Олександр Морський народився на Івано-Франківщині. 26 років чоловік служив морським прикордонником в Одесі, згодом — у Маріуполі. у 2019 році звільнився в запас у званні капітана II рангу. 24 лютого 2022 Олександр повернувся у стрій — захищав Маріуполь. На "Азовсталі" йому ампутували руку. У травні потрапив у полон в Оленівку — історію прикордонника Олександра Морського опублікували на Facebook-сторінці Західного регіонального управління Держприкордонслужби України — Західний кордон.
Про початок повномасштабної війни Олександрові сказала його сестра.
"Ми спочатку не повірили, але увімкнули телевізор і побачили, що дійсно так і є. Важко було в це вірити", — пригадує чоловік.
Олександр Морський одразу поїхав до свого загону морської охорони. З його слів, тоді вихід у море вже заблокували кораблі РФ.
"Ми зайняли оборону в порту Маріуполя, щоб не дати можливості ворогу туди зайти й висадити десант. Крім того, наш підрозділ брав участь і в обороні міста. Безпосередньо в порту я перебував десь до 17 березня. Потім постала потреба надавати допомогу на інших ділянках, тому з групою побратимів ми вибули на "Азовсталь", де я і залишився", — розповідає військовослужбовець.
Олександр Морський пояснює: захисникам Маріуполя потрібна була людина, яка вміла керувати катером, бо на той час сухопутне з’єднання вже було відсутнє. А комунікація з "Азовсталлю" була необхідна, оскільки там розташовувалася основна база.
Військовослужбовець перевозив бійців зі спорядженням, боєприпаси, поранених побратимів. Іноді й цивільних, які не встигли виїхати з міста.
"Нас було дві групи. Працювали 10 днів по 12 годин – із 17 до 27 березня. Все запам’ятати було просто неможливо. Не розпитував, хто і як був поранений, треба було рятувати життя людей. Під час чергового рейсу у наш катер влучила ракета. Я отримав поранення, втратив руку і, на жаль, на цьому закінчилася моя місія. Тоді загинули чотири військовослужбовці, серед яких — і мій побратим Володимир", — продовжує Олександр Морський.
Розтрощену до ліктя ліву руку йому ампутували у шпиталі на "Азовсталі". У травні 2022 боєць з побратимами вийшли із заводу і потрапили в полон в Оленівці.
"Як харчували? Свині краще їдять. Каша впереміш з якоюсь рибою старою, квашена капуста, яку важко було назвати такою. З тієї капусти варили так звані щі. Вдавалися до психологічного тиску, намагалися вербувати. Пропонували записати відео із закликом до Збройних сил здаватися в обмін на гарантії, що я залишуся жити в Маріуполі й ніхто мене не чіпатиме. Я сказав, що в їхній країні жити не зможу", — розповідає про перебування в полоні прикордонник.

За його словами, одного дня зрадник, який перейшов на бік окупантів у 2014 році й охороняв українських бранців, повідомив, що їх повезуть на обмін.
"Перший раз ми, готові до обміну, просиділи в окремому приміщенні усю ніч, але нас так нікуди не повезли. А вдруге нас зібрали вже 29 червня. Спочатку прибули у Донецьк, а звідти вирушили до Василівки", — пригадує офіцер.
Зараз Олександр Морський несе службу на Львівщині. Там він отримав нову службову квартиру. Кілька тижнів тому прикордоннику поставили механічний протез.
"Певний час доведеться використовувати такий, у майбутньому розраховую отримати біонічний. Намагаюся жити повноцінним життям, принципово усе стараюся робити самостійно", — розповідає боєць.
28 вересня 2022 року президент Зеленський нагородив Олександра Морського орденом "За мужність" III ступеня. Днями відзнаку йому вручив виконувач обов’язків міністра внутрішніх справ України Ігор Клименко.
Читайте також
- Продовжує справу своїх предків. Історія військовослужбовця Олега Олійника, який воює на Запоріжжі
- "24 лютого вже була у військкоматі". Як іванофранківка Грета захищає своїх дітей та Україну
- "З матір'ю наші погляди розійшлися". Історія бурята-монгола Олексія Васильєва, який захищає Україну
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!