Кількість пологів зменшилася втричі: як війна вплинула на роботу перинатального центру у Харкові

Кількість пологів зменшилася втричі: як війна вплинула на роботу перинатального центру у Харкові

Кількість пологів зменшилася втричі: як війна вплинула на роботу перинатального центру у Харкові
Керівниця Харківського обласного перинатального центру Ірина Кондратова, лютий 2023 року. Фото: Суспільне Харків

Понад тисяча дітей народилася у Харківському обласному перинатальному центрі від початку повномасштабного російського вторгнення. Керівниця медзакладу Ірина Кондратова увійшла до рейтингу сотні найвпливовіших жінок світу за версією ВВС — майже три місяці вона приймала пологи у підвалі й жила разом з колегами у відділенні, де під обстрілами спостерігала вагітних.

Про роботу під час війни, співпрацю з ексфутболістом Девідом Бекхемом та реакцію на визнання — у матеріалі Суспільне Харків.

"Повернулася додому за 48 діб"

Ранок 24 лютого очільниці перинатального центру розпочався з телефонних дзвінків колег, відтоді — медзаклад не припиняв роботи ні на день.

"Перші дзвінки почалися о 5:15 — дзвонили лікарі й питали: "Що робити?". Збрешу, якщо скажу, що тоді розуміла, що робити. Я не розуміла нічого, але всім казала, що ми їдемо на роботу, а вже потім будемо вирішувати. Але одразу зрозуміла, що це не на "два-три тижні". Тому 25 лютого ми вже прийшли сюди з валізами. Уявити не могла, що наступного разу я повернуся додому за 48 діб. Я навіть не знала, що з домом", — згадує Ірина Кондратова.

Харківська лікарка — у ТОП 100 жінок світу
Керівниця Харківського обласного перинатального центру Ірина Кондратова, лютий 2023 року. Фото: Суспільне Харків

У перші дні важливо було розподілити пацієнток, щоб надати допомогу тим, хто потребував її у першу чергу, говорить очільниця медзакладу: "Більшість жінок приїхали сюди не через пологи, а від страху, бо вони не розуміли тоді, що трапиться. Наша задача полягала у проведенні відбору: кого ми залишаємо, кого виписуємо, кого вмовляємо виїхати, бо є ризик передчасних пологів і безпековий".

Спаковані у лютому валізи на екстрений випадок й нині стоять нерозібрані у кабінеті керівниці центру. Варіант евакуації розглядала виключно у випадку окупації міста.

"Спочатку кількість передчасних пологів зросла, потім зменшилася, але продовжувалися такі пологи, тому думки виїжджати навіть не було, але після фото Бучі й усього, зрозуміла, що маю розглядати варіант евакуації, якщо трапиться окупація. Але я розуміла, що ані вагітних, ані новонароджених, ані своїх медсестер і лікарів я не залишу", — говорить Кондратова.

Харківська лікарка — у ТОП 100 жінок світу
Робота обласного перинатального центру у Харкові під час повномасштабної війни, 2022 рік. Фото надане Іриною Кондратовою

Пологи під час обстрілів

Після 24 лютого у перинатальному центрі залишилася третина персоналу: переважно медсестри та частина лікарів.

"Лікарі залишилися тут жити, на них було більше навантаження. Вони нікуди не виїжджали навіть з лікарні", — говорить Кондратова.

Разом із ними вона приймала пологи під час обстрілів міста. У той час породіль розміщували у підвалі, найважчих дітей лишали в реанімації.

"З цими дітьми ми у першу добу намагалися кудись спуститися. Але їхнє життя залежить від того, чи працює апарат штучної вентиляції легень, обігрів, чи правильно впродовж доби моніторяться усі показники. Тому ми дуже швидко зрозуміли, що якщо будемо так ходити з ними, це буде колись шлях в один кінець. І ми прийняли рішення, що залишаємося тут, бо умов, щоб вижити, там не було", — згадує Кондратова.

Медперсонал спав на підлозі поруч з дітьми, бо від деяких новонароджених не можна було відходити навіть на п'ять хвилин, говорить керівниця перинатального центру.

Харківська лікарка — у ТОП 100 жінок світу
Медперсонал ночує на підлозі поруч з новонародженими, Харків, 2022 рік. Фото надане Іриною Кондратовою

Стан вагітних на деокупованих територіях

Більш ніж половина пацієнток перинатального центру — з деокупованих територій. Зокрема, з Куп'янського, Ізюмського районів, Балаклії, Вовчанщини. Вагітні з громад надходять у важкому стані, говорить керівниця центру.

"Вони майже рік не мали доступу до медичної допомоги. Особливо ті вагітні, які жили на окупованих територіях. Майже 100% з них мають анемію при вагітності. Майже у третини з них діти мають затримку набору ваги й низьку вагу при народженні. Це лише тому, що жінки не харчувались", — зазначає Кондратова.

Харківська лікарка — у ТОП 100 жінок світу
Робота обласного перинатального центру у Харкові під час повномасштабної війни, 2022 рік. Фото надане Іриною Кондратовою

Також серед вагітних медики помічають загострення хронічних хвороб через відсутність доступу до терапевтів. За словами очільниці, 2022 року кількість пологів у центрі зменшилася втричі, та вони стали складнішими — усього від початку вторгнення народилося понад тисяча дітей.

"Ми маємо зараз збільшення вроджених вад розвитку, які не були діагностовані протягом вагітності. Це зростає й буде зростати надалі, тому хоча кількість пологів зменшилася, навантаження на ключові відділення — патології вагітності та реанімації новонароджених — зростає", — говорить Кондратова.

Харківська лікарка — у ТОП 100 жінок світу
Вагітні у підвальному коридорі під час повномасштабної війни, Харків, 2022 рік. Фото надане Іриною Кондратовою

Керівниця медзакладу наполягає на тому, що вагітні з деокупованих громад обов'язково мають відвідати перинатальний центр задля контролю перебігу їхнього стану та стану плоду.

"Якщо жінка має якісь проблеми зі здоров’ям протягом вагітності або патологію плоду, вона повинна приїхати сюди. Навіть, якщо вона не має декларації, ніякого контакту з іншими лікарями, якщо їй ніхто не дав направлення. Особливо ті вагітні, які жили на окупованих територіях, майже 100 % з ним мають анемію вагітності", — говорить Кондратова.

Обладнання від Бекхема

У березні палати у перинатальному центрі були обладнані у підвальному коридорі. Постачання в медзаклади Харківщини припинилися й медики звернулися за допомогою до міжнародних організацій. Тоді ж ексфутболіст Девід Бекхем на добу передав Ірині свій акаунт в Instagram, щоб зібрати гроші на обладнання для немовлят.

Харківська лікарка — у ТОП 100 жінок світу
Апарат для підтримки штучного дихання. Лютий, 2023 року. Фото: Суспільне Харків/Дмитро Гребінник

Таким чином організації UNICEF, амбасадором якої є Бекхем, вдалося придбати інкубатор та апарат для підтримки штучного дихання вартістю 50-60 тисяч доларів.

"Не про матеріальну віддачу була мова. Тоді нам було дуже важливо, щоб про нас не забули. Це якраз подарунок від Девіда Бекхема — інкубатор і апарат для підтримки штучного дихання. Це вау! Більш крутого немає нічого в усьому світі. Ми так і називаємо в документах — це золотий стандарт передчасно народженим дітям", — розповідає Кондратова.

Топ-100 найвпливовіших жінок світу за версією ВВС

У грудні Ірина Кондратова увійшла до рейтингу сотні найвпливовіших жінок світу за версією британського видання ВВС. До списку потрапили ще семеро українок, серед яких перша леді України Олена Зеленська.

"Я була в шоку, але це був приємний шок. Це ж не про мене особисто — це про всю ту працю, яка була тут зроблена моїм колективом. Це повага до них, насамперед. Це наша місія українського жіноцтва: зберігати дітей своїх, свої сім'ї, зберігати націю", — говорить Кондратова.

Харківська лікарка — у ТОП 100 жінок світу
Робота обласного перинатального центру у Харкові під час блекауту, Харків, 2022 рік. Фото надане Іриною Кондратовою

Читайте також

Немає куди повертатися: історія акушерки з Харкова, яка майже рік живе на роботі з родиною

Лікар з Північної Салтівки — про порятунок поранених під час обстрілів

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок