Конкурсна комісія, яка добирає кандидатів на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС), 16 січня 2023 року розпочала другий етап публічного конкурсу. У березні, імена 32 кандидатів нададуть Вищій раді правосуддя (ВРП), яка вже обиратиме тих, кого призначать на посади.
Повноваження ВККС — це ведення обліку даних про кількість посад суддів, добір кандидатів на посади суддів та оцінювання їхньої кваліфікації. Також ВККС направляє до ВРП рекомендації про призначення на посаду суддів. Важливо, щоб ВРП і ВККС були сформовані з компетентних і доброчесних фахівців, адже від них залежить формування суддівського корпусу.
Судова реформа є одним із кроків, які Україна повинна виконати, щоб стати членом ЄС.
Про те як відбувається відбір та перевірка кандидатів до ВККС і яка роль міжнародних членів комісії Українському радіо розповів голова конкурсної комісії з відбору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, суддя Касаційного господарського суду Верховного Суду, Іван Міщенко.
Як відбувається конкурс
Цей конкурс розпочався до повномасштабного вторгнення. За його умовами:
- кандидати подають свої документи;
- вони опрацьовуються;
- обираються кандидати, яких допускають до співбесіди;
- етап співбесіди.
З початком війни конкурсні процедури вдалося адаптувати під нинішні умови. "Технічну частину конкурсу розробляли разом з кандидатами, щоб у них була можливість знайти місце, де є світло та інтернет, щоб провести співбесіду. І за два тижні був лише один кандидат, у якого співбесіду довелося перенести. Щодня відбуваються чотири співбесіди тривалістю по півтори-дві години", — розповідає голова комісії.
Після першого етапу було відібрано 301 людину, а після другого — 64. Міщенко наголошує, що 301 кандидат на 16 посад — це поки що найбільший конкурс серед тих, які проводили в судовій системі України.
"Ми шукаємо людей які хочуть змінювати судову систему, мають для цього бажання та енергію і своєю роботою можуть позитивно вплинути на судову систему й сформувати той суддівський корпус, на який так очікує суспільство".
Перевірка та відбір кандидатів
Коли кандидати надіслали документи, по кожному з них запитували довідки у НАБУ, НАЗК та громадянського суспільства. Після вивчення всіх кандидатів, обираються найкращі, яких запрошують на інтерв'ю. "Це етап, коли інформація стає публічною, коли питання до кандидатів, зокрема, публікують у соцмережах. Може скластися враження, що всі 64 кандидати — це кандидати з безліччю питань чи претензій. Насправді це не так. Лише до деяких з них є такі питання", — стверджує голова конкурсної комісії.
Шість членів комісії досліджують всю інформацію по кожному кандидату: щодо професійної компетентності та доброчесності. "Спочатку ми дивимося на кандидата з точки зору позитиву — чому можна назвати його чи її кращим з кращих? І далі, обов'язково, дивимося з приводу обґрунтованого сумніву. Якщо до кандидата є запитання і якщо його відповідь не зняла обґрунтований сумнів, тоді в нас є інші кандидати, до яких не було сумнівів, або вони змогли їх спростувати", — зазначає Міщенко.
Він наголошує, що комісія наполовину складається з іноземців, у яких є право вирішального голосу. Наприклад, якщо троє українців голосують "за", а троє іноземців "проти", то голос іноземців переважає.
"Мабуть, участь іноземних експертів — це один з інструментів підвищення довіри до конкурсу"
За його словами, суть цього конкурсу полягає в тому, що членам конкурсної комісії вдалося віднайти універсальні чесноти, які існують в будь-якій країні світу. "Певною мірою конкурс суб'єктивний, але ця суб'єктивність полягає в тому, що ми намагаємося віднайти формулу, що доброчесність і професійна компетентність однаково працюють і в Нідерландах, і у Сполучених Штатах, і в Канаді. І ми хочемо, щоб і в нас також", — зазначає він.
Остаточне формування списку планується на березень. "Після того, як ми проведемо всі співбесіди, ми знову зберемося щоб озвучити імена 32 кандидатів які ми надамо Вищій раді правосуддя. А вона з нього обере 16 кандидатів, яких призначать остаточно членами ВККС", — резюмує Міщенко.
Склад конкурсної комісії
Конкурс проводить комісія, яка складається з трьох українських суддів і трьох іноземних експертів. Міжнародну частину команди представляють:
- Роберт Брукхейсен — колишній прокурор, який спеціалізувався на справах, пов'язаних з корупцією (Нідерланди);
- Стівен Мармен — ексголова Верховного Суду штату Мічиган (США);
- Тед Зажечни — суддя з Канади, який брав участь у роботі Ради міжнародних експертів, яка обирала суддів до Вищого антикорупційного суду України.
Міжнародні експерти зараз знаходяться у Варшаві, бо їхнє перебування в Україні пов'язане з ризиками, зазначив Іван Міщенко.
Читайте також:
"Я оплакую кожне життя". Президент Австрії відвідав Бучу
Киянам збільшили суму щомісячної матеріальної допомоги. Хто і скільки отримає
Кадрові ротації: уряд звільнив керівництво низки держустанов