Рада суддів не змогла обрати представника до дорадчої групи експертів з відбору суддів КСУ

Рада суддів не змогла обрати представника до дорадчої групи експертів з відбору суддів КСУ

Важливо
Рада суддів 3 лютого не змогла призначити члена до дорадчої групи експертів.
Рада суддів 3 лютого не змогла призначити члена до дорадчої групи експертів. Фото: Нікіта Галка, Суспільне

Рада суддів України 3-го лютого не змогла обрати представника до дорадчої групи експертів, яка відбиратиме суддів до Конституційного Суду. Жоден із кандидатів не набрав необхідної кількості голосів.

Про це повідомляє кореспондент Суспільного з засідання Ради суддів.

Голосування проводили в таємному режимі, обирали серед трьох кандидатів. У залі встановили прозору урну та роздали бюлетені. Проголосувати можна було з одного із кандидатів або “проти всіх” .

Голоси 23-х членів Ради суддів розподілилися так:

  • Мирослава Білак, суддя Касаційного адміністративного суду у складі ВС — 3 голоси;
  • Олександр Волков, суддя Верховного Суду України — 2 голоси;
  • Володимир Кузьменко, суддя Шостого апеляційного адміністративного суду — 10 голосів;
  • Не підтримали нікого — 8 голосів.

Оскільки жоден із кандидатів не отримав необхідної кількості голосів, Рада Суддів оголосила новий конкурс до 20 лютого.

Що відомо про дорадчу групу експертів

Раніше до Конституційного Суду по 6 суддів призначали парламент, президент та з’їзд суддів. Кандидати проходили відбір у кілька етапів. Йшлося про формальні вимоги щодо віку, освіти, стажу та перевірку від правоохоронних органів. Додатково кожний із трьох суб’єктів проводив перевірку по-своєму. “Раніше рада суддів по своєму перевіряла нібито, парламент по-своєму, а президентська комісія взагалі невідомо, як перевіряла. У нас кожний президент і кожна політична сила, яка має більшість в парламенті призначає до КСУ своїх людей”, — розповів у коментарі Суспільному юрист фундації DEJURE Степан Берко.   Однією з умов вступу України до ЄС було покращення процедури відбору суддів. На вимогу Венеційською та Європейської комісій створили дорадчу групу експертів – орган, що відбиратиме кандидатів до Конституційного Суду.

До ДГЕ мають увійти 6 членів: три делегати від міжнародних Європейських організацій і по представнику від парламенту, президента та з’їзду суддів. Експерти будуть оцінювати кандидатів за двома критеріями: високі моральні якості та компетентність у сфері права. Для цього виставлятимуть оцінки: “найбільше відповідає”, “відповідає” та “не відповідає”. Кандидати, що отримають від експертів 4 і більше голосів проходять далі. Серед цих кандидатів суддю КСУ має обрати кожен суб’єкт призначення: президент, парламент і з’їзд.

Що відомо про реформу Конституційного суду

1 грудня 2021 року президент Зеленський заявляв, що у реформуванні судової системи України "пишатися поки нема чим", проте вона буде завершена.

28 лютого, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Зеленський підписав заявку на членство України в ЄС. Реформа Конституційного суду є однією з семи вимог до України на шляху до вступу в ЄС.

7 червня Європейська комісія рекомендувала надати Україні статус кандидата в ЄС за умови, що надалі в країні проведуть низку важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами, корупцією та основоположними правами. Водночас президент Франції наголосив, що якби не війна, Україна б не отримала цей статус. 23 червня ЄС остаточно надав Україні статус кандидата.

23 листопада Венеційська комісія надала терміновий висновок щодо законопроєкту про удосконалення порядку відбору кандидатур на посаду судді Конституційного суду України на конкурсних засадах. Ухвалення законопроєкту № 7662 є однією із семи вимог ЄС для просування України на шляху до Євросоюзу.

13 грудня Верховна рада увалила в цілому проєкт закону №7662. За словами правозахисників, чинна редакція документа містить ризики узурпації судової влади.

20 грудня президент Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною радою закон.

У цей же день Венеціанська комісія опублікувала оновлений висновок щодо відповідного законопроєкту.

У новому висновку вона наголосила на двох важливих моментах:

  • У Дорадчу групу експертів, яка перевірятиме кандидатів у КСУ, необхідно включити ще одного, сьомого, члена з міжнародних експертів. Цей сьомий незалежний експерт дозволить нівелювати політичний вплив на комісію.
  • Рішення Дорадчої групи експертів мають бути обов’язковими. За жодних обставин кандидат, який пройшов їхню перевірку з негативним результатом, не може стати суддею КСУ.

Ухвалений Верховною Радою законопроєкт наразі передбачає шістьох членів ДГЕ, з яких троє є незалежними експертами, а решта призначаються президентом, Верховною Радою і З’їздом суддів, при чому без голосу останніх жодне рішення ухвалити неможливо.

Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина зазначала, що не погоджується із тим, що закон набрав чинності всупереч рекомендаціям Венеційської комісії. Водночас вона заявляла, що є ймовірність того, що закон про КСУ буде переглянутий.

12 січня в Європейській Комісії Суспільному повідомили, що ЄК повністю погоджується з рекомендаціями Венеціанської комісії до закону №7662 про Конституційний суд і очікує, що Україна відповідним чином приведе у відповідність свій процес відбору суддів КСУ.

Читайте також

У Києві розпочинається Саміт Україна-ЄС, Procter&Gamble внесли у список спонсорів війни. 345 день війни. Онлайн

Єврокомісія наполягає на виконанні рекомендацій "Венеціанки" до закону про КСУ

Рада суддів оголосила конкурс на посаду судді КСУ

Вибір редакції

На початок