ракет, які випустила армія РФ. Під час ракетної атаки 26 січня було знищено 47 із 55 ракет росіян.
Втім, за словами Олександра Коваленка, ефективність ракетних ударів вимірюється не у тому, скільки ракет прорвали нашу ППО, а в тому, який ступінь руйнувань вони завдали:
"Як ми бачимо офіційно 88% ефективність нашої оборони. Тобто 12% — це ефективність ракетного залпу. Але, які наслідки? Не такі руйнівні, як минулі рази. Енергетична система працює, масштабного блекауту немає, зв’язок працює, інтернет є, тепло- та енергозабезпечення. Я оцінюю ефективність нашої оборони під час останнього удару близько 95%. Тому що вони не спромоглися досягти своєї мети — блекауту, щоб ми сиділи без світла кілька днів. Такого не відбулося".
Для чого російська армія атакувала острів Зміїний
За словами Коваленка, росіяни серйозно ризикували, використовуючи літак, адже в їхній бік могла спрацювати протиповітряна оборона. Втім сенсу завдавати удару по острову, де не дислокуються українські підрозділи. Експерт переконаний, що бомби скинули, аби продемонструвати своїй аудиторії власну силу:
"Хотіли продемонструвати внутрішній аудиторії, що у них ще є можливість здійснення бомбардувань, якогось контролю ділянок, території. Це пропагандистський акт, аніж він має якусь стратегічну чи тактичну мету. Для підняття ура-патріотичних настроїв".
Те, що російський літак із бомбами не знищили, не означає, що він не був у радіусі дії наших засобів, вважає експерт:
"Росіяни довгий час діяли на початку повномасштабного вторгнення у зоні максимального наближення до нашого узбережжя, у нашій виключній морській зоні. У той час, як ми мали у розпорядженні протикорабельний комплекс “Нептун”. І навіть після цього, як він був задіяний, ми могли його використати, але не робили цього. Ми вичікували моменту, коли російські окупанти зроблять якусь помилку, як це сталось з крейсером “Москва”. Так само як з “Гарпунами”. Коли було вигідно та ефективно. Не тільки “Василій Бех”, але також “Вишки Бойко”.
Острів Зміїний вночі 11 лютого російська армія атакувала авіаційними бомбами аби створити "штучну перемогу на півдні" та продемонструвати свою присутність, заявила також начальниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк.
Чому ЗСУ не можуть знищити російські морські носії ракет
"У нас є можливості завдання ударів по місцю базування російських кораблів. У бухті Севастополя, наприклад. Але рівень ефективності таких ударів сумнівний для того, щоб завдати їх масовано", — вважає Коваленко.
Коваленко вважає, що для більшої ефективності варто скорочувати відстань до об'єктів знищення. Звільнення лівобережжя Херсонщини, Запорізької області та просування до Кримського півострова підвищить ефективність ударів по російських кораблях.
Військових, які затримували чоловіка під час вручення повістки в Одесі, притягнули до відповідальності
Військових, які 14 лютого затримували в Одесі чоловіка для вручення повістки, притягнули до дисциплінарної відповідальності. Про це повідомили в пресслужбі оперативного командування "Південь".
"За фактом конфліктної ситуації, що сталася 14 лютого 2023 року під час роботи групи військовослужбовців одного з ТЦК та СП з оповіщення громадян, які підлягають мобілізації, в громадському місті, військовою службою правопорядку проводиться службове розслідування за фактом перевищення службових повноважень", — йдеться у повідомленні.
У ОК "Південь" заявили, що з особовим складом, який залучений до заходів оповіщення проводяться додаткові роз’яснювальні заняття та тренінги із залученням юристів та психологів.
У соцмережах 14 лютого почало ширитися відео, на якому люди у військовій формі неподалік ринку "Привоз" в Одесі намагаються затримати чоловіка, а той просить прибрати від нього руки.
Що відомо
В Одесі продовжують фіксувати випадки, коли люди у військовій формі разом з поліцією затримують чоловіків та заштовхують їх у транспорт. У обласному центрі комплектування називають такі відео фейками, а у пресцентрі охорони та оборони Півдня розповіли, що такі відео досліджують на правдивість, адже це може бути фальсифікацією.
Разом із тим до поліції Одещини протягом 2022-2023 років надійшли 28 заяв про можливі незаконні затримання чоловіків та напади на військових під час вручення повісток.
Справу про держраду загиблого Стремоусова слухатимуть у суді в Одесі
У Малиновському районному суді Одеси слухатимуть справу колаборанта та "голови військово-цивільної адміністрації Херсонської області" Кирила Стремоусова, який загинув у листопаді. Про це стало відомо з Ухвали Верховного Суду України.
Стремоусова звинувачують у державній зраді в умовах воєнного стану та добровільному зайнятті посади у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.
Матеріали кримінального провадження за обвинуваченням Стремоусова у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 Кримінального кодексу України, перенаправили із Центрального районного суду м. Миколаєва до Малиновського районного суду м. Одеси для його розгляду.
У рішенні суду зазначили, що “учасники судового провадження не з'явилися у судове засідання, що не перешкоджає його розгляду. Заперечень та клопотань про відкладення дати розгляду подання не надійшло”.
Що відомо
Кирило Стемоусов до вторгнення мав проросійську позицію — організовував "Русские пробежки" у Херсоні.Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Стремоусов очолив “Комітет спасіння “За мир і порядок”, згодом став “заступником голови ВЦА Херсонської області”.
Коли у Херсоні з'явились листівки з винагородою за його голову, Сремоусов втік до Росії. Згодом повернувся до Херсона і залишався там до так званої “евакуації адміністрації Херсонщини” на лівобережжя Херсонщини до Генічеська.
Про його загибель стало відомо у листопаді.
"Гвардія наступу": скільки заяв подали до лав штурмових бригад
З 1 лютого в Україні стартувала національна рекрутингова кампанія “Гвардія наступу” МВС, під час якої набираю військовослужбовців до штурмових підрозділів Національної гвардії, Держприкордонслужби та Нацполіції. Про те, як пройшли перші 10 днів кампанії та скільки заяв отримали на кожен напрям, розповіли під час брифінгу в Ukraine Media Center Odesa.
В Одесі зафіксували чергове насильницьке затримання чоловіка людьми у формі: що відомо
У соцмережах 13 лютого почало ширитися відео, на якому люди у військовій формі неподалік ринку "Привоз" в Одесі намагаються затримати чоловіка, а той просить прибрати від нього руки. Суспільне звернулося за коментарем щодо цієї ситуації до начальниці координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк.
Гуменюк повідомила, що наразі з'ясовуються обставини події та особи, зображені на відео.
"Ми кожного дня інструктуємо підрозділи, які виходять з рейдами в таку роботу. Але, на жаль, людський фактор є людський фактор. Ми зараз розбираємося, що це таке, хто на цьому відео і чи дійсно це так, як є. Тому що у більшості випадків дійсно є некоректна поведінка персоналу, але все ж таки вона подається з додатковим присмаком коментарів, які не відповідають дійсності", — зазначила Наталя Гуменюк.
У Чорному морі поменшало російських ракетоносіїв
У Чорному морі на бойовому чергуванні наразі перебуває один ракетоносії, який може випустити близько восьми "Калібрів".
13 лютого там перебувало два ракетоносії. Загалом на бойовому чергуванні у Чорному морі росіяни тримають сім кораблів. Ще один корабель є в Азовському морі та 10 — у Середземному, серед яких п'ять ракетоносіїв з загальним залпом до 72 "Калібрів".
ЗСУ протягом доби збили два російські літаки
Українська авіація протягом минулої доби завдала 15 ударів по районах зосередження російської армії. Також українські військові збили два російські літаки — Су-24М та Су-25. Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.
Підрозділи ракетних військ і артилерії уразили пункт управління, сім районів зосередження живої сили, дві станції РЕБ, а також склад боєприпасів російських військових.