Західні компанії збагатилися на поставках зброї для України на початку війни — розслідування

Західні компанії збагатилися на поставках зброї для України на початку війни — розслідування

ЗМІ
Західні компанії збагатилися на поставках зброї для України на початку війни — розслідування
РПГ—7, військовий прицілюється. Міністерство оборони України

Європейські компанії—брокери з продажу зброї отримали надприбутки за посередництво у поставках для України. Про це йдеться у спільному журналістському розслідуванні українського видання The Kyiv Independent, естонського Eesti Ekspress, німецького Die Welt, та голландських Lighthouse Reports і The Investigative Desk.

Журналісти поговорили з представниками восьми європейських компаній, які займаються продажем зброї. В розмовах “не під запис” вони визнали, що підняли ціни у два—чотири рази на початку повномасштабної війни в Україні, користуючись підвищеним попитом.

“Відчайдушно потребуючи зброї, Україна була готова купувати за будь-яку ціну”, — розповів Kyiv Independent український посадовець, який брав участь у закупівлях зброї в перші тижні війни.

Наприклад, естонська компанія Bristol Trust OÜ отримала 2 мільйони євро, або 30% від угоди, за посередництво в постачанні 12 500 гранат для РПГ—7. Це було в березні 2022 року, під час активних боїв за Київ. За словами інсайдерів на європейському ринку зброї комісія розміром у 30% перевищує ринкову вартість у майже шість разів. Для закупівлі і постачання понад десятка тисяч гранат для РПГ—7 до України в середині березня утворився складний ланцюг посередників.

“Замовлення на гранати прийшло голландській компанії—брокеру ARLE B.V. Вона звернулася до естонської Bristol Trust, яка, в свою чергу, “пішла” до чеської Excalibur International за гранатами для України”, — йдеться у статті.

За словами одного з торговців, зброю для України шукали по всьому світу, від Кувейту до Кенії та від Філіппін до Судану. Адже потреби України були досить специфічними. Радянські міномети, гранатомети та боєприпаси—те, що найбільше використовувалося українською армією, але дефіцитне на Заході.

Чехи продали 12 500 гранат естонцям за 4,8 мільйонів євро, а естонці перепродали ті ж гранати голландцям за 6,8 мільйонів євро. Сума, яку заплатила Україна, як замовник, може бути ще вищою. При цьому представники компаній-брокерів не приховують, що значно підвищили ціни на зброю.

Проте хто саме замовив гранати та оплатив угоду – наразі невідомо. Власник ARLE B.V. стверджує, що компанія мала підряд від Міністерства оборони Нідерландів. Голландські урядовці заперечили свою участь в цій угоді і заявили, що не користуються послугами приватних посередників для постачання зброї Україні. Проте зазначили, що іноземні компанії, які піднімають ціни, інколи намагалися отримати вигоду з військових закупівель для України.

В українському Міністерстві оборони на запит журналістів також заперечили свою участь в цьому замовленні гранат.

Що відомо про чеську компанію Excalibur

Від 2018 року Excalibur на офіційному рівні співпрацює з українським оборонно промисловим комплексом. У 2020—2021 роци дочірня компанія Excalibur International, Excalibur Army неодноразово продавала зброю напряму держкомпанії Укрспецекспорт, яку була дочкою Укроборонпрому.

Проте в Укроборонпромі на запит журналістів—розслідувачів відповіли, що ані концерн, ані його дочірні компанії не замовляли 12 500 гранат. На початку березня 2022 року Укроборонпром передав свої дочірні підприємства Укрспецекспорт і Спецтехноекспорт в управління Міністерству оборони України.

Що відомо про військову допомогу ЄС Україні

Загальна вартість військової допомоги ЄС для України оцінюється у 8 мільярдів євро. Про це заявив глава європейської дипломатії Жозеп Боррель на зустрічі глав МЗС у Брюсселі 14 листопада 2022 року.

"Я запросив своїх військових співробітників найбільш точно оцінити загальну суму військової підтримки України з боку ЄС. Я можу сказати, що щонайменше було передано озброєнь на 8 млрд євро як з боку ЄС, так і з боку держав-членів на двосторонній основі", — зазначив Боррель".

За його словами, це 45% від зусиль США.

Читайте також

Відповідь на ескалацію з боку РФ: В ЄС пояснили рішення про постачання танків Україні

Польща може передати Україні винищувачі F-16 — Моравецький

На початок