У США вперше дозволили конфіскацію активів російського олігарха

У США вперше дозволили конфіскацію активів російського олігарха

У США вперше дозволили конфіскацію активів російського олігарха
Ілюстративне фото: Getty Images

Суд у Нью-Йорку дозволив прокуратурі конфіскувати 5,4 мільйона доларів російського бізнесмена Костянтина Малофєєва, який перебуває під санкціями. Про це повідомляє Reuters.

Рішення окружного судді США Пола Гардефа у федеральному суді Манхеттена стало першим рішенням про конфіскацію активів російського олігарха з часу створення у 2022 році Міністерством юстиції спеціальної групи для вилучення фінансів союзників президента Росії Володимира Путіна у відповідь на вторгнення в Україну.

Влада США звинуватила Малофєєва, власника “православного” телеканалу “Царьград ТВ”, у фінансуванні сепаратистів у Криму, який Росія анексувала в 2014 році. Малофєєв, який заперечував обвинувачення, потрапив під санкції Вашингтона в 2014 році, його звинуватили у їх порушенні у 2022 році.

Президент США Джо Байден наприкінці 2022 року підписав закон, який дозволяє Міністерству юстиції передавати частину конфіскованих активів Держдепу для допомоги Україні. Закон США обмежує, як уряд може використовувати конфісковані активи.

Голова робочої групи KleptoCapture Міністерства юстиції Ендрю Адамс заявив минулого місяця, що перші конфісковані кошти незабаром можуть бути переведені в Україну.

"Ці суми мізерні порівняно з обсягом катастрофи, завданої Росією людям і землі України, але внесок важливий”, – зазначив Адамс.

Оскільки Малофєєв не оскаржив запит на конфіскацію, прокурори заявили в четвер, що кошти мають бути конфісковані безумовно.

Що відомо про вилучення російських активів

10 березня президент Володимир Зеленський підписав закон про примусове вилучення об’єктів власності Російської Федерації та її резидентів. Вилучення здійснюватиметься без компенсації.

У березні Мін’юст США оголосив про створення KleptoCapture — підрозділу з пошуку активів російських посадовців і олігархів, які намагаються її приховати від санкцій. 26 квітня генеральний прокурор США Меррік Гарленд підтримав ідею передання активів російських олігархів, конфіскованих через агресію РФ, безпосередньо Україні.

Наприкінці квітня Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

Міністерка фінансів США Джанет Єллен стверджує, що у США не існує законних механізмів конфіскації заморожених активів російського Центробанку з тим, щоб їх потім можна було використати для відновлення економіки України.

24 червня Сенат Канади схвалив законопроєкт, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

14 листопада 2022 року Генеральна Асамблея ООН більшістю голосів ухвалила резолюцію про "Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв'язку з агресією проти України", підготовлену Україною за співавторством понад півсотні країн.

Вона містить визнання країнами ООН потреби створення міжнародного механізму відшкодування збитків, завданих Україні Росією та рекомендації державам щодо створення міжнародного реєстру збитків. Йдеться про документування доказів та інформацію про шкоду, втрату або каліцтва, заподіяні фізичним та юридичним особам, а також державі України. Заступник голови ради безпеки Росії Дмитро Медведєв, коментуючи прийняття резолюції ООН про відшкодування збитків Україні у зв'язку з російською агресією, пригрозив Заходу вилученням активів іноземних приватних інвесторів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

Читайте також

У ЄС заморозили російські активи на суму 17 мільярдів євро

Для відбудови України необхідно приблизно 38 млрд доларів на рік — Марченко

Вибір редакції

На початок