4 лютого — 346 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- Україна в результаті чергового обміну військовополоненими повернула 116 бійців: оборонців Маріуполя, снайперів з Донбасу та інших героїв.
- У Міністерстві внутрішніх справ розпочали формування штурмових бригад "Гвардія наступу" для проведення наступальних дій, звільнення тимчасово окупованих територій. Для вступу до бригад бойовий досвід не є обов’язковим, усі бажаючі можуть подати заявку на сайті МВС або у найближчому ЦНАПі.
- Канада запровадила санкції проти 38 фізичних та 16 юридичних осіб, пов'язаних з російськими медіа.
- У Пентагоні оголосили про пакет військової допомоги Україні на 2,2 мільярда доларів. Пакет включає протитанкові ракети, артилерійські боєприпаси, а також звичайні та далекобійні ракети для HIMARS.
- У Києві відбувся саміт Україна-ЄС, в Офісі президента наголосили, що досягнуто домовленостей за п'ятьма пунктами. Суспільне поговорити з головою Євроради про перспективи вступу України до ЄС за стислий термін. А президентка Єврокомісії заявила, що Євросоюз готує нові санкції проти Кремля.
- Росіяни не намагаються прорвати оборону Вугледару, а прагнуть оточити місто з двох сторін. Їм вдалось просунутись до деяких околишніх селищ, але українські військові відкинули їх на попередні позиції.
- Уряд Німеччини надав ліцензію на експорт в Україну бойових танків Leopard 1. Раніше Німеччина вже повідомляла про поставку 14 танків новішої моделі Leopard 2.
На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 346 дня війни. Нову текстову хроніку 5 лютого — читайте тут.
Історик Борис Черкас залишив викладання та вирушив на війну
Рік тому Суспільне Новини знімало вчителя історії та науковця Бориса Черкаса на навчаннях ТРО. Він щосуботи брав до рук зброю, а у будні працював в Інституті історії України. На початку російського вторгнення чоловік вирушив на війну та брав участь у боях на фронтах від Київщини до Бахмута.
"Я займаюсь Середньовіччям, це історія Золотої Орди. Головний центр дослідження — у Росії. До війни бував там регулярно, мав багато товаришів", — розповідав вчитель торік Суспільне Новини.
Зараз він каже, що ставиться до себе лише як до військового.
Борис Черкас перший бій прийняв на Київщині. Після цього його підрозділ перекинули на Харківський напрям, де він отримав перший серйозний бій, згодом воював на Бахмутському.
На війні загинув колишній голова Тернопільського осередку МНК
Захищаючи Україну, загинув колишній голова Тернопільського осередку МНК Василь Капустинський. Про це повідомили на сторінці Молодіжного Націоналістичного Конгресу в фейсбуці.
У доипсі йдеться, що Василь Капустинський загинув 2 лютого на Луганщині.
"Загинув наш друг, дійсний член МНК та член ОУН – друг "Мармус", Капустинський Василь-Яків. Громадський діяч, голова Тернопільського осередку МНК у 2021 році, організатор вишкільного табору "Лисоня", один з організаторів теренової гри "Гурби-Антонівці" та багатьох інших заходів. Друг Яків був ідейним МНКівцем, з якого багато хто брав приклад. Він щиро вірив у велике майбутнє Української Держави. Він працював задля цього майбутнього та збереження України. Він навчав цього інших", — пишуть про Василя капустинського на сторінці МНК в соцмережі.
"Друг Яків з молодих років долучився до громадського життя через активну діяльність в Молодіжному Націоналістичному Конгресі. Активний учасник Революції гідності в структурі Самооборони Майдану, один з творців Самооборони Майдану Тернопільщини. Твердий у своїх переконаннях, завжди вірний ідеї, невтомний у роботі, усміхнений — таким ти завжди будеш у нашій пам’яті", — написав у фейсбуці тернополянин Іван Ковалик.
Резніков показав російський "захист" від HIMARS
Російські окупанти використовували кутникові відбивачі, намагаючись відхилити від курсу ракети, випущені по позиціях РФ реактивними системами залпового вогню HIMARS. Про це повідомив міністр оборони Олексій Резніков.
"Це — війна вільного майбутнього проти тоталітарного минулого", — наголосив Резніков.
Кутниковий відбивач — це пристрій у вигляді прямокутного тетраедра із взаємно перпендикулярними відбиваючими площинами. Промінь, який падає на кутниковий відбивач, відбивається строго в оберненому напрямку.
З території Росії обстріляли чотири прикордонні громади Сумщини
З території Росії 4 лютого обстріляли три прикордонні громади Сумської області - Білопільську, Великописарівську та Новослобідську, повідомили в ОВА.
По Білопільській громаді росіяни били з мінометів близько 16:30. Також вони здійснили мінометний обстріл Великописарівської громади.
9 вибухів зафіксували у Новослобідській громаді. Там пошкоджені 2 приватні будинки. Раніше в ОК "Північ" повідомили, що під обстрілами опинилося село Бояро-Лежачі.
На околиці одного із сіл Краснопільської громади росіяни скинули вибуховий пристрій з безпілотника.
Росіяни готуються до оборони тимчасово окупованого Маріуполя — Бойченко
Російські військові у тимчасово окупованому Маріуполі готуються до оборони та перекидають додаткові сили та техніку. Про це розказав міський голова Маріуполя Вадим Бойченко.
"Росія розуміє, що ЗСУ вже скоро перейдуть у контрнаступ. Саме тому вони звозять техніку та живу силу. Вони бояться наступу та не готові ще більше повертати територій. А ми віримо у наші сталеві ЗСУ та у звільнення нашого дому від окупантів", — повідомив Вадим Бойченко.
За словами Бойченко до околиць Маріуполя звозять десятки тисяч російських військових. Навколо міста росіяни створюють оборонні споруди, а в місті зафіксовано пересування окупаційної військової техніки.
Канада відправила в Україну перший Leopard 2 — міністерка оборони
З Канади в Україну вирушив літак із першим танком Leopard 2 німецького виробництва. Про це заявила міністерка оборони Канади Аніта Ананд.
"На допомогу Україні їдуть бойові танки. Перший канадський Leopard 2 на шляху. Підтримка України з боку Канади є непохитною", — наголосила Ананд.
Зеленський назвав найскладніші ділянки фронту
Станом на 4 лютого найскладніша ситуація для Сил оборони складається на сході України, зокрема поблизу Бахмута, Вугледара та Лимана. Про це під час вечірнього відеозвернення заявив президент Володимир Зеленський.
"За 346 днів такої війни мені часто доводилося говорити, що ситуація на фронті жорстка. І що ситуація стає жорсткішою. Зараз знову такий час. Час, коли окупант кидає все більше й більше своїх сил на те, щоб зламати наш захист. Зараз дуже важко в Бахмуті, у Вугледарі, на Лиманському та інших напрямках", — зазначив гарант.
За його словами, попри все Сили оборони утримують позиції.
"Але зараз, як і кожного дня із цих 346, стійкість наших воїнів вирішує все. Наша стійкість", — підкреслив президент.
Російські військові двічі обстріляли Нікопольщину: пошкоджено електромережі
Протягом 4 лютого війська РФ двічі обстріляли Нікопольщину. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив голова облради Микола Лукашук.
За його словами, по Червоногригорівській та Марганецькій громадах скерували близько двох десятків снарядів. В одному з сіл через обстріл понівечено електромережі.
Загиблих і поранених немає внаслідок обстрілів немає.
В інших районах області день минув без атак, додав посадовець.
За час війни Україні повернула з російського полону 1762 людини — Зеленський
Із 24 лютого Україні вдалося повернути 1762 українців з російського полону. Про це під час відеозвернення повідомив президент Зеленський.
"Загалом від 24 лютого нашій команді вдалося повернути вже 1762 українців і українок з російського полону. І я дякую також усім, хто задіяний у допомозі цим нашим людям після їхнього повернення", — зазначив гарант.
Китай надає Росії технології для війни проти України — WSJ
Китай всупереч санкціям країн Заходу надає Росії технології, які та застосовує для ведення війни проти України. Про це повідомляє The Wall Street Journal із посиланням на проаналізовані документи російської Федеральної митної служби.
"Згідно з оглядом даних російської митниці, опублікованому Wall Street Journal, Китай надає технології, які потрібні московським військовим для ведення війни Кремля в Україні, попри міжнародний кордон санкцій та експортного контролю", — йдеться у повідомленні.
Зокрема, митні записи показують, що китайські державні оборонні компанії відправляли навігаційне обладнання, обладнання для створення перешкод та деталі для реактивних винищувачів російським державним оборонним компаніям, які перебувають під санкціями.
"Це — лише невелика кількість із десятків тисяч партій товарів подвійного призначення — продуктів, які мають як комерційне, так і військове застосування, — які Росія імпортувала після торішнього вторгнення, згідно з митними записами, наданими журналом C4ADS, вашингтонською некомерційною організацією, що спеціалізується на виявленні загроз національній безпеці. Документи показують, що більшість постачань подвійного призначення була з Китаю", — наголошують журналісти.
У Полтаві мають ухвалити рішення про демонтаж імперських і радянських пам’ятників — міністр культури
У Полтаві необхідно демонтувати пам’ятники, які пов’язані з імперською та радянською історією. Про це під час візиту в обласний центр Суспільному повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. За його словами, механізми щодо перенесення монументів повинні розробити у міській раді.
Пам’ятник захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну майже чотири місяці під синьо-жовтою сіткою. Таким чином його закрили тому, що експертна рада Мінкульту ще восени радила демонтувати цей та деякі інші монументи через імперську символіку.
"Пам’ятник – це ж не значить, що ми когось возвеличуємо. На мою думку, переносити нічого не треба. Це наша історія. Я їх не вважаю імперськими. Це пам’ятники як частина історії Полтави, яка б вона не була", – каже жителька Полтави Валентина Лук’янченко.
Монументи закрили тому, що не було процедури, яка б визначала, як правильно виконати демонтаж.
"Переважно, крім одного пам’ятника Слави, це місцевого значення (пам’ятки — ред.). В принципі, у влади є всі повноваження для того, щоб приймати рішення про перенесення цих пам'яток. У першу чергу це знакові пам’ятки, які відносяться до пропагування імперської величі Росії, а також мені дали список інших пам’яток, які відносяться до радянської, так би мовити, історії. Сподіваюсь, що за місяць відповідні рішення будуть ухвалені. Якщо вони не будуть ухвалені, ми знайдемо підстави, щоб ухвалити це на рівні області, на рівні міністерства", – зазначив Ткаченко.
Смертельна дамба. Російські військові розстрілювали цивільні автівки, що їхали з Миколаєва до окупованої Херсонщини
Проїхати до села Олександрівка Херсонської області з Миколаївської області станом на 4 лютого можна лише вздовж спалених та розстріляних цивільних машин. Російські військові відкривали вогонь по людях, які намагалися допомогти рідним та знайомим на окупованих територіях. Кількість загиблих досі залишається невідомою.
Про те, що відбувалось біля села під час окупації, кореспондентам Суспільного розповіла староста села Олександрівка Станіславської громади Наталія Каменецька.
За словами Наталії, з Олександрівки до Миколаєва можна проїхати двома дорогами. Одна через Херсон, друга через дамбу, що відділяє озеро Солонець від Дніпровського лиману.
"Місцеві про неї знали, а на загал вона була маловідома. Дорога була не дуже в гарному стані, тому транзитом по ній майже не їздили", — розповіла староста Олександрівки.
Після захоплення Херсона, за словами Наталії Каменецької, багато людей виїжджали саме через дамбу. Її навіть назвали "дорогою життя". Але це тривало не довго. Через місяць після початку повномасштабного вторгнення російські війська почали обстрілювати дамбу.
Повний текст публікації читайте тут.
Медведєв погрожує Україні "відплатою" у разі удару по окупованому Криму
Якщо Україна завдасть удару по території Криму, то на неї чекає відплата, заявив у Twitter заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв.
"Напад на Крим означає напад на Росію та ескалацію конфлікту", — заявив Медведєв.
Він, додав що такий напад зустріне "неминучу відплата з використанням зброї будь-якого виду".
РФ зосереджує зусилля на наступі на куп'янському напрямку — Генштаб
Російська окупаційна армія зосереджує основні зусилля на веденні наступальних дій на п'яти напрямках, одним з яких є Куп'янський. Про це йдеться у вечірньому зведенні Генштабу від 4 лютого.
"Противник проводить перегрупування на окремих напрямках. Основні зусилля зосереджує на веденні наступальних дії на куп’янському, лиманському, бахмутському, авдіївському та новопавлівському напрямках", — зазначається в повідомленні.
На Слобожанському напрямку обстановка залишається незмінною. В Генштабі кажуть, що росіяни "продовжують зберігати військову присутність у прикордонних з Україною районах, проте наступальних угруповань окупантів не виявлено".
Протягом дня під обстріл на Харківщині потрапили: Глибоке, Зелене, Нескучне, Стариця, Вовчанськ, Чугунівка та Великий Бурлук Харківської області.
На Куп’янському напрямку окупанти обстріляли Дворічну, Гряниківку, Куп’янськ, Піщане, Кислівку та Крохмальне Харківської області.
Україна може отримати від Німеччини до 160 "Leopard 1" — ЗМІ
Україна може отримати до 160 основних бойових танків Leopard 1 із промислових запасів Німеччини, повідомляє Handelsblatt із посиланням на власні джерела.
"Компанії Rheinmetall і FFG можуть відремонтувати більшу частину техніки, що є у них, і зробити їх доступними для експорту в Україну, повідомили Handelsblatt у галузевих колах", — йдеться у повідомленні.
Як зазначає видання, ця інформація підтверджує заяви депутата Бундестагу від Вільної демократичної партії Маркуса Фабера. У п'ятницю, 3 лютого, федеральний уряд Німеччини підтвердив план постачань в Україну, але не повідомив жодних подробиць.
"Виробник Flensburger Fahrzeugbau (FFG) каже, що в цехах знаходиться 99 танків Leopard 1, а Rheinmetall має ще 88 основних бойових танків цієї модельної серії", — зауважують журналісти.
Росіяни протягом тижня кидали усі сили на штурми позицій ЗСУ на Донбасі — Маляр
Протягом останнього тижня російські збройні формування зосередили свої зусилля на прориві української оборони в Бахмуті, а також намагалися вести наступ на Лиманському напрямку. Про це на своєму Telegram-каналі 4 лютого заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
"Якщо підсумувати всі офіційні зведення з фронту цього тижня і коротко фіналізувати, то цього тижня російські окупаційні війська кинули всі сили на прорив нашої оборони та оточення Бахмута, розгорнули потужні наступальні дії на Лиманському напрямку", — зазначила вона.
За словами урядовиці, Росія не змогла досягнути поставлених цілей завдяки стійкості українських воїнів.
РФ намагається завербувати на війну засуджених жінок з окупованого Донбасу — Генштаб
Російська окупаційна адміністрація намагається завербувати для участі у війні проти України засуджених жінок, що відбувають покарання у колоніях на непідконтрольній українському уряду частині Донбасу. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил у вечірньому зведенні.
"Щоб поповнити втрати в живій силі, противник намагається залучити до участі в бойових діях засуджених жінок. Впродовж тижня окупанти завербували близько 50 осіб із жіночої виправної колонії міста Сніжне тимчасово окупованої території Донецької області", — йдеться у повідомленні.
За даними ГШ, завербованих жінок направили на територію Російської Федерації для проходження військової підготовки.
Україна готова допомогти в транспортуванні газу з Каспію до ЄС — Міненерго
Попри російське вторгнення Україна готова надавати вільні потужності для транспортування природного газу з Каспію до країн-членів Європейського Союзу. Про це заявив заступник міністра енергетики України Микола Колісник під час Дев’ятого міністерського засідання Консультативної Ради Південного газового коридору у столиці Азербайджану Баку, повідомляє пресслужба міністерства.
"Вже через декілька місяців розпочнеться сезон закачування. Більшість підземних сховищ газу країн ЄС заповнені, що сприяє збільшенню інтересу до українських ПСГ. Ключове рішення базується на використанні існуючої інфраструктури — потужності Трансбалканського газопроводу. Для Оператора ГТС України це можливість залучення нових замовників послуг по міждержавних точках з’єднання", — зазначив Микола Колісник.
Він також наголосив, що сьогодні Україна є повноправним партнером сторін в рамках співробітництва в нафтогазовому комплексі.
"Одним з ключових інфраструктурних проєктів у рамках співробітництва з Азербайджаном є проєкт Євроазіатського нафтотранспортного коридору для створення нового маршруту транспортування нафти з Каспійського регіону на ринки ЄС. Ми зацікавлені в реалізації проєкту Південного газового коридору і готові до співпраці в рамках диверсифікації шляхів постачання природного газу", — додав урядовець.
За словами Микола Колісника, стратегічним інтересом України є співпраця з ЄС, США, Туреччиною та Азербайджаном, у тому числі для послаблення впливу Росії на південному напрямку.
Суттєві обмеження світла в Одесі та Одеському районі триватимуть найближчими днями — Укренерго
Найближчими днями в Одесі та Одеському районі триватимуть суттєві обмеження енергопостачання через аварію на одному з об'єктів енергетичної інфраструктури. Про таке повідомив 4 лютого під час брифінгу в Одесі голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький.
Наразі енергетики спрямовують зусилля на ремонт одного з енергооб'єктів, що дозволить відновити канал подачі електроенергії до Одеси та вийти на графіки світла дві години через шість, зазначив посадовець. Також місто та навколишній район заживлюватимуть за рахунок енергопостачання на півночі та півдні Одещини — аварія не зачепила ці частини області.
У Силах оборони запровадять систему ситуаційної обізнаності Delta — МО
За поданням міністра оборони Олексія Резнікова Кабінет міністрів ухвалив рішення щодо запровадження системи ситуаційної обізнаності Delta в Силах оборони. Як повідомляє пресслужба Міністерства оборони, відповідна постанова була ухвалена на урядовому засіданні 4 лютого.
В міністерстві розповіли, що Delta — це платформа з ситуаційної обізнаності, яку створив Центр інновацій та розвитку оборонних технологій Міністерства оборони України.
"Центр інновацій Міноборони постійно вдосконалює платформу Delta і додає новий функціонал, що дає нашим військовим значну перевагу над ворогом", — зазначається в повідомленні.
️Окрім використання платформи військовими, Уряд дозволив розмістити Deltа у хмарному сховищі поза межами України.
"Це дозволить захистити систему від ракетних та кібератак ворога", — наголосили в Міноборони.
З безпілотника та мінометів: росіяни вчергове атакували прикордоння Чернігівщини
Російські війська продовжують обстрілювати прикордоння Чернігівської області. Під вогонь 4 лютого потрапили Городнянська та Сновська громади. Про це повідомляє оперативне командування "Північ" на своєму Telegram-каналі.
Зокрема, з 11:15 до 11:55 військові зафіксували 11 приходів, ймовірно з міномета 120 міліметрів, в районі села Сеньківка, що Городнянщині.
А з 12:30 до 12:40 в районі села Клюси Сновської громади зафіксували російський безпілотник, з якого скинули два боєприпаси.
Втрат серед особового складу та техніки немає. Про втрати серед місцевого населення чи пошкодження цивільної інфраструктури інформація не надходила.
Київ та регіони — відбій повітряної тривоги.
На Одещині 500 тисяч абонентів залишаються без світла
В Одесі та області пів мільйона абонентів залишаються без світла через аварію на одній з високовольтних підстанцій, повідомив 4 лютого очільник ОВА Максим Марченко.
"Задіяні усі служби та засоби. Пошкодження комплексні та дуже важкі, тож зараз давати якість прогнози щодо завершення ремонту поки зарано. Теплопостачання, водовідведення та водопостачання працюють в штатному режимі", — повідомив керівник області.
Раніше стало відомо, що до Одеси везуть всі потужні генератори, які є в наявності у Міненерго, а також газотурбінну електростанцію потужністю 25 МВт, щоб подолати наслідки аварії.
"Леопарди" мають надійти до України якомога швидше: віцепрезидентка німецького Бундестагу в Одесі
Німеччина продовжить підтримувати Україну зброєю, зокрема танками та засобами ППО. Про таке під час брифінгу в медіацентрі "Україна — Одеса" розповіла 4 лютого віцепрезидентка парламенту Німеччини Катрін Ґерінґ-Екардт.
Зброя, зокрема танки "Леопарди", мають бути надані Україні якомога швидше, щоб ЗСУ відповіли на нову атаку російської армії, зазначила депутатка.
"Коли ми захищаємо Україну — ми захищаємо безпеку у всій Європі. І відповідні у моїй рідній країні. Оборона, захист і підтримка України є для нас питаннями екзистенційно важливим питанням", — заявила парламентарка.
Також Катрін Ґерінґ-Екардт зауважила, що Німеччина надаватиме генератори та сподівається знайти трансформатори для української інфраструктури.
Зеленський подякував Сунаку за навчання українських танкістів
Президент Володимир Зеленський подякував прем’єр-міністру Великої Британії Ріші Сунаку за навчання користування танками Challenger 2, які проводять британські танкісти. Про це гарант повідомив на своєму Telegram-каналі.
"У розмові з Прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком подякував за старт тренувань українських екіпажів на "Челенджерах". Також говорили про подальше розширення спроможностей української армії, різнобічну підтримку України на коротку та довгу перспективу", — зазначив він.
Президент також підкреслив, що представникам країни-агресора не місце на майбутній Олімпіаді у Парижі.
В усій Україні оголошена повітряна тривога.
Україна розірвала угоду з РФ про дослідження космосу
Україна розірвала двосторонню угоду з Росією про співробітництво у сфері дослідження і використання космічного простору в мирних цілях, укладену в 1996 році. Про це на своєму Telegram-каналі повідомив представник Кабінету міністрів у Верховній раді Тарас Мельничук.
"Припинено дію Угоди між урядом України і урядом РФ про співробітництво в сфері дослідження і використання космічного простору в мирних цілях, вчиненої 27 серпня 1996 року, та протоколу між Кабінетом Міністрів України і Урядом РФ про внесення змін до Угоди між Урядом України і Урядом РФ про співробітництво в сфері дослідження і використання космічного простору в мирних цілях, вчиненого 26 листопада 2010 року", — зазначив він.
У Дніпрі адреси 86 "пунктів незламності" розмістили на бордах
Для зручності містян у Дніпрі поблизу "пунктів незламності" на бордах розмістили їхні адреси. Про це йдеться на сайті Дніпровської міськради.
За відсутності зв'язку або ж можливого блекауту жителі міста таким чином матимуть змогу зорієнтуватися, де розташовані найближчі "пункти незламності". Вони можуть сфотографувати адреси на телефон, запам`ятати чи записати. Борди розміщені у всіх мікрорайонах міста.
За повідомленням, у Дніпрі відкрито 86 "пунктів незламності". У кожному з них є генератор, можна зарядити гаджети, обігрітись, випити чай. Також є окрема кімната для дітей, в якій вони можуть погратися, та кімната Матері та дитини. Обов'язково є і аптечка.
Адреси 86 "пунктів незламності" у Дніпрі тут.
У Запоріжжі мешканці зруйнованого будинку змогли забрати частину речей за допомогою рятувальників
3 лютого бійці аварійно-рятувальної служби "Кобра" працювали в будинку на проспекті Соборному, 151, який торік 6 жовтня частково зруйнувала російська ракета. За допомогою автовишки рятувальники підіймалися в розбиті оселі, аби забрати й передати власникам їхні речі.

Оскільки сходи зруйновані, доступ до квартир можливий тільки за допомогою вишки, розповів Євген Тимурін, командир відділення аварійно-рятувальної служби.
"Забираємо речі з квартир за присутності господарів, і вишкою спускаємо в машину, аби їх вивезти. Раніше ми проводили на цьому будинку роботи з укріплення конструкцій. Прибирали конструкції, які висіли, котрі могли обвалитися. Потім кріпили конструкції, які можна не прибирати. Потім обстежували інженери і наразі вирішується питання, що відновлювати, що прибирати далі. А мешканці потроху, з нашою допомогою, забирають речі", — зазначив він.
За пів року Латвія звела понад 36 кілометрів паркану на кордоні з Білоруссю
У період із серпня 2022 року по січень 2023 року Латвія збудувала понад 36 кілометрів захисної огорожі на кордоні з Білоруссю. Про це повідомляє Delfi із посиланням на дані державне акціонерне товариство "Valsts nekustamie īpašumi".
"У рамках першої черги будівельних робіт на латвійсько-білоруському кордоні з серпня 2022 року до кінця січня цього року збудовано 36,1 км постійної огорожі", — йдеться у повідомленні.
Зазначається, що компанія "Latvijas valsts meži" вирубала дерева на ділянці довжиною близько 82 км із передбачених у рамках першої черги 85,8 км. Загалом на цей час будівельні роботи ведуться на 75 із 82 км кордону, очищеного від дерев.
Проєкт передбачає будівництво огорожі на кордоні завдовжки 173 км. Перша ділянка протяжністю 85,8 км буде завершена до весни цього року, а друга, протяжністю 63,9 км, — до весни 2024 року. Паралельно з реалізацією перших двох черг будівництва розробляється технічна специфікація для третьої черги.
Міноборони Британії розповіло про навчання українських танкістів
Українські танкісти, які проходять у Великій Британії навчання застосуванню танків Challenger 2, опанували управління технікою. Про це повідомляється у Twitter Міноборони королівства.
"Цього тижня танкісти Збройних сил України швидко опанували управління могутнім Challenger 2. Сполучене Королівство надає Україні танки Challenger 2, щоб допомогти їй захистити свою батьківщину та повернути територію", — йдеться у повідомленні.
До "Гвардії наступу" за день звернулись тисячі добровольців — МВС
У перший день набору добровольців до лав штурмових бригад "Гвардія наступу" звернулися тисячі потенційних добровольців. Про це повідомляє пресслужба МВС.
"У структурі МВС України розпочався набір добровольців до штурмових бригад у складі Національної гвардії, Національної поліції та Держприкордонслужби. Уже фіксується позитивна динаміка щодо подачі заявок на вступ до лав штурмових бригад під егідою МВС України", — йдеться у повідомленні.
Зокрема, у Центри надання адміністративних послуг звернулися 3086 громадян, зазначають у міністерстві. З них подали заявки – 527 людей. До штурмових підрозділів Нацполіції виявили бажання долучитися 291 потенційний доброволець, до Нацгвардії – 114 та Держприкордонслужби — 122.
При цьому на цільовий сайт storm.mvs.gov.ua подано 2049 анкет. До штурмових підрозділів Нацполіції — 535, Нацгвардії — 1200 та Держприкордонслужби — 314.
"На "гарячу лінію" з питань консультації щодо вступу та діяльності штурмових бригад МВС надійшло 480 дзвінків. Щодо штурмових підрозділів Нацполіції – 142, Нацгвардії – 182 та Держприкордонслужби – 156", — розповіли в міністерстві.
У МВС нагадали, що доєднатися до "Гвардії наступу" можна у зручному і простому форматі, подавши відповідну анкету на сайті storm.mvs.gov.ua або ж заповнивши заявку через Центри надання адміністративних послуг.
З російського полону звільнили чотирьох бійців з Рівненщини
З російського полону повернули чотирьох військових з Рівненщини. Це Микола Башманов, Микола Сич, Олег Пащенко та Богдан Ярмольчук. Про це 4 лютого повідомила пресслужба обласної військової адміністрації.
Микола Башманов — старший солдат із Зарічного; Микола Сич — сержант із Сарненщини; Олег Пащенко — старший солдат із Бабинської громади; Богдан Ярмольчук — солдат робом з Костополя.
Загалом під час чергового обміну Україна повернула з російського полону 116 людей.
Серед звільнених, зокрема, 87 воїнів ЗСУ, двоє з яких — із ССО. Вісім бійців ТрО, семеро з Нацгвардії, шестеро з Нацполіції, п‘ятеро з ДПСУ, двоє з ВМС та один представник ДСНС. З них двоє офіцерів та 114 рядових і сержантів.
"Крім того вдалося повернути тіла загиблих іноземних волонтерів- добровольців - Крістофера Метью Перрі та Ендрю Тобіаса Метью Бегшоу, а також тіло загиблого воїна- добровольця – українця, який служив у Французькому іноземному легіоні та після початку повномасштабного російського вторгнення повернувся захищати Україну - Кулика Євгенія Олеговича", — йдеться у дописі керівника ОП Андрія Єрмака.
На Макарівщині продовжують ліквідовують наслідки російської агресії 14 січня
У селі Копилів на Київщині досі ліквідовують наслідки ракетної атаки, яку завдала російська армія 14 січня 2023 року. Про це повідомляє Макарівська селищна рада.
У трьох житлових будинках, що були пошкоджені, вже відновлено дахи. Відбудовувати допомагають будівельники за програмою, що надала ООН.
16 січня мешканцям села, будинки яких були пошкоджені внаслідок ракетного обстрілу РФ 14 січня, від фонду ООН були доставлені перші матеріали для відбудови.
Загалом внаслідок ворожого ракетного обстрілу пошкоджень різного ступеню зазнали житлові та господарчі споруди у 27 домогосподарствах села Копилів.
Укрпошта видала перший мільйон LED-ламп у містах. Коли лампи повезуть у райцентри
Перший мільйон LED-ламп за програмою заміни ламп розжарювання на енергоощадні видала “Укрпошта” з 31 січня по 3 лютого. Про це інформує пресслужба поштового оператора.
Програма стартувала в обласних центрах та великих містах, куди доставили перші 4 млн ламп.
Так, кияни за тиждень обміняли понад 162 тисячі ламп, харків’яни — понад 80 тисяч, дніпряни — 88 тис, львів’яни — 69 тис.
“Статистика, яку ми бачимо, — це переважно люди, які прийшли до відділень “Укрпошти” без попередньої реєстрації. Звичайно, за тиждень бажаючих обміняти лампи зголосилося більше: ті, хто зареєструвався в “Дії”, тільки з середи почали отримувати підтвердження на обмін, дехто вже встиг прийти у відділення, а дехто отримає лампи на наступному тижні”, —розповів генеральний директор “Укрпошти” Ігор Смілянський.
Він також запропонував підготуватися мешканцям районних центрів. За словами Смілянського, наступного тижня обміняти лампи можна буде у відділеннях “Укрпошти” в усіх містах, а не лише в обласних центрах.
Наступного тижня ще 6 млн лампочок будуть доступні в містах районного значення, повідомили в “Укрпошті”.
“До кінця лютого, завдяки пересувним відділенням “Укрпошти” лампи мають надійти й до найменших сіл по всій країні”, — повідомили у пресслужбі поштового оператора.
Таким чином, на першому етапі громадяни України вже в найближчі місяць-півтора зможуть обміняти до 20 млн ламп.
В “Укрпошті” нагадали, що відтоді, як РФ почала обстрілювати об’єкти української енергетичної інфраструктури, Україна відчуває брак генерації та розподілення електроенергії. Задля збереження енергоефективності та забезпечення балансу енергоспоживання в пікові години, урядом була розроблена програма обміну ламп розжарювання на світлодіодні LED лампи.
На Одещині сталася технологічна аварія на одній із високовольтних підстанцій — Шмигаль
На Одещині сталася технологічна аварія на одній із високовольтних підстанцій, неодноразово пошкодженій внаслідок російських атак. Про це повідомив у Телеграм прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
В Одесі та прилеглих районах застосовані аварійні відключення.
"Ситуація складна, масштаб аварії суттєвий, швидко відновити енергоживлення — зокрема критичної інфраструктури — неможливо", — написав Шмигаль.
Понад п'ять країн хочуть впровадити у себе аналог “Дії” — Федоров
Понад п'ять країн хочуть впровадити у себе аналог “Дії”. Про це повідомив віцепрем'єр-міністр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у інтерв’ю Радіо Свобода.
“Це більше, ніж 5 країн. Ми ведемо комунікацію щодо впровадження “Дії” в цих країнах. Це кілька європейських країн і країни Азії, і країни Африки. І це такий певний елемент дипломатії стає для нас”, — сказав Федоров.
За його словами, потрібно розвивати цей принцип “win-win”, тобто допомагати іншим країнам розвиватися.
“І через “Дію” ми намагаємося його впроваджувати”, — додав міністр.
Як розповів Федоров, потенційно йдеться про немаленькі гроші, щоб залучати в бюджет.
“Мова може йти про мільярди гривень щодо впровадження “Дії” за короткий період часу. Продається не тільки технологічний продукт і не тільки один, а ще експертиза і консалтинг”, — пояснив міністр.
ЄС і G7 запровадили додаткові обмеження цін на російські нафтопродукти
Європейський Союз та міжнародна Коаліція G7+ запровадили додаткові обмеження цін на російські нафтопродукти, включаючи дизельне паливо та мазут. Інформація про це оприлюднена на сайті Єврокомісії. Це доповнить повну заборону ЄС на імпорт морської нафти та нафтопродуктів до Європейського Союзу на додаток до граничної ціни на сиру нафту, що діє з грудня 2022 року.
Для російських нафтопродуктів встановлено два рівні цін: один для нафтопродуктів "преміум-класу", таких як дизельне паливо, гас і бензин, і другий для нафтопродуктів "дисконтного класу", таких як мазут і нафта, що відповідає ринковій динаміці.
Максимальна ціна на нафтопродукти "преміум-класу" становитиме 100 доларів США за барель, а максимальна ціна на нафтопродукти "дисконтного класу" — 45 доларів США за барель.
Обмеження цін на нафтопродукти почне діяти з 5 лютого 2023 року. Воно передбачає 55-денний період згортання для російських нафтопродуктів морського транспортування, придбаних вище граничної ціни, за умови, що вони будуть завантажені на судно в порту завантаження до 5 лютого 2023 року і вивантажені в кінцевому порту призначення до 1 квітня 2023 року.
Цінові обмеження на нафтопродукти та сиру нафту будуть постійно контролюватися з метою забезпечення їхньої ефективності та впливу. Самі цінові обмеження будуть переглядатися і коригуватися за необхідності, йдеться у повідомленні.
“Це рішення ще більше вдарить по доходах Росії та зменшить її здатність вести війну в Україні. Воно також допоможе стабілізувати світові енергетичні ринки, що принесе користь країнам по всьому світу”, — наголошують у ЄС.
На Закарпатті з пострілами затримали чоловіків при спробі незаконного перетину кордону
Про це повідомили на Facebook-сторінці Західного регіонального управління Держприкордонслужби.
Двох чоловіків затримали прикордонним відділення "Паладь Комарівці". За версією слідчих, підозрювані рухалися полями в бік кордону зі Словаччиною. Коли вони помітили правоохоронців, то спробували від них втекти. Прикордонникам довелося здійснити декілька попереджувальних пострілів вгору, аби зупинити правопорушників.
У звільнені села Луганщини привезли хліб, ліки та теплі речі
Жителям звільнених Греківки, Макіїівки та Невського на Луганщині привезли хліб, ліки, теплі речі та пічку-буржуйку. Про це повідомила пресслужба Луганської обласної військової адлміністрації.
"Наразі на трьох вулицях у Макіївці залишаються 28, а у Греківці – 6 літніх людей, які разом переживають зиму у вцілілому будинку. Їм привезли також пічку-буржуйку", — повідомили у пресслужбі.

Доправити гуманітарний вантаж допомогли спецпризначенці поліції Луганщини.
СБУ показала ексклюзивне відео з обміну полоненими
Про це повідомляє пресслужба СБУ.
Поліцейські евакуювали родину з п'ятирічною дитиною, які жили поруч з промзоною в Авдіївці
Поліцейські Авдіївки попри постійні обстріли міста російською армією продовжують евакуйовувати людей. Днями вони вивезли родину з п'ятирічною дитиною, які жили поблизу промзони. Наразі в місті залишаються близько двох тисяч людей, серед яких 52 дитини.
Про це повідомила пресслужба Покровського районного управління поліції Донеччини.
"У мирний час сім’я мешкала у багатоповерховому будинку в центральній частині міста. З початку повномасштабного вторгнення рф жити у своїй оселі стало неможливо: через постійні обстріли пошкоджені всі комунікації, в будинку не залишилося жодного вцілілого вікна", — розказали поліцейські.
Коли Україна отримає конфісковані в російського олігарха кошти. Відповідає нардеп
Передача Україні конфіскованих Сполученими Штатами 5,4 млн доларів активів російського олігарха Костянтина Малофєєва може зайняти кілька тижнів. Про це голова Комітету Верховної ради з питань правової політики Денис Маслов розповів в ефірі єдиного телемарафону.
"Це буде досить швидко, тому що, наскільки я знаю, вже Міністерство юстиції та генеральний прокурор США санкціонували передачу цих коштів Україні. Питання перерахування цих коштів точно не займе багато часу. Я думаю, що це питання лише тижнів максимум", — сказав Маслов.
Маслов назвав передачу коштів прецедентом. Він нагадав, що у грудні 2022 року Сенат США ухвалив поправку до бюджету США, яка зробила це можливим. Депутат пояснив, що у випадку з Малофєєвим йдеться про санкції, застосовані щодо нього ще у 2014 році. І кошти були стягнуті з олігарха за те, що він порушував санкційний режим.
Раніше стало відомо, що у США дозволили передати Україні конфісковані в російського олігарха кошти. Як повідомив генеральний прокурор США Меррік Гарланд, уперше конфісковані активи російського олігарха у сумі 5,4 млн доларів передадуть на допомогу Україні.
"Укренерго": В Україні зменшилося споживання електрики та знизився дефіцит потужності
Як повідомляє пресслужба "Укренерго", вийшов з ремонту один блок на тепловій електростанції, а також завдяки відновленню трансформаторного обладнання на підстанції "Укренерго", включено в роботу ще один блок на одній.
Водночас, наявного обсягу виробленої електроенергії недостатньо для покриття споживання у повному обсязі, дефіцит потужності зберігається.
"Вироблена електроенергія розподіляється на забезпечення процесів, необхідних для роботи енергетичної та критичної інфраструктури (водоканали, котельні, лікарні), а також на покриття потреб промисловості та населення. Внаслідок масштабної аварії на одній з підстанцій НЕК "Укренерго", в Одесі та прилеглих районах діють аварійні відключення", — йдеться у повідомленні регулятора.
"Грошове забезпечення є доволі високим". У МВС розповіли, як набирають людей до "Гвардії наступу"
За добу майже 500 осіб зателефонували до гарячої лінії МВС з бажанням приєднатися до "Гвардії наступу", повідомила пресслужба міністерства. Напередодні МВС оголосило набір добровольців до лав Сил оборони.
"Відповідну анкету можна подати на сайті storm.mvs.gov.ua, де представлені всі бригади, які комплектуються. Або інший варіант — є телефон гарячої лінії, на якій можна проконсультуватися та отримати інформацію, куди прийти. Ми поговорили з консультантом гарячої лінії, щоб дізнатись, чи є зацікавленість у людей і які питання ставлять найчастіше. За перший день роботи отримано майже 500 дзвінків від потенційних добровольців", — повідомили у МВС.
Там додали, що телефонують мотивовані особи, які бажають служити жінки і чоловіки, а також батьки, які цікавляться, як їх сини можуть потрапити до бригад.
"Грошове забезпечення, яке пропонується є доволі високим. Тому люди цікавляться, як подати анкету, а інтенсивність дзвінків зростає", — додали у МВС.
Україна в результаті обміну повернула 116 бійців: оборонців Маріуполя, снайперів з Донбасу та інших героїв
Про це повідомляє голова Офісу президента Андрій Єрмак.
"Серговий великий обмін полоненими. Нам вдалося повернути 116 наших людей, оборонців Маріуполя, херсонських партизанів, снайперів з Бахмутського напрямку та інших наших героїв. 87 воїнів ЗСУ, двоє з яких — із ССО. Вісім бійців ТрО, семеро з Нацгвардії, шестеро з Нацполіції, п‘ятеро вз ДПСУ, двоє з ВМС та один представник ДСНС. З них двоє офіцерів та 114 рядових і сержантів", — написав Єрмак у Telegram.
У Чорному морі на бойовому чергуванні Росія тримає дев’ять кораблів
Про це повідомляє пресслужба Військово-морських Сил.
"У Чорному морі на бойовому чергуванні знаходиться 9 ворожих кораблів, серед яких жодного носія крилатих ракет "Калібр"; в Азовському морі ворог продовжує контролювати морські комунікації утримуючи на бойовому чергуванні 1 корабель; в Середземному морі – 10 ворожих кораблів, з них 5 носіїв крилатих ракет "Калібр", загальний залп – 72 ракети", — йдеться у повідомленні.
За добу, в інтересах РФ, прохід Керч-Єнікальською протокою здійснили:
- до Азовського моря – 17 суден, з них 5 суден рухалось з протоки Босфор;
- до Чорного моря – 28 суден, з них 10 суден продовжило рух у напрямку протоки Босфор.
Армія РФ знов вдарила ракетами по передмістю Краматорська
Про це повідомив очільник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
"Напередодні вночі росіяни завдали ще двох ракетних ударів по околицях Краматорська — пошкоджені господарчі споруди, без жертв", — написав він.
Вранці 4 лютого російські війська здійснили масований артилерійський обстріл старої частини Авдіївки. Поранених та загиблих серед цивільних немає. У Курахівці обстрілом пошкоджені вісім житлових будинків, троє людей зазнали поранень.

У Німеччині зупинив мовлення російський канал Russia Today
Про це йдеться на сайті телеканалу.
Компанія Russia Today Deutschland Productions, яка з Москви постачала новинний контент сайту і телеканалу RT DE, оголосила про припинення журналістської діяльності в Німеччині.
У компанії поскаржилися, що зіштовхнулися "з величезним тиском з боку урядів, ЗМІ, корпорацій та інших осіб".
Читайте також: Канада запровадила санкції проти 38 фізичних та 16 юридичних осіб, пов'язаних з російськими медіа.
"Ми глибоко шкодуємо про репресивні обмеження свободи преси та ЗМІ в ЄС, які змусили нас прийняти це рішення", — йдеться у офіційній заяві медіа.
У Києві — відбій повітряної тривоги, яка тривала майже 2 години.
Жителя Дніпропетровщини підозрюють у зберіганні зброї та боєприпасів
Жителя Павлограда, що на Дніпропетровщині, затримали за незаконне зберігання зброї та боєприпасів. Під час обшуку вдома у чоловіка слідчі виявили автомат Калашникова, магазини та понад 1,2 тисячі патронів до нього, сім гранат різної модифікації із запалами, два ручні гранатомети, мисливські рушниці, п'ять радіостанцій та 14 кілограмів пороху. Вилучену зброю направили на експертизу.
Чоловіку повідомили про підозру за статею 263 Кримінального кодексу України. Йому може загрожувати позбавлення волі на строк до семи років.
Працював за квартиру у Криму: в Одесі затримали агента РФ
В Одесі затримали чоловіка, якого підозрюють у співпраці з російською ФСБ. Про це повідомили у СБУ в Одеській області.
За даними слідства, інформатором виявився місцевий житель, який у 1990 році закінчив Костромське вище командне училище за спеціальністю "хімік-розвідник". Потім до середини 90-х проходив службу у штабі Одеського військового округу та звільнився у званні капітан. Після цього він відкрив в Одесі магазин спортивного спорядження, яке, зокрема, возив контрабандою з РФ, де його й завербував кадровий співробітник управління ФСБ по Курській області.

Інформацію підозрюваний передавав через закриті канали електронного зв’язку та під час особистих зустрічей в Росії. За виконання завдань чоловіку обіцяли допомогти купити квартиру вартістю 200 тис. доларів у тимчасово окупованому Криму.
Гайдай показав знищений Льодовий палац у захопленому Сєвєродонецьку
Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай оприлюдинив відео зі зруйнованим російськими окупантами Льодовим палацом у Сєвєродонецьку.
"Сєвєродонецьк — місто-згарище. Так зараз виглядає символ тимчасового обласного центру. У червні мешканців Луганщини приголомшила новина, що Льодовий палац згорів, внаслідок рашистського влучання. Згоріла п’ятдесятирічна історія", — написав Гайдай.
Що відомо про Льодовий палац спорту у Сєвєродонецьку
Під час артилерійського обстрілу російськими окупантами Сєвєродонецька 9 червня сталась пожежа у Льодовому палаці спорту. Вогонь повністю знищив будівлю.
Будівництво Льодового палацу почали на початку 1970-х років. Відкриття відбулось у 1975 році. Арена палацу вміщувала 5000 глядачів.
Ювенальні прокурори: внаслідок збройної агресії РФ в Україні загинуло 460 дітей
Станом на ранок 4 лютого понад 1379 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ. За офіційною інформацією ювенальних прокурорів, 460 дітей загинуло та щонайменше 919 отримали поранення різного ступеню тяжкості. Про це інформує Офіс Генпрокурора.
Ці цифри не остаточні, зазначили в ОГПУ.
Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 443, Харківській — 270, Київській — 123, Херсонській — 86, Запорізькій —84, Миколаївській — 83, Чернігівській — 68, Луганській — 66, Дніпропетровській —63.
Стало відомо, що 31 січня внаслідок обстрілу військом РФ м. Бахмут Донецької області загинув 12-річний хлопчик.
Через бомбардування та обстріли збройними силами РФ пошкоджено 3126 закладів освіти. 337 з них зруйновано повністю.
Британська розвідка прокоментувала спробу РФ інтегрувати окуповані райони України до свого Південного військового округу
Російські військові здійснили спробу офіційно інтегрувати окуповані райони України до свого Південного військового округу. Про це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані британської розвідки. Однак, за даними розвідників, навряд чи це матиме негайний вплив на перебіг війни.
3 лютого російське державне інформаційне агентство ТАСС повідомило, що так звані самопроголошені “ДНР” та “ЛНР”, а також Запорізька та Херсонська області переходять під командування зі штаб-квартирою в Ростові-на-Дону, йдеться у звіті британської розвідки.
У січні міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявляв, що військова експансія включатиме створення "самодостатніх угруповань військ" в Україні, нагадують британські розвідники.
Цей крок підкреслює, що російські військові, ймовірно, прагнуть інтегрувати нещодавно окуповану територію в довгострокову стратегічну позицію, зазначили у британській розвідці.
“Однак навряд чи це матиме негайний вплив на кампанію: Росія наразі розгортає війська з усіх військових округів Росії, якими командує спеціальний розгорнутий штаб”, — йдеться у повідомленні британської розвідки.
Російський снаряд влучив у квартиру в Дворічній на Харківщині: поранених немає
Військові РФ обстріляли селище Дворічна, влучили у житловий будинок. Поранених внаслідок удару немає. Також російські обстріли у Дворічній пошкодили приватнє підприємство та лікарню.
Про обстріл повідомив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов вранці 4 лютого.
"У смт Дворічна зафіксоване пряме влучання в квартиру на другому поверсі житлового будинку. Також пошкоджені приватні будинки, господарчі споруди. Обійшлося без постраждалих", — написав Синєгубов.
Внаслідок обстрілу у будинку пошкоджений цокольний поверх та вибиті вікна, повідомили в обласному управлінні ДСНС.
"Також у смт Дворічна пошкоджене ще одне приватне домогосподарство та знищено дах будівлі лікарні, пошкоджено третій поверх будівлі, постраждалих немає", — повідомили рятувальники.
Протягом минулої доби російські військові також обстрілювали прикордонні населені пункти Чугуївського, Куп'янського та Харківського районів області, написав Синєгубов: "У Куп’янську пошкоджена інфраструктура цивільного підприємства".
На підприємствах окупованої Луганщини не виплачують зарплату, якщо є працівники без паспорта РФ — Луганська ОВА
На бюджетних підприємствах та установах окупованої Луганщини людям не виплачують заробітну платню, якщо у колективі є працівники без російського паспорта.
Про це повідомила пресслужба Луганської обласної військової адміністрації.
"З середини грудня в окупантів виникли проблеми з виплатою зарплати в бюджетній сфері. Затримка – через відсутність в робітників паспортів РФ. Доки не отримає кожен – страждатимуть усі", — написали у пресслужбі.
Водночас окупаційна влада намагається прискорити видачу паспортів РФ жителям окупованих територій. Всі бюрократичні проблеми, з якими стикаються люди, вони пояснюють відсутністю російського паспорта.
Російські війська за добу обстріляли Херсонщину 47 разів: одна людина загинула, троє – поранені
3 лютого армія РФ 47 разів відкривала вогонь по мирних населених пунктах Херсонської області. Про це в Telegram повідомляє обласна військова адміністрація.
Російські війська застосовували різні види озброєння — артилерію, РСЗВ, міномети та танки. Херсон армія РФ атакувала шість разів. Снаряди влучили у житловий сектор та приватне підприємство, йдеться у повідомленні.
Внаслідок обстрілів в області загинула одна людина, троє – отримали поранення різного ступеня тяжкості.
Повітряна тривога по всій Україні!
Російські чиновники продовжують представляти війну в Україні прямою загрозою російській безпеці — ISW
Російські чиновники продовжують представляти війну в Україні прямою загрозою російській безпеці, маніпулюючи при цьому законом. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Так, Брянська і Курська області оголосили 3 лютого, що вони продовжують "жовтий" рівень терористичної загрози на невизначений термін у зв'язку з необхідністю посилення заходів з охорони та оборони російської території.
За даними ISW, президент Росії Володимир Путін підписав указ 31 січня, який спрощує процес запровадження попереджень про терористичну загрозу в Росії. Документ дозволяє російським регіонам, віднесеним до "жовтого" рівня терористичної загрози згідно з указом Путіна від 19 жовтня про воєнний стан, на невизначений термін запроваджувати підвищений "терористичний рівень".
"Чиновники Брянської та Курської областей, ймовірно, використають цей новий режим "терористичного рівня" для посилення правоохоронних заходів з метою придушення внутрішнього інакомислення, представлення війни в Україні як такої, що безпосередньо загрожує внутрішній безпеці Росії, щоб забезпечити подальшу підтримку російським операціям”, — йдеться в аналітичному звіті.
Росіяни на війні в Україні втратили понад 130 тисяч військових — Генштаб ЗСУ
Станом на ранок 4 лютого загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 130 590 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 720 військових.
Пошкоджені житлові будинки. Російські війська обстріляли дві громади на Миколаївщині
Російські збройні сили протягом третього лютого завдали ударів по Очаківській та Куцурубській громадах. Обстрілювали з реактивних систем залпового вогню та ствольної артилерії.
Про це повідомили в Миколаївській обласній військовій адміністрації.
За інформацією ОВА, в Очаківській громаді вибухи лунали о 13:19 та 23:22. Зафіксовані влучання по населеному пункту та акваторії Очаківської громади.
Внаслідок обстрілу пошкоджені житлові будинки та господарські споруди. Загиблих немає.
Також третього лютого о 13:44 російські військові завдавали ударів зі ствольної артилерії по Куцурубській громаді. Руйнувань та загиблих немає.
На Донеччині від обстрілів з боку армії РФ загинули двоє людей, 14 поранені
Протягом 3 лютого на Донеччині від обстрілів російської армії загинули двоє людей, ще 14 людей отримали поранення. Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
"За 3 лютого стало відомо про двох жителів Донеччини, убитих росіянами: у Торецьку та Бахмуті", — написав Кириленко.
Поранення отримали шестеро людей у Торецьку, троє — у Бахмуті, троє — у Курахівці, одна людина у Калинівці та ще одна людина у Нью-Йорку.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1346 людей, поранення отримали 2983 людини. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.
Українські артилеристи знищили засоби ППО російських військ на лівобережжі Херсонщини
Артилеристи 406-ої бригади імені генерал-хорунжого Олексія Алмазова знищили засоби протиповітряної оборони російських військ на тимчасово окупованій частині Херсонщини, повідомив в ефірі загальнонаціонального марафону пресофіцер комендатури оборони Херсона Дмитро Плетенчук.
"Є у нас і добрі новини: 406 артилерійська бригада імені Алмазова знищила засоби ППО російські. Відповідно, це полегшує удари нам і решті артилеристів, авіації. Відпрацьовуємо постійно по лівому берегу. Мають втрати вони серед особового складу, озброєння, техніки. Працюємо", — сказав Дмитро Плетенчук.
Також він повідомив, що 4 лютого зранку армія РФ знову обстріляла місто. Інформацію про пошкодження уточнюють. За його словами Плетенчука, у цих обстрілах немає військової доцільності, оскільки артилерійська підготовка зазвичай проводиться перед наступом піхоти.
"Ми не бачимо ознак наступального угрупування на лівому березі, щоб захопити Херсон, тому в обстрілах ніякої військової доцільності немає. Вони у такий спосіб намагаються показати свою військову присутність. Ми тут, і на лівий берег не можна перейти", — сказав пресофіцер.
На його думку, російські військові обстрілюють Херсон за двома алгоритмами: об’єкти інфраструктури та соціальні заклади та почергово "накривають" з систем залпового вогню житлові райони. Сили оборони б’ють по скупченнях техніки та особового складу військ РФ.
Армія РФ обстріляла Марганецьку громаду Нiкопольського району Дніпропетровщини
У ніч на 4 лютого армія РФ обстріляла Марганецьку громаду Нiкопольського району Дніпропетровщини. Про це йдеться в повідомленні Дніпропетровської обласної військової адміністрації.
Загиблих і поранених немає. Дані про руйнування уточнюють.
В інших районах області ніч минула спокійно.
Авіація Сил оборони протягом доби завдала 8 ударів по окупантах — Генштаб ЗСУ
Авіація Сил оборони протягом доби завдала 8 ударів по районах зосередження окупантів. Про це повідомив Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 4 лютого. Знищено 4 БпЛА росіян типу “Орлан-10”.
Крім того, українські ракетники та артилеристи уразили пункт управління, 2 райони зосередження живої сили окупантів, а також одну важку вогнеметну систему “Cолнцепьок”.
Генштаб ЗСУ: до виїзду готують колаборантів із сім’ями у Троїцькому районі Луганської області
За даними Генштабу, окупанти розпочали заходи з евакуації населення з тимчасово окупованих територій. За наявною інформацією, до виїзду готують колаборантів із сім’ями у Троїцькому районі Луганської області.
На фронті тривають обстріли — Генштаб ЗСУ
На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках без змін, наступальних угруповань окупантів не виявлено. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні.
В той же час, обстрілів зазнали райони населених пунктів Сеньківка, Тимоновичі і Янжулівка Чернігівської області; Вільна Слобода — Сумської та Ветеринарне, Глибоке, Огірцеве, Зелене, Нескучне, Гатище і Вовчанськ на Харківщині.
На Куп’янському напрямку військові РФ здійснили обстріли з танків, мінометів та артилерії в районах населених пунктів Новомлинськ, Дворічна, Западне, Голубівка, Куп’янськ і Кислівка Харківської області та Новоселівське і Стельмахівка на Луганщині.
На Лиманському напрямку обстріляно Терни і Торське Донецької області та Макіївка, Червонопопівка і Діброва — Луганської.
На Бахмутському напрямку вогневого ураження зазнали Спірне, Веселе, Білогорівка, Роздолівка, Парасковіївка, Бахмут, Іванівське, Нью-Йорк та Дружба.
На Авдіївському напрямку під вогонь окупантів потрапили Тоненьке, Водяне, Новомихайлівка, Георгіївка та Мар’їнка.
На Новопавлівському напрямку танкових, мінометних та артилерійських обстрілів зазнали Пречистівка, Велика Новосілка, Нескучне, Богоявленка та Вугледар Донецької області.
На Запорізькому та Херсонському напрямках постраждали райони 24 населених пунктів, зокрема, Новопіль і Времівка на Донеччині; Ольгівське, Малинівка, Гуляйпільське, Новоданилівка, Мала Токмачка Запорізької області та Качкарівка, Республіканець, Козацьке і Херсон.
Війська РФ наступають на чотирьох напрямках, зазнають великих втрат — Генштаб ЗСУ
Військо РФ продовжує наступальні дії на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках, зазнає великих втрат. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні. За добу підрозділи Сил оборони відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Греківка, Невське, Кремінна і Діброва Луганської області та Верхньокам’янське, Красна Гора, Парасковіївка, Бахмут і Іванівське Донецької області.
Протягом доби окупанти завдали 20 авіаційних та 3 ракетних удари, зокрема, по цивільній інфраструктурі Харківської та Миколаївської областей, є жертви серед цивільного населення. Здійснили понад 90 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.
Залишається загроза російських авіаційних та ракетних ударів по всій території України.
У США дозволили передати Україні конфісковані в російського олігарха кошти
Як повідомив генеральний прокурор США Меррік Гарланд, уперше конфісковані активи російського олігарха у сумі 5,4 млн доларів передадуть на допомогу Україні.
"Сьогодні я оголошую про те, що я санкціонував першу в історії передачу конфіскованих російських активів для використання в Україні, — сказав Гарланд. — Ці конфісковані активи з'явилися після того, як у квітні минулого року я оголосив про висунення обвинувачення російському олігарху Костянтину Малофєєву за звинуваченням в ухилянні від санкцій".
Конфісковані кошти у США будуть передані Державному департаменту для підтримки народу України.
Американський волонтер загинув у Бахмуті
Про це передає CNN з посиланням на групу з надання гуманітарної допомоги Global Response Medicine (GRM).
Американський волонтер Піт Рід загинув у Бахмуті на сході України під час надання допомоги цивільному населенню. Рід, ветеран морської піхоти США, був зарахований до списку "загиблих під час надання допомоги" під час місії з іншою організацією.
"Вчора в Бахмуті, Україна, загинув засновник GRM Піт Рід. Піт був основою GRM, обіймаючи посаду голови правління протягом 4 років. У січні Піт відійшов від GRM, щоб працювати з Global Outreach Doctors у їхній місії в Україні, і був убитий під час надання допомоги, — йдеться у дописі групи в Instagram. — Це суворе нагадування про небезпеку, з якою стикаються рятувальники та працівники гуманітарних організацій в зонах конфліктів, коли вони надають допомогу громадянам, що опинилися під перехресним вогнем".
Речник Державного департаменту США підтвердив журналістам "нещодавню смерть громадянина США в Україні": "Ми підтримуємо зв'язок з родиною і надаємо всю можливу консульську допомогу".