Близько двох третин Запорізької області перебуває в тимчасовій окупації, де не працюють державні структури і, відповідно, неможливо отримати документи українського зразка. Як оформити спадок, якщо майно залишається на тимчасово окупованій території: з чого починати та куди звертатися?
Про це Суспільному Запоріжжя розповіла завідувачка П'ятої Запорізької державної нотаріальної контори Катерина Сидорук.

"На всій території України, навіть тимчасово окупованій, діє чинне українське законодавство. Тож, оформляти спадщину на нерухомість треба згідно з законодавством України", - наголошує Катерина Сидорук.
Загальний алгоритм дій:
- звернутися до суду для встановлення факту смерті спадкодавця;
- отримати свідоцтво про смерть в РАЦСі на підставі судового рішення;
- подати заяву та документи нотаріусу.
Як встановити факт смерті спадкодавця?
Щоб оформити спадщину на території України, насамперед, необхідно довести, що спадкодавець помер. Для цього слід звернутися до суду і надати докази смерті:
- медичний висновок (довідка) про смерть;
- свідоцтво про смерть від органів РАЦС на окупованій території.
Якщо немає жодного з цих документів, то суд може взяти до уваги фото чи відео з поховання, письмові покази свідків.
"У випадку, якщо люди знаходяться на тимчасово окупованій території і не мають можливості виїхати — можуть подати заяву про встановлення факту смерті через електронний суд. Для цього вони подають заяву, яка підписується електронним цифровим підписом, та надають відповідні докази", - зазначає Катерина Сидорук.
На підставі судового рішення, відділ РАЦС має видати свідоцтво про смерть і ось тоді вже можна подати заяву та документи нотаріусу.
До якого нотаріуса звертатися?
Для оформлення спадщини, що знаходиться на тимчасово окупованій території можна звернутися до будь-якого нотаріуса в Україні.
"Якщо людина не може зробити це самостійно, якщо є можливість переслати заяву, але засвідчити її вона ніде не може, то тоді, хоча б, написати від руки з особистим підписом, щоб нотаріус мав змогу завести спадкову справу на території України", - зазначає Катерина Сидорук.
Ті, хто перебуває за кордоном, також можуть звертатися і подавати документи через консульство, аби не пропустити терміни відкриття спадкової справи та права отримати спадщину.
Який термін подання заяви про прийняття спадщини?
За мирних часів спадкоємці мали подати заяву про прийняття спадщини не пізніше 6 місяців із моменту смерті спадкодавця. Через воєнний стан, цей термін подовжено ще на 4 місяці.
“Нині це 10 місяців з моменту смерті людини. Прописано в постанові Кабміну України №164 від 28 лютого 2022 року, що строки для прийняття, або відмови, зупинені, але не більше, ніж на 4 місяці”, - наголошує Катерина Сидорук.
Які документи необхідні для оформлення спадщини?
Нотаріусу необхідно надати:
- свідоцтво українського зразка про смерть спадкодавця;
- паспорт та ідентифікаційний номер спадкоємця;
- документи, що підтверджують родинний зв"язок зі спадкодавцем;
- заповіт, у разі наявності;
- правовстановлюючі документи на спадкове майно.
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber