Бабак Тимко погано спить та схуд — доглядач

Бабак Тимко погано спить та схуд — доглядач

Ексклюзивно
Бабак Тимко погано спить та схуд — доглядач
Хатинка Тимка. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

Бабак Тимко цієї зими погано спить та схуд: це можуть бути наслідки стресу через війну.

Про це Суспільне Харків розказав доглядач бабака, науковий співробітник кафедри зоології ХНУ Володимир Ронкін.

Бабак Тимко живе у Куп'янському районі, який обстрілюють окупанти, у селі, де живуть науковці, чутно вибухи. Зимує бабак у погребі.

"Тимко не можу сказати, що почуває себе дуже добре — забагато переживань. Я одно разу заходив в погріб, коли були обстріли, було відчуття наче як землетрус. Думаю, це впливає на те, що бабаки погано сплять, вони останні роки погано сплять через якісь кліматичні проблеми, а тут — додатковий стрес. Сьогодні Тимко не спить. Схуд сильно, це ненормально, може вплинути на його здоров'я, але зрозуміло буде ближче до літа. Взимку бабаки нічого не їдять. У нього температура нині занадто висока, щоб він зберіг жирові запаси на рівні як слід", — розповів Володимир Ронкін.

За його словами, подружки у Тимка немає — померла минулої зими: "Щось не щастить Тимку в особистому житті".

Нині науковці доглядають 20 тварин, п'ять з яких народилися під час окупації, сказав Ронкін.

"Ми постійно перевіряємо, чи не забралися миші до погреба, де сплять бабаки, бо це небезпечно — миші можуть з'їсти бабаків, доки ті сплять. В природі нори глибокі, а в погребі це може бути небезпечно", — розказав науковець.

Що відомо

  • День бабака на біостанції в Гайдарах під Змієвом започаткували у 2004 році харківські науковці на чолі з професором Віктором Токарським. За цей час про прихід весни оповіщали три бабаки. Самі ж науковці збігів з прогнозами синоптиків не відстежували.
  • У Харківській області, за різними підрахунками, живе від 5 тисяч до 18 тисяч бабаків. Традицію віщування весни започаткували, щоб привернути увагу до захисту гризунів. Прогноз Тимка у 2021 році не збувся, але на біостанції кажуть: ідея акції знайшла відгук. У 2022 році Тимко ІІІ віщував, що весна буде нестабільною. Бабаків степових внесли до Червоної книги як вид, що зникає.
  • Понад пів року бабак Тимко був в окупації РФ в селі Нестерівка на Харківщині. У вересні село звільнили.
  • За словами завідувача біологічної університетської лабораторії "Східні степи" Володимира Грубника, 70-80% прогнозів Тимка збуваються.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок