Робіт, які б відповідали усім критеріям, не виявилось: у 2023 році не присуджуватимуть театральну премію імені Курбаса

Робіт, які б відповідали усім критеріям, не виявилось: у 2023 році не присуджуватимуть театральну премію імені Курбаса

Робіт, які б відповідали усім критеріям, не виявилось: у 2023 році не присуджуватимуть театральну премію імені Курбаса
Донецький академічний обласний драматичний театр міста Маріуполь з виставою "Крик нації". Фото: Суспільне Ужгород

У 2023 році премію імені Леся Курбаса не вручатимуть, адже, на думку комітету з присудження премії, ніхто не відповідає критеріям. Про це 8 лютого повідомила пресслужба Державного агентства з питань мистецтв та мистецької освіти при МКІП.

Як зазначив голова Комітету, театральний критик Сергій Васильєв: "Є правила та вимоги, закладені в положенні про премію імені Леся Курбаса. Ними ми повинні керуватися, ухвалюючи будь-які рішення".

"На жаль, на думку переважної кількості членів Комітету, робіт, що бездоганно відповідали б критеріям, зазначеним в Положенні про премію Леся Курбаса, цього року не виявилося"
Сергій Васильєв

Він додав, що премією відзначається не внесок того чи іншого режисера в розвиток сценічного мистецтва Україні, а подана ним на конкурс конкретна вистава, та уточнив, що подана вистава повинна мати "пошуковий, новаторський характер, риси експерименту та резонувати з тенденціями сучасної європейської сцени".

Читайте також: "200 прем'єр за час війни. Підсумки театрального року в умовах воєнного стану"
Маріупольська драма
З вистави "Маріупольска драма", яку поставили актори Маріупольського театру. Закарпатська ОВА

Претендентів на цьогорічну премію оприлюднювали у січні 2023 року. Серед них:

  • Максим Голенко з виставою "Саша, винеси сміття",
  • Людмила Колосович з виставою "Крик нації",
  • Валерія Федотова з дитячою виставою "Благослови звірів і дітей".

Повний список можна знайти тут.

Як відреагувала театральна спільнота?

У коментарі Суспільне Культура режисер незалежного "Дикого театру" та режисер Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. Василя Василька Максим Голенко (чия вистава "Саша, винеси сміття" була серед претендентів на премію цього року) зазначив: "Вважаю що це цинізм під час війни так відверто хоронити український театр".

Думкою щодо неприсудження премії поділилась у коментарі Суспільне Культура і режисерка з Харкова Олександра Блінкова. Її музично-пластична вистава "CODE UA" теж була серед претендентів цього року.

"Мені здається, що неважливо – ми б перемогли чи якийсь інший театр (…) Я вважаю, що кожна вистава, яка подана на цю премію – то герой. І якщо вже не присуджувати комусь премію, це вже якщо там є якісь критерії на думку комісії, яким не відповідає жодна вистава, то думаю, що було б дуже добре просто ту саму премію можливо розділити. Я не про гроші зараз, я про ті слова, які потрібні зараз митцям", – зазначила вона.

"Зробити якісь подяки, які вручать кожному митцю, де сказано щось типу "Ви молодці, працюйте, ви робите мистецтво у такий час". Це дуже важливо для кожного митця. Віра в кожного митця, який працює на культурному фронті, це дуже важливо зараз"
Олександра Блінкова

Вона також зазначила, що видаються дивними деякі формулювання: якщо в оголошенні про конкурс Держмистецтв зазначали, що премія присуджується режисерам "за вагомий внесок" у розвиток театру, то вже за словами Васильєва – "відзначається не внесок того чи іншого режисера в розвиток сценічного мистецтва України, а подана ним на конкурс конкретна вистава".

премія курбаса не присуджується у 2023
У 2023 році не присуджуватимуть театральну премію імені Курбаса. Скріншот із сайту Держмистецтв

"Тому найголовніше, що хотілось би отримати від цієї премії – це не холодну статтю з тим, що не присуджується премія, а з тим, що кожен з митців уже переможець цієї премії. Саме в цьому році. Саме у тому році, коли потрібно щоб мистецтво жило. Щоб воно розвивалося, хоча це дуже складно зараз робити", – додала Олександра Блінкова.

Режисерка Яна Ушпік, чия вистава "Мовчання" теж потрапила до списку, у коментарях до допису Держмистецтв у Facebook, зауважила: "У час найбільшої війни у Європі після Другої світової і саме такий результат Премії імені Леся Курбаса, якого розстріляли через його ж боротьбу за Україну. І це оцінка Державного агентства України, а не приватних думок окремих людей, запрошених до комісії. Культурний фронт дана інституція здала своєю демотивацією".

коментар премія курбаса
Коментар Яни Ушпік до допису про не присудження премії імені Курбача. Скріншот зі сторінки Держмистецтв у Facebook

Зрештою, думки у коментарях розділилися.

"Дивне почуття у зв'язку з тим маю. З одного боку, пишаюся та підтримую такий підхід, з іншого, цехова солідарність... Але круто, все рівно", – зазначив режисер Євген Лавренчук.

"Достойне рішення. Шкода, що немає лауреата, але знижувати планку премії – теж не варіант", – додала театрознавиця Ірина Чужинова.

З іншого боку, керівниця драматургічного відділу у Національному центрі театрального мистецтва Леся Курбаса Неда Неждана поставилась вкрай негативно до цього рішення: "Завжди вважала поганим рішенням не присуджувати першого місця, бо це ляпас усім і наліпка "ви всі лайно". Не присуджувати нічого – тим більше. Негатив усьому українському театру, який переживає неймовірно складні часи, який уже засудили до знищення рашисти".

коментарі держмистецтв премія курбаса
Коментар режисера Олександра Мірошниченка. Скріншот зі сторінки Держмистецтв у Facebook

Хто такий Лесь Курбас і що за премія?

Лесь Курбас — український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Представник розстріляного відродження. Засновник театру "Березіль".

У 1933 році Курбас був заарештований і ув'язнений за звинуваченнями в участі у контрреволюційно-терористичній Українській військовій організації. Після тривалих "допитів" він підписав протокол про те, що є "контрреволюціонером".

Рішенням окремої трійки НКВД 9 жовтня 1937 року було засуджено одним списком до смерті 1825 осіб, які утрималися у Соловецькому таборі, у їх числі Курбаса.

Курбас був розстріляний 3 листопада 1937 року в урочищі Сандармох.

театр березіль курбас
Актори театру "Березіль". Лесь Курбас другий зліва у нижньому ряду. Фото: Вікіпедія

Премія імені Леся Курбаса заснована 1995 року Міністерством культури і Спілкою театральних діячів України на честь українського режисера, актора, теоретика театру, драматурга Леся Курбаса. Її присуджували один раз на два роки до дня народження Курбаса – 25 лютого, а у 1997-му зробили щорічною.

Першим лауреатом премії 1996 року став художній керівник, режисер і єдиний актор Театру одного актора "Крик" Михайло Мельник. Минулого року премію отримала режисерка Тамара Трунова за виставу "Дім".

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

На початок