На Кіровоградщині лікарня замовляє кейтерингові послуги на харчування пацієнтів

На Кіровоградщині лікарня замовляє кейтерингові послуги на харчування пацієнтів

На Кіровоградщині лікарня замовляє кейтерингові послуги на харчування пацієнтів
ілюстративне фото Pexels

У Кіровоградській області Новоархангельська багатопрофільна лікарня замовляє кейтерингові послугиЦе забезпечення закладів охорони здоров’я лікувальним харчуванням та надання супутніх товарів. на харчування пацієнтів. Про це Суспільному розповів головний лікар Віктор Лаврінчук. За його інформацією, на добу на одного пацієнта витрачають 90 гривень. За півтора року не отримали жодної скарги на їжу.

Договір на 1 642 500 гривень уклали з місцевою підприємицею Світланою Томак. За словами Віктора Лаврінчука, жінка орендує у лікарні харчоблок та платить за його оренду, відкрила буфет.

"За місяць користування харчоблоком ми отримуємо 6100 гривень. Крім цього, підприємиця сплачує за тепло та електроенергію, у них стоять індивідуальні лічильники. Для нас така співпраця дуже вигідна".

Нині на стаціонарі в Новоархангельській лікарні перебуває 101 хворий. Людей годують рибою, курятиною, овочами.

"За півтора року нашої співпраці не було жодної скарги від людей. Таке розуміння як крадіжка чи не якісні продукти, автоматично відпали. Ввечері кожного дня ми подаємо кількість хворих людей, яких треба нагодувати, та двотижневе меню. І нам тоді готують те, що ми замовляємо. Я розумію, що ціни на продукти ростуть, тож ми виділили їм два кабінети під буфет. Там продають випічку. Я дуже задоволений нашою співпрацею".

Одного пацієнта мають харчувати на 300 гривень на добу

Раціон пацієнта, залежно від його хвороби, визначає наказ Мінстерства охорони здоров'я №931, говорить голова громадської спілки "Академія харчування пацієнтів" Тетяна Коваль. Вона займаться покращенням системи харчування у медичних закладах України. За її словами, на сьогоднішній день, згідно наказу, людину мають годувати на понад 300 гривень на добу.

"Але якщо відверто, цього наказу не дотримуються у жодній лікарні по тим нормам, які є. По Україні середня ціна на харчування пацієнта складає 120 гривень. Наприклад, лікарня на Волині годує людей за 65 гривень на добу. В той час як Львівська обласна лікарня витрачає 215 гривень. Це — рекордна ціна, але до ідеалу далеко. Також до сих пір є медзаклади, які харчують пацієнтів за 12 гривень на день. Коли я питаю, що входить у це меню — відповідають: каша, суп, каша. Про веганське, кошерне чи безглютенове меню мова взагалі не йде".

Як годують за кордоном

Тетяна Коваль вивчала досвід харчування пацієнтів за кордоном: в Австрії, Польщі та Туреччині. Розповіла, що з побаченого хотіла б впровадити в Україні. "Їжу фасують на термопідноси та привозять відразу пацієнту у палату. Біля ліжка стоїть спеціальна тумбочка, тож людині не треба йти в їдальню зі своїми тарілками. Чудово, коли молоді лікарі бачили цей досвід і готові його втілювати в Україні".

До прикладу, в одній з лікарень Туреччини, яка розрахована на 400 ліжкомісць, є харчоблок, лінія видачі їжі, модернізована та роботизована кухня. Працюють там не багато людей. У той час як в Україні все навпаки, говорить Тетяна Коваль. У харчоблоці на 600 квадратних метрів працюють 20 людей, які обслуговують 200 ліжкомісць.

"Крім цього ще є бухгалтери, які проводять тендери на закупівлю продуктів, тобто такий штат є абсолютно неефективним. В такому випадку лікарні треба переходити на кейтеринг, здавати в оренду харчоблоки та не вкладати свої гроші у їх модернізацію. Адже немає ніякого сенсу за чотири мільйони ремонтувати кухню, щоб годувати 200 пацієнтів".

Медичний кейтеринг — це вигідно

Замовляти кейтиренгові послуги для харчування у лікарнях — це вигідно, переконана голова спілки. Адже пацієнти отримують їжу з бірками. Готові страви не треба везти у палату коридорами чи навіть через морг.

"Медичний кейтеринг — це не просто надання послуг, а покращення якості лікувального харчування та формування культури харчування в період одужання. При чому це вигідно обом сторонам. Бо лікарня може робити своє профільне завдання — лікувати, не відволікаючись. А харчування на себе візьмуть професіонали з кейтерингової компанії, від чого виграє кожна сторона".

Працюють над оновленням наказу

Наказ №931, датований 2013 роком, який мав бути перехідним від системи дієт за Певзнером Система дієт по групах захворювань, розроблена російським терапевтом Мануїлом Певзнером у 1920-х роках., так і залишився без змін, каже Тетяна Коваль. Нині громадська спілка "Академія харчування пацієнтів" спільно з робочою групою МОЗ працюють над його оновленням.

"Ми є рушійною силою цього наказу. Уже попрацювали над чорновиком та передали його у міністерство охорони здоров'я. Я вважаю, що у новому наказі мають бути варіанти харчування як для пацієнтів, які хворіють на цукровий діабет, так і людям, які не не їдять м'ясо чи мають непериносимість молочних продуктів. Адже закладати понад норму хліба, а потім годувати ним пташок навколо лікарні, це є неправильно".

Читайте також

  • У Кіровоградській області можна перевірити свій ВІЛ-статус за допомогою оральних тестів
  • За рік на Кіровоградщині знизився рівень захворювання на рак. Та причина – не в покращенні стану здоров’я людей
  • Тренуватимуться на манекенах. У кропивницькій лікарні відкрили навчальний центр
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб

На початок