Розгляд справи проти активіста ініціативи "Квіти України" перенесли через відключення світла

Розгляд справи проти активіста ініціативи "Квіти України" перенесли через відключення світла

Розгляд справи проти активіста ініціативи "Квіти України" перенесли через відключення світла
Фото: "Квіти України"/Тарас Грицюк

2 лютого Подільський районний суд Києва переніс судове засідання проти активіста та співзасновника ГО "Зберегти Квіти України" Тараса Грицюка через відключення світла. Наступне засідання має відбутися 10 квітня о 14:00. Про це повідомила ініціатива "Зберегти Квіти України" на своїй сторінці у Facebook.

Редакторка Суспільного Анастасія Клітна взяла коментар у Тараса Грицюка.

"Суд не зміг продовжити розгляд справи без світла, оскільки, за їхніми словами, їм потрібна електроенергія для того, щоб фіксувати хід розгляду справи. Резервних джерел живлення, очевидно, у них немає. І за два місяці вони не спромоглись.

1 грудня засідання не відбулося через аварійне відключення. І за два місяці у суду не знайшлось ресурсів, щоб забезпечити проведення судового процесу, навіть коли є планові відключення. За тиждень було відомо, що не буде світла", – розповідає Тарас Грицюк.

Він додає, що коли юристи звернулися до суду за роз'ясненням, їм сказали прийти 2 лютого на 11:00. Коли вони прийшли, то перше, що їм запропонував помічник судді, – розписатися про перенесення засідання.

Розгляд справи проти активіста ініціативи "Квіти України" не відбувся
Фото: facebook.com/taras.grytsiuk

"Якщо графіки збережуться такими самими, то 10 квітня о 14:00 світло має бути, я сподіваюсь, що засідання відбудеться. Маю надію, що суд, розглянувши аргументацію сторін, встановить справедливість та визначить, чи постраждала репутація забудовника через мої слова, чи постраждала вона, може, через якісь інші його дії", – коментує Тарас Грицюк.

Він наголошує, що буде подавати апеляцію, адже це законне право. Ним можна скористатися, якщо одна зі сторін програла суд.

Що відомо про позов проти активіста

15 вересня 2021 року ПАТ "Квіти України" подало позов "про захист ділової репутації та спростування недостовірної інформації" проти Тараса Грицюка, який є активістом ініціативи "Квіти України". Про це ініціатива писала на своїй сторінці у Facebook.

Забудовник звинуватив Тараса Грицюка у тому, що він подав неправдиву інформацію в інтерв’ю каналу "1+1", і вона зашкодила діловій репутації компанії. Також він подав такий самий позов проти "1+1" та народного депутата від партії "Слуга народу" Дмитра Гуріна.

"Йдеться про слова Тараса, що демонтаж будівлі розпочався без дозволів. Цікаво, що цю саму тезу озвучували міністр культури Олександр Ткаченко, депутат Дмитро Білоцерковець та сотні містян", – писали на сторінці "Зберегти Квіти України" у Facebook.

Розгляд справи проти активіста ініціативи "Квіти України" не відбувся
Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Судові засідання

Перше засідання суду відбулося 20 грудня 2021 року. Воно було підготовчим. Тоді суддя задовольнила клопотання сторони захисту та додала в якості доказу проєкт підготовчих робіт забудовником ПрАТ "Квіти України". Це стало можливим завдяки адвокатському запиту. Наступне засідання тоді призначили на 24 березня 2022 року.

"Серед переліку робіт у проєкті підготовчих робіт нами не виявлено робіт, які можна інтерпретувати як демонтажні роботи. Очікуємо, що позивач спробує надати докази, що здійснювати демонтажні роботи вони мали право і мали відповідні дозвільні документи", – написав Тарас Грицюк у Facebook.

Розгляд справи проти активіста ініціативи "Квіти України" не відбувся
Фото: facebook.com/taras.grytsiuk

15 вересня відбувся суд, на якому заслухали забудовника. За їхніми словами, репутація компанії-забудовника погіршилась через слова Тараса Грицюка. Про це вони писали на своїй сторінці в Instagram. Наступне засідання призначили на 1 грудня 2022 року, тоді мали заслухати сторону захисту. Але тоді засідання не відбулося через відсутність електропостачання, його було перенесено на 2 лютого 2023 року.

Що відомо про "Квіти України"

"Квіти України" – будівля в стилі модернізму, побудована в 1985 році, яка протягом довгого часу функціонувала як магазин-оранжерея. Проєкт будівлі розробив народний архітектор України Микола Левчук. У 1986 році його здобув премію Спілки архітекторів як "будівля року". Фасад будинку 30 років був обплетений виноградом. Останні кілька років у приміщенні працював супермаркет, який зачинився навесні 2021 року, а власник будівлі виставив її на продаж. Через якийсь час навколо неї звели паркан.

"Бенксі! Намалюй на Квітах". Активісти просять художника допомогти захистити будівлю "Квіти України"

У червні 2021 року стало власник оприлюднив концепт перетворення "Квітів України" на офісний центр. Наприкінці червня забудовник зрізав виноград, а 12 липня 2021 року розпочав знесення будівлі.

15 липня 2021 року Шевченківський районний суд міста Києва заборонив будівельні роботи щодо реконструкції "Квітів України". Архітектор та автор будівлі Микола Левчук подав позов до суду проти нового власника та автора концепції реконструкції про порушення своїх авторських прав і про відшкодування моральної (нематеріальної) шкоди.

Розгляд справи проти активіста ініціативи "Квіти України" не відбувся
Микола Левчук. Фото: facebook.com/Save.Kvity.Ukrainy

Тарас Грицюк розповідає, що досі тривають інші судові засідання. 6 лютого має відбутися чергова справа захисту авторського права архітектора Миколи Левчука.

"Це важливо, тому що будь-який забудовник, який хоче робити якусь наприклад реконструкцію, має отримати погодження від автора будівлі. "Квіти України" – це не просто будівля. Це визначна громадська будівля з архітектурним проєктом, яка отримала премію, коли її спорудили. Не дивно, що ці судові процеси відбуваються – громадськість має право захищати своє місто. І добре, що архітектор також на нашій стороні", – наголошує Тарас Грицюк.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

На початок