Щонайменше 10 мільйонів гривень із бюджету Полтавської громади спрямують на програму співфінансування ремонту ліфтів. Суму можуть збільшувати упродовж року, розповіла Суспільному голова комісії з питань містобудування Полтавської громади Юлія Городчаніна. За програмою, оплачувати від 70 до 90% робіт будуть із міського бюджету, а решту мають зібрати мешканці будинку.
Полтавка Любов Зєлєпухіна проживає на п’ятому поверсі багатоквартирного будинку. Через це, каже, часто користується ліфтом.
"Ми ремонтували нещодавно ліфт, десь рік тому. Самі збирали гроші і ремонтували ліфт. Важко добиратися, тому що в мене хворі ніжки. То важко підніматись і наверх, і наниз (спускатися – ред.). Та й мамочкам із дітками, з колясками теж важко. Люди з інвалідністю у нас в під’їзді живуть", - каже полтавка Любов Зєлєпухіна.

Ліфт у будинку працює понад 30 років. За цей час його щонайменше п’ять разів ремонтували.
"Хотілося б звичайно, щоб ліфт замінили, йому 31 рік, як і нашому будинку. Безкінечно він не може ремонтуватись, оскільки воно все зношується", - каже Любов Зєлєпухіна.

Для ремонту та заміни ліфтів у полтавських будинках почала діяти спеціальна програма співфінансування із бюджету громади та від мешканців. Її ухвалили під час сесії міської ради 27 січня.
"Місто не має права самостійно ремонтувати приватну власність і ліфти, як і всі інші частини й конструкції будинку багатоквартирного. Але ми розуміємо, що ремонти ліфтів – це дуже дороговартісні речі. І тому виникла необхідність підтримати наших мешканців міста", - пояснює голова комісії з питань містобудування Полтавської громади Юлія Городчаніна.

За програмою, фінансування із бюджету громади складає від 70 до 90%, а решта – гроші мешканців дому. Співвідношення залежить від виду робіт – це поточний, аварійний чи капітальний ремонти.
Останній виконувати не зможуть, доки не скасують постанову Кабміну, яка забороняє капітальні видатки в умовах воєнного стану.
"Скільки вартує заміна? На сьогодні десь близько 1,5 мільйона гривень один ліфт. Ми повинні визначити об’єм необхідний і фінансування, і саме тих ремонтів, які повинні бути проведені. Тому що насправді не кожен ліфт, який пропрацював більше 25 років, вимагає саме заміни", - говорить членкиня ради голів ОСББ у Полтаві Людмила Арсірій.

"Наразі на цю програму із бюджету передбачено 10 мільйонів, сама програма має бути профінансована значно більше. Уже можна подавати документи. Програма ухвалена, бюджет прийнятий, тому у ЖКГ (управління – ред.) можна звертатися у будь-який день і за консультацією, і уже із готовим пакетом документів", - каже голова комісії з питань містобудування Полтавської громади Юлія Городчаніна.
Скористатися програмою можуть мешканці багатоквартирних будинків будь-якої форми власності.
Але для кожної категорії набір документів відрізнятиметься. Це, зокрема, загальна інформація про будинок – адреса, кількість квартир та площа, також копія експертного звіту про обстеження ліфта, статут управителя чи об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, копія протоколу загальних зборів та інші.
Як розповіла голова комісії з питань містобудування Полтавської громади Юлія Городчаніна, виконуватимуть роботи по черзі подачі заявок. Програма співфінансування розрахована на 4 роки, на неї заплановано витратити щонайменше 130 мільйонів гривень. Загалом же в обласному центрі потребують ремонтів чи заміни 600 ліфтів у будинках.