Щоб зробити ремонт двоповерхового будинку на вулиці Коцюбинського, пошкодженого під час обстрілів, замовили експертизу. Будівлі понад 100 років. Це пам’ятка архітектури місцевого значення.
До початку повномасштабної війни в цій будівлі розміщувалось обласне комунальне підприємство "Чернігівоблагроліс". Саме на їх балансі перебуває будівля. Зараз підприємство займається підготовкою документації, необхідної для ремонту. Його робитимуть після висновку експертів. Про це Суспільному сказав представник КП “Чернігівоблагроліс” Валерій Стеценко.
"Зараз проводиться експертиза чернігівським експертним центром. Буде зроблений висновок для проведення майбутніх ремонтних та відновлювальних робіт для цієї будівлі", — сказав Валерій Стеценко.

У будинку вибиті вікна, пошкоджений дах, відсутнє опалення та водопостачання. Після ракетного обстрілу центру Чернігова 27 лютого сторічний дерев'яний будинок зазнав пошкоджень.

Після обстрілу жодних ремонтних робіт у ньому не проводилось. Вікна затягнули плівкою та прибрали уламки з кімнат.

Складнощі з відновленням будинку пов'язані з його історичним статусом. Це будівля є пам'яткою архітектури місцевого значення. Історикиня Анжеліка Толкач говорить, хоча точна дата заснування невідома, історики мають докази, що цей дім належав представникові заможного козацького роду — Михайлу Молявку.
"Точної дати побудови цього будинку немає. Це десь на межі XIX-XX століть. Чому ми ці дати визнаємо? Цей будинок побудований у стилі Віденської сецесії", — говорить Анжеліка Толкач.

Історію подібних будинків досліджує громадська організація “Дерев'яне мереживо Чернігова”. За їх інформацією, таких будівель у місті дві. Даний стиль не притаманний Поліссю, бо такі споруди зводили із каменю, а не з дерева.

Перший господар залишив Чернігів у 1917 році, після чого будинок націоналізували. Якийсь час він залишався житловим. Згодом його використовували радянські партійці. Під час Другої світової війни дім став місцем відпочинку для офіцерів Вермахту. Після війни — місцевим комітетом комсомолу, розповіла Анжеліка Толкач.

"Загалом все, що ви бачите, крім балкона — це все є автентичне. Двері, вікна, всі дверні полотна. Тут все так, як колись проживав Молявко зі своєю родиною. Є документи, які свідчать про те, що він проживав на вулиці Сіверянська. На той час ця вулиця мала таку назву. Є свідчення старожилів, які вказують, що власником цього будинку був саме він".

Молявко був із відомого козацького роду, був депутатом Чернігівського губернського дворянського зібрання.
"Архітектори, які будували в такому стилі, вони передбачали, що коли людина милується таким будинком, то вона може бачити жіночий силует, або вигини жіночого тіла", — каже Толкач.
Всередині будівлі зберігся декор — ліпнина та укладений сторіччя тому кахель. Щоб все це зберегти, будинок потрібно ремонтувати й опалювати, каже історикиня.
Читайте також
У Чернігові пропонують до перейменування 36 вулиць: на чию честь їх хочуть назвати
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.