Пенсія — лише із російським паспортом. Як жителі Луганщини відреагували на нові правила для пенсіонерів в окупації

Пенсія — лише із російським паспортом. Як жителі Луганщини відреагували на нові правила для пенсіонерів в окупації

Пенсія — лише із російським паспортом. Як жителі Луганщини відреагували на нові правила для пенсіонерів в окупації
Фото: Unsplash

На тимчасово окупованих територіях Луганської області з 1 березня пенсіонери мають оформити паспорт РФ та відмовитись від української пенсії, повідомили в Луганській ОВА.

Суспільне дізналось в жителів окупованих територій, якою була реакція на цю інформацію.

Наприкінці січня прем’єр-міністр РФ Мішустін, згідно з повідомленням російських ЗМІ заявив про те, що з 1 березня вони планують узгодити із нормами РФ пенсійне забезпечення "нових регіонів" — так Росія називає захоплені після 24 лютого 2022 року українські території.

"Пенсію люди зможуть отримати виключно за законом так званої республіки, але при наявності паспорта РФ. Виплата пенсії припиняється у разі реалізації права на пенсійне забезпечення відповідно до законодавства України — з дати здійснення перерахунку за українськими законами", — розказали про нововведення в Луганській ОВА.

Що розповідають жителі окупованих територій про виплату пенсій

Сватівчанин Юрій на початку окупації, у березні та квітні, перебував у місті. Чоловік каже: від початку повномасштабного вторгнення РФ та окупації Луганщини виплати, які нараховує Пенсійний фонд України доступні були лише тим жителям Луганської області, які мають українські банківські картки. Ті люди, які щомісяця отримували пенсію через поштові відділення, залишились без цих виплат. Тоді, згадує Юрій, люди стояли в чергах біля захопленого окупантами пенсійного фонду — аби оформити російські виплати.

"Приїздили пенсіонери із сіл, і з Троїцького району, ставали в черги ще до початку роботи фонду. Там були і ті, хто залишився без українських виплат і хто вирішив отримати "подвійну" пенсію, не відмовившись від української допомоги, що надходила на картку. Вже влітку їм російську пенсію підняли до 10 тисяч рублів, це було близько 6 тисяч у гривнях, а з українських карток "міняли" "допомагали знімати гривні" за 20 відсотків від суми. Це бізнес, яким займався чи не кожен підприємець на ринку", – розповів Юрій.

Реакція на пенсійне нововведення 2023 року в окупації

Жителька Сватового Вікторія (ім’я жінки змінене з міркувань безпеки) розповіла, що відколи інформація про "нові пенсійній правила" з’явилась у ЗМІ біля місцевого пенсійного фонду знову виросли черги.

"До місцевого пенсійного фонду черги зараз збільшились. Люди питають про те, як проходитимуть виплати з 1 березня і чи справді потрібен російський паспорт. Ті, хто продовжує отримувати українську пенсію зараз не можуть використати гривні зі своїх карток, бо два тижні тому "правоохоронці" почали виписувати штрафи тим, хто займається обміном чи виведенням коштів. Так само карають тих підприємців, які досі приймають гривні до оплати за товар. Тому людям створили такі умови коли, щоб вижити, доведеться брати ті кляті російські паспорти аби тільки отримати гроші", — розповіла жінка.

Рідні, що лишаються в окупації, розказали Вікторії й про інші способи, якими окупаційна влада змушує людей оформлювати російське громадянство: "Тим, хто працює на бюджеті занижують виплати, якщо не маєш російського паспорта".

Жінка звертає увагу на те, що зробити до 1 березня російські паспорти навіть технічно буде складно: "У нас у місті жодного фотографа не лишилось аби просто фото на документи зробити. Та й такі обсяги, мені здається, неможливо за цей час виконати. Думаю, це все робиться аби був привід не сплачувати пенсії. Бо гроші в їхньому бюджеті в основному на війну йдуть, не вистачає на інше", — каже сватівчанка.

Що відомо

За даними Луганської ОВА на 9 лютого, під час війни обласне управління Пенсійного фонду виплачувало пенсій майже понад 323 тисячам жителям Луганщини.

У населених пунктах окупованої Луганщини з січня почались проблеми з мобільним зв'язком та інтернетом. Жителі міст, що виїхали звідки, розповідали, що із великими труднощами могли зв'язатися з рідними.

За даними Луганської ОВА, за розпорядженням окупаційної влади в населених пунктах відключили мобільний інтернет, аби боротись з рухом опору. Крім того, у школах Старобільського району Луганської області вчителі перевіряють гаджети дітей. У такий спосіб дізнаються, чи не має дитина проукраїнську позицію.

Читайте також про ситуацію на окупованих територіях Луганщини

Ілюзія мови. Як викладають в окупованих школах Луганщини і навіщо у шкільній програмі лишили українську

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок