Рішення на запит вірян. Чому УКГЦ перейшла на новий календар

Рішення на запит вірян. Чому УКГЦ перейшла на новий календар

Ексклюзивно
Рішення на запит вірян. Чому УКГЦ перейшла на новий календар
Глава УГКЦ Святослав. Ігор Яців, керівник Департамент інформації УГКЦ. Фото: Igor Yatsiv, Facebook

Рішення про перехід Української Греко-Католицької Церкви на григоріанське літочислення було виваженим. Цьому кілька років передували численні дискусії. Про це в ефірі Суспільного заявив Ігор Яців, керівник Департаменту інформації УГКЦ.

"Це рішення не є не перезрілим, не недозрілим. Це рішення, яке настало завдяки дискусіям, обговоренню, готовності слухати одне одного", — сказав Ігор Яців

Він зазначив, що перед проведенням Синоду Української греко-католицької церкви по всій Україні були проведені опитування духовенства і мирян про їхнє очікування та готовність доєднатися, прислухатися до рішення ієрархії та перейти на новий календар.

"І тому це рішення є дозріле. Більше того, ті опитування показали, що, за нашими оцінками, близько 90% вірян — “За” це рішення. Це дуже велика кількість людей, і велика певність і надія, що календарна реформа не принесе календарної війни. Тобто не буде поділів, конфліктів всередині церкви через те, що хтось має іншу думку", — підкреслив Ігор Яців

За його словами, календарна церковна реформа відбуватиметься поетапно. Ті парафії чи поодинокі громади, які ще не готові перейти на григоріанський календар з 1 вересня 2023 року, можуть залишатися на юліанському календарі до 2025 року.

"Вони мають час до вересня 2025 року для того, щоб про це думати, дискутувати. А церква, зі свого боку, має за завдання допомогти цим людям переконатися, тобто зайнятися просвітою, поясненням. І відповідні компетентні органи нашої церкви це вже починають робити. Про те, щоб люди просто зрозуміли, що це є правильний крок — не емоційний, не політичний", — каже Ігор Яців.

Він зауважив, що перехід на новий календар — це прагнення синхронізації церковного і світського життя.

"Реформа календаря потрібна, бо той календар, за яким ми жили та живемо до 1 вересня, юліанський календар, він відстає від реального календаря, за яким живе країна, за яким живе світ. Григоріанський календар випереджає юліанський на 13 днів. Від 1 вересня все зміниться, і Різдво в цьому році ми будемо святкувати 25 грудня", — додав керівник Департаменту інформації УГКЦ Ігор Яців.

Що відомо про перехід УГКЦ на новий календар

З 1 вересня 2023 року Українська Греко-Католицька Церква в Україні переходить на новий стиль святкування. ПЦУ теж думає про перехід на новий календар, але очікує рішення Архієрейського Собору, який має відбутися у травні.

Як зазначили в УГКЦ, рішенню Синоду передували прохання вірян та консультації із духовенством та чернецтвом церкви.

Згідно з постановою Синоду, УГКЦ в Україні "переходить з 1 вересня за новим стилем (початок Індикту) 2023 року Божого на новий стиль для нерухомих свят із збереженням чинної Пасхалії".

Відповідно до цього рішення, всі фіксовані свята УГКЦ в Україні святкуватиме за новим стилем. Зокрема, Різдво Христове – 25 грудня, Богоявлення – 6 січня, Благовіщення Пресвятої Богородиці – 25 березня, Покров Пресвятої Богородиці – 1 жовтня, Святого Миколая – 6 грудня тощо. Перехід на новий стиль відбудеться саме 1 вересня, адже у цей день розпочинається новий літургійний рік.

Парафії, які ще не готові до такого кроку, матимуть можливість з дозволу свого єпископа до вересня 2025 року святкувати нерухомі свята за старим стилем (Різдво Христове – 7 січня, Богоявлення – 19 січня, Благовіщення – 7 квітня тощо).

Пасху і всі пов’язані з нею свята УГКЦ в Україні святкуватиме за старим стилем, як раніше.

Читайте також

"Дорожньої карти поки немає, але ми рухаємося" — глава УГКЦ Шевчук про реформу церковного календаря

Вибір редакції

На початок