Швеція може пропустити чемпіонат Європи з легкої атлетики в Туреччині через питання безпеки

Швеція може пропустити чемпіонат Європи з легкої атлетики в Туреччині через питання безпеки

Швеція може пропустити чемпіонат Європи з легкої атлетики в Туреччині через питання безпеки
AP Photo/Matthias Schrader

Команда має бажання виступити на турнірі, проте "не виключає" бойкоту через політичну ситуацію.

Збірна Швеції з легкої атлетики може пропустити чемпіонат Європи-2023 у приміщенні, що відбудеться з 2 до 5 березня в турецькому Стамбулі. Команда розглядає варіант відмовитися від турніру, про що на пресконференції заявила капітанка збірної – бронзова призерка Оліміпади-2000 й чемпіонка світу-2005 зі стрибків у висоту Кайса Бергквіст.

Сумніви щодо участі в змаганнях пов'язані з політичною напругою між Швецією та Туреччиною, що загострилася в січні 2023 року. Міністерство закордонних справ Швеції рекомендувало своїм громадянам утриматися від масових зібрань у Туреччині.

Конфлікт зав'язався на тлі того, що Туреччина не підтримала вступ Швеції до НАТО, що спричинило протести у шведських містах. Ультраправий шведський політик Расмус Палудан на знак протесту спалив копію Корану біля стін турецького посольства. У Туреччині демонстранти відповіли спаленням прапора Швеції біля її генерального консульства у Стамбулі.

Читайте також: Протести у Швеції та спалений Коран: що відомо про загострення відносин між Стокгольмом і Анкарою

Як ці події вплинули на збірну Швеції з легкої атлетики

Попри рекомендації МЗС шведська команда з легкої атлетики зможе відвідати чемпіонат, якщо того забажає. Як розповіла Бергквіст, збірній дали дозвіл на поїздку в супроводі охорони.

"Ми не можемо виключати того, що не поїдемо, – зазначила капітанка. – У будь-якому разі ми міркуємо й працюємо над тим, щоб команда була. Але ситуація в найближчому майбутньому може піти різними шляхами".

"Гадаю, мені, як шведці, важко не відчувати сильного невдоволення, коли бачиш, як у місті спалюють шведські прапори. Це те, що впливає на кожного. Спортсмени мають зосереджуватися на змаганнях, а не безпековій ситуації".

Сама Бергквіст схиляється до того, що команда поїде, проте для цього збірній треба впевнитися, що їхнє перебування в країні може бути безпечним.

Чи поїде на Євро рекордсмен Дюплантіс

Наступний чемпіонат Європи в приміщенні може пропустити й лідер збірної, олімпійський чемпіон і рекордсмен світу в стрибках із жердиною Мондо Дюплантіс. Утім, причиною такого рішення є "не політика". У цьому в коментарі Sportbladet запевнив менеджер атлета. За його словами, це Євро від початку не входило до переліку запланованих стартів Дюплантіса на 2023 рік.

Остаточне рішення щодо участі швед планує ухвалити вже після лютневих змагань, проте наразі цей старт не є орієнтиром для спортсмена. "Це малесенький чемпіонат, а мені треба фокусуватися на титулах найбільшої ваги", – зазначив Мондо.

Що відомо

  • На минулому чемпіонаті Європи-2021 у приміщенні Швеція завоювала чотири медалі: одне "золото", два "срібла" та одну "бронзу".
  • Загалом за всю історію участі в зимовій континентальній першості шведська збірна здобула 73 нагороди: 23 золоті, 26 срібних і 24 бронзові.
  • Швеція не пропускала ще жодного чемпіонату Європи в приміщенні від його започаткування в 1966 році.
Читайте також: "Останні дні стали великим потрясінням". Стрибун з жердиною присвятив перемогу на турнірі загиблому на війні десятиборцю
На початок