Чи орієнтуєтеся ви в українських музичних трендах? Чи знаєте, хто їх започаткував? Радіо Промінь і Суспільне продовжують спільний проєкт "Антологія. Український альбом", у межах якого ми нагадуємо вам про історію становлення вітчизняного шоу-бізнесу. А наш черговий матеріал – про альбом "Донтворі" жіночого інді-попгурту Panivalkova. Повну версію програми можна послухати за посиланням.
2016 рік. Набрала чинності зона вільної торгівлі між Україною та ЄС. Більшість британців проголосували за вихід Британії з Європейського Союзу. Верховна Рада України перейменувала Дніпропетровськ на Дніпро. Українська співачка Джамала з піснею "1944" перемогла на пісенному конкурсі "Євробачення-2016", що відбувся у Стокгольмі. До десятки найкращих українських музичних альбомів поруч з платівками DakhaBrakha, DakhDaughters, гуртів "Антитіла" та "Один в каное" потрапив альбом "Донтворі" гурту Panivalkova.
Гурт Panivalkova утворився у 2013 році, хоча Даша Пугачова (барабани, перкусія, вокал), Ірина Кульшенко (клавіші, вокал, гармонь, кастаньєти) та Іра Лузіна (клавіші, вокал, укулеле, перкусія) познайомилися одна з одною ще раніше. Двоє дівчат навіть вчилися в одному університеті й жили в сусідніх кімнатах у гуртожитку. Днем народженням Panivalkova можна вважати 8 березня 2013 року, коли відбулася перша спільна репетиція. Дівчата одразу домовилися, що в них не буде явного лідера і в гурті пануватиме суцільна демократія. Продюсерів вони теж не шукали.
Україна дізналася про існування жіночого тріо після того, як той взяв участь у відборі співочого шоу "Х-Фактор". Попри те, що виступ Panivalkova з піснею "Крейзі Нікіта" сподобався усім зірковим суддям того шоу, брати участь далі в проєкті дівчата відмовилися. Кажуть, отримали все, заради чого прийшли на шоу: "так" від усіх суддів і презентували свою пісню.
На той момент в творчому арсеналі дівчат вже був перший мініальбом "Panivalkova". Вони вже виступають на фестивалях, проте кожна ще займається своєю професійною діяльністю. Весь тиждень дівчата заробляли собі на життя, а у вихідні грали концерти й навіть їздили в невеличкі тури.
Кошти на запис лонгплею "Донтворі" дівчата збирали за системою краундфандингу. Колектив запропонував усім охочим стати продюсерами диску й допомогти власними фінансовими внесками видати альбом.
"Ми зняли відео, як опановуємо різні професії, біткуємось, і сказали: "Чуваки, кидайте гроші, якщо хочете нам допомогти займатись тільки музикою". Гроші надходили дуже нерівномірно. Бувало таке, що ми пишемося в студії і нам не вистачає грошей. Телефонує друг, який приносить під студію 3 тисячі гривень, і ми тут же їх віддаємо. Це диво, яке люди самі зробили", – розповідає Іра Лузіна.
Гроші дівчатам приносили не просто так, а в обмін на майбутній диск та особливі подарунки. Деякі з них Іра, Даша та Іра зробили власноруч: було варення "Panivalkova", посилка-сюрприз і навіть побачення, але на нього дівчат так і не покликали, бо воно було задороге.
Записували альбом "Донтворі" в незвичних локаціях, але не лише через нестачу коштів.
Даша Пугачова: "У нас не було ніякого досвіду і ми себе ніяк не обмежували: от прийшла ідея, що ми хочемо барабани на даху, бо там ревер і це як стадіон. Ми мислили образами, нам треба передати таку атмосферу. Це ліс, стадіон, кафе – і ми йшли туди й записували. Можливо, якби ми були суперкрутими музикантами, які 20 років сидять у студії, нам би це в голову не прийшло. Тому що в тебе вже накатана система й це іноді обмежує".
Іра Лузіна: "Це такий сторітелінг, кола слухаєш цілком альбом, там відчувається, що ми хотіли якусь структуру розробити. Там починається все з лісу, а потім йде до міста і все закінчується під зірками під "I Will Meet You".
Більше того, частину свого головного хіта "Let Me" дівчата записували біля звичайнісінького київського бювету, щоб було чутно цвіркунів. А ще там є звуки Індії, зокрема, з ашраму Сеі Баби – з мантрами і навіть галасом птахів.
Режисером відео стала Аня Бурячкова, а от ідея з літаючими костюмами належить Лесі Патоці. Саме вона придумала тіні, які знімають з дівчат речі. На роль "тіней" кожна з учасниць запросила свою подругу. Там є, до речі, й Оля Валькова, на честь якої названий гурт.
Ідея була дуже ефектна і, що не менш важливо, бюджетна. Просто чорне тло, на якому дівчата просто сидять, нічого не роблять. Елементи костюмів шукали на студії Довженка й навіть на секонді. Дублів, зізнаються, було багато, бо "тіні" мали знімати з них речі синхронно.
Саме Леся Патока, авторка багатьох костюмів учасниць Panivalkova, допомогла дівчатам і з образами обкладинки альбому "Донтворі".
Даша Пугачова: "Була така ідея, що в нас вишита буде обкладинка. Ці нитки виходять в нас з голови, так, ніби Panivalkova нами курує, це наше натхнення і ми всі сплутані там зверху. Ця обкладинка хендмейд, в одному екземплярі. Вишивали дівчата, які працювали у Лесі Патоки. У нас навіть є відео, як вони вишивають цю обкладинку, тому це дуже цінна така штука. Назви пісень також там вишиті".
Взагалі створення альбому – це дивовижне поєднання енергії багатьох творчих, а іноді й геніальних людей. До запису треку "Архітектор" долучилися навіть всесвітньо відома оперна співачка Оксана Казанцева й справжній хор, який своїми вигуками "Воу! Воу! Воу!" передає атмосферу стадіону. Хоча від початку пісню писали для укулеле.
Окремо варто сказати про музичні інструменти, які використовували під час запису. Це флексатон (металева пластина, по якій б’є дерев’яна кулька й дає металевий звук), перкусія, китайська сопілка окарина, гармоніка, мелодика тощо. А в композиції "Танго" навіть грає справжній рояль.
Після виходу альбому "Донтворі" тріо попрямувало в гастрольний тур Україною, який дівчата організували самотужки. Пересуватися доводилося потягами в плацкарті й навіть електричками.
Утім, після участі в національному відборі конкурсу "Євробачення" в 2017 році їх запросять виступати в Європі. Загалом буде два тури.
А вже 1 січня 2019 року шанувальників гурту приголомшить новина про те, що проєкт закривається і кожна з дівчат починає власний творчий проєкт.
"Ми створили Panivalkova для того, щоб ця музика несла в світ любов та щирість. Ми віддано працювали на цю ідею 6 років. Рішення про закриття проєкту було прийнято щиро та з повагою одна до одної", – напишуть артистки в своєму зверненні.
Даша Пугачова: "Пройшов час і ти розумієш, що в нас не було нормального відпочинку, тобто ми всі емоційно вигорали, в нас постійно репетиції, ефіри, і в нас втратилася ось ця штука, коли ти приходиш на репетицію і просто розважаєшся, як це було на початку. Ти вже не можеш контролювати свій час".
Сьогодні дівчата допомагають одна одній в сольних проєктах, ведуть спільні соцмережі та підтримують усі творчі ідеї. Тим не менш, вони не планують відродити колектив, який приніс їм популярність. Panivalkova, зачарувавши нас на деякий час, полетіла шукати кращої долі.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!