США збільшать військову присутність на Філіппінах найбільше за останні 30 років. Що це означає

США збільшать військову присутність на Філіппінах найбільше за останні 30 років. Що це означає

ЗМІ
США збільшать військову присутність на Філіппінах найбільше за останні 30 років. Що це означає
Міністр оборони США Ллойд Остін слухає питання під час брифінгу в Пентагоні у Вашингтоні, 27 жовтня 2022 року. Фото AP/Сьюзан Уолш

Філіппіни надали Вашингтону більший доступ до своїх військових баз. Сполучені Штати розширюють свою військову присутність у Азійсько-Тихоокеанському регіоні з метою протидії Китаю через зростання напруги навколо Тайваню.

Про це пише The New York Times.

Міністр оборони США Ллойд Остін 2 лютого відвідав Філіппіни і за результатом зустрічі з очільником Міноборони Філіппін Карліто Гальвесом було укладена угода про співробітництво.

Документ дозволяє США розміщувати військову техніку та будувати об’єкти у дев’яти місцях на Філіппінах. Видання зазначає, що це стане найбільшою американською військовою присутністю в цій країні за останні 30 років.

"Ми обговорили конкретні кроки з протидії дестабілізуючій діяльності у водах, що оточують Філіппіни, в тому числі у Філіппінському морі, і ми залишаємося відданими зміцненню наших спільних можливостей протистояти збройному нападу", — заявив міністр оборони США Ллойд Остін під час спільного брифінгу з главою Міноборони Філіппін Карліто Гальвесом.

Заява міністра оборони Остіна сигналізує про те, що Штати можуть використати власні збройні сили, щоб сильніше протистояти агресивним діям китайської армії в Південнокитайському морі. Адже Китай і кілька країн Південно-Східної Азії, включаючи Філіппіни мають територіальні суперечки. Вони могли б допомогти Тайваню, якщо армія Китаю нападе на острів, який Пекін вважає частиною своєї території.

"Це дійсно великий результат", — сказав Джейкоб Стоукс, старший науковий співробітник Індійсько-тихоокеанської програми безпеки в Центрі нового американського суспільства. "Ви можете покращити масові сили та проєктувати їх, якщо будете присутні в цих місцях на Філіппінах".

В офіційній заяві Ллойда Остіна не йшлося, де конкретно будуть розташовані додаткові бази.

Як повідомляє Reuters, Пекін заявив, що розширення доступу США до філіппінських військових баз підриває регіональну стабільність і "посилює напруженість".

"Це акт, який посилює напруженість в регіоні і ставить під загрозу регіональний мир і стабільність. Країни регіону повинні зберігати пильність щодо цього і уникати використання себе Сполученими Штатами", — сказав речник Міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін під час брифінгу.

Після візиту Міністра оборони США Ллойда Остіна до Філіппін, 3 лютого військові зафіксували на півночі Америки розвідувальну повітряну кулю з Китаю. Про це повідомляє Reuters. За словами представників міністерства оборони США, зараз літальний апарат супроводжують американські винищувачі. У Пентагоні повідомили, що і раніше виявляли такі пристрої в небі над країною. Спочатку збити кулю планували над штатом Монтана, але потім військові порадили президенту США Джо Байдену не робити цього, щоб від уламків кулі не постраждали мирні жителі.

Що відомо про присутність американських військових на Філіппінах

До 1992 року США мали на Філіппінах Військово-морські та Військово-повітряні бази (ВМС і ВПС). Чисельність особового складу була майже 6 тисяч солдатів. Влада Філіппін прийняла рішення їх закрити. Тоді Вашингтон залишився без однієї зі своїх найбільших баз ВМС на Тихому океані — в затоці Субік — Бей.

Американські військові інструктори наступного разу з'явилися там тільки в 2002 році — для навчання місцевих військовослужбовців методів боротьби з мусульманськими повстанськими загонами, пов'язаними з "Аль-Каїдою". Станом на 2012 рік контингент американських військ на Філіппінах становив 600 військових.

У квітні 2016 року Вашингтон уклав нову угоду з Філіппінами про розгортання своїх військових баз в Південнокитайському морі. Договір передбачав будування нових об'єктів, або встановлення їх на вже існуючих п'ятьох базах Філіппін. Потреба у цьому виникла через те, що Китай почав будувати у цьому регіоні військові і цивільні об'єкти. Але вже у вересні того ж року новообраний президент Філіппін Родріго Дутерте заявив, що американські військові мають покинути Філіппіни, "аби не наражати себе на небезпеку бути викраденими ісламістами". За його словами американські військовослужбовці "привертали увагу ісламістів із терористичного угрупування Абу Сайяф", які регулярно викрадали іноземців заради викупу. Філіппіни тоді розпочали активну операцію по знищенню цього угрупування. У 2020 році Дутерте офіційно повідомив США про своє рішення скасувати двосторонню угоду в оборонній сфері. Президент Філіппін, який відкрито не схвалював військовий союз двох країн, прийняв таке рішення після скасування американським урядом візи для свого бізнес-партнера і сенатора Рональда-Марапона дела Рози. На президентських виборах 2022 року новим президентом Філліпін став Фердинанд Маркос молодший, також відомий як Бонгбонг Маркос.

Принцип "єдиного Китаю"

Китай розглядає Тайвань як власну провінцію, що "відкололася". Материкова влада має намір повернути її, в тому числі за допомогою сили. "Принципу єдиного Китаю" полягає в тому, що як Тайвань, так і материковий Китай є невід'ємними частинами єдиного "Китаю". Принцип єдиного Китаю у формі, закріпленій 1992 року, є наразі офіційною позицією уряду КНР.

Оскільки 1992 року Україна встановила дипломатичні стосунки з Китайською Народною Республікою (Китаєм), це виключає визнання Республіки Китай (Тайваню).

Читайте також

Вибір редакції

На початок