ВАКС заявив про необґрунтованість підозри Коболєву — адвокат

ВАКС заявив про необґрунтованість підозри Коболєву — адвокат

Андрій Коболєв - ексголова "Нафтогазу"
Андрій Коболєв. Фото: УНІАН

Підозра колишньому голові правління НАК "Нафтогаз України"  Андрію Коболєву, якого Національне антикорупційне бюро підозрює в незаконному отриманні премії на суму у понад 260 мільйонів гривень,  необґрунтована. Таке рішення ухвалив суддя Вищого антикорупційного суду України, визнавши недоведеними всі твердження прокурора. Про це заявив адвокат Коболєва Олексій Носов, коментуючи оприлюднений напередодні текст судового рішення щодо відмови в обранні запобіжного заходу у справі ексголови "Нафтогазу" Андрія Коболєва.

Відповідне засідання Вищого антикорупційного суду відбулося 23 січня. Прокуратура вже подала апеляційну скаргу на рішення Вищого антикорупційного суду України, зазначив адвокат.

Як заявив Носов, не встановлено жодних ризиків перешкоджання кримінальному провадженню.

“Слідчий суддя зазначив, що всі перераховані прокурором ризики нівелюються самостійним та добровільним рішенням Андрія повернутись з-за кордону одразу, після отримання відомостей про здійснення розслідування стосовно нього. Вказане у сукупності із його належною процесуальною поведінкою свідчить про намір сприяти слідству, а не ухилятись від нього”, — наголосив адвокат.

За словами Носова, суд визнав, що наглядова рада свідомо ухвалила рішення про преміювання.

“Слідчий суддя встановив, що слідство триває з 2018 року, тобто вже 5 років. Станом на січень 2023 рік члени Наглядової ради, в тому числі її Голова не допитані. При цьому, у своєму листі від 2018 року, на адресу Прем’єр-міністра України вони повідомили, що рішення ухвалювали за рекомендацією Комітету з призначень та винагород на основі ретельного аналізу подібних судових перемог”, — розповів адвокат.

За його словами, члени Наглядової ради публічно опублікували додаткове відкрите звернення, у якому наголосили, що вони беруть на себе повну відповідальність за ухвалене рішення і будь-якого тиску з боку Коболєва не зазнавали.

Крім того, за словами Носова, слідчий суддя визнав такими, що суперечать ідеї корпоративного управління в акціонерних товариствах та дискредитують роль міжнародних експертів в складі наглядових та контролюючих органів, твердження прокурора, що більшість членів Наглядової ради є іноземцями, а тому не володіють знаннями українського законодавства.

Обмеження, передбачені постановою КМУ №859 щодо порядку встановлення премій на дії голови правління НАК не поширювались, наголошує адвокат. Встановлення розміру винагороди є виключною компетенцією Наглядової ради, йдеться у його коментарі судового рішення.

“Суд не встановив наявність у Андрія Коболєва повноважень, які б надавали йому можливість впливати на прийняття рішень щодо встановлення розміру його винагороди. Одночасно суддя зазначив, що процес прийняття рішення про виплату премії Голові правління НАК є багатоетапним та передбачає участь у ньому ряду незалежних суб'єктів. Дії Андрія є початковим і невизначальним етапом такого процесу”, — заявив Носов.

За його словами, прокуратура вже подала апеляційну скаргу на рішення Вищого антикорупційного суду України.

“Подала ще до отримання повного тексту рішення. Тому тепер вже Апеляційна палата ВАКС повинна оцінити як наші доводи, так і висновки слідчого судді, та прийняти кінцеве рішення в питанні обрання запобіжного заходу”, — йдеться у заяві адвоката.

23 січня Вищий антикорупційний суд залишив клопотання прокурора щодо тримання під вартою Коболєва без задоволення.

Що відомо про справу Коболєва

19 січня правоохоронці повідомили про підозру колишньому голові правління НАК "Нафтогаз України" Андрію Коболєву. За даними слідства, загалом упродовж 2018 року Коболєву незаконно виплатили коштом компанії понад 229,25 мільйона гривень (різниця між фактично виплаченою премією і максимально допустимим її розміром).

Коболєв відмовився прокоментувати ситуацію Суспільному, зазначивши, що зараз перебуває з адвокатом.

"Вибачте, зараз коментарів не даю. Я зараз з адвокатом. Самі розумієте. Можливо, пізніше", — зазначив він.

20 січня Вищий антикорупційний суд оголосив перерву в обранні запобіжного заходу Коболєву до 23 січня 2023 року.

У САП повідомили, що справу щодо Коболєва за клопотанням детективів НАБУ та погодженням Спеціалізованої антикорупційної прокуратури розпочали розглядати в суді 19 січня. Прокурор наполягав на застосуванні до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави у розмірі 365 млн грн.

Що відомо про премію Коболєва у "Нафтогазі"

Наприкінці грудня 2019-го Україна отримала 2,9 мільярда доларів від Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Після цього керівництво НАК "Нафтогаз України" проголосувало за виплату премії правлінню компанії у розмірі 1% від цієї суми. Таким чином, сума премії становила 29 мільйонів доларів, або близько 700 мільйонів гривень.

На початку 2020 року директор НАБУ Артем Ситник повідомив, що триває досудове розслідування щодо премій для керівництва НАК "Нафтогаз" за перемогу над російським Газпромом у Стокгольмському арбітражі.

3 березня того ж року Кабінет міністрів заборонив виплачувати керівникам державних компаній зарплатню більш ніж 1,25 мільйона гривень. Раніше повідомлялося, що заробітна плата голови Нафтогазу Андрія Коболєва становить понад 1 мільйон гривень на місяць.

У серпні 2020-го Кабінет міністрів встановив максимально допустимий розмір базової винагороди для членів наглядової ради Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в розмірі 246,8 тисячі гривень на місяць.

Читайте також: "Успіх повинен мати безпрецедентний бонус": члени правління "Нафтогазу" заявили про законність премії Коболєва

Вибір редакції

На початок