В ООН порівняли ситуацію з доступом до колонії в Оленівці із ЗАЕС та не виключили відновлення місії. Про це сказала під час зустрічі з журналістами в Києві координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун, передає кореспондент Суспільного.
"Ми ніколи не отримували довзолу від Російської Федерації, щоб зайти туди. Чи означає, що все втрачено, ні. Згадайте Запорізьку АЕС. Ми маємо там спеціалістів з МАГАТЕ. Тож, це можливо", — сказала Браун, говорячи про доступність до окупованих областей та Оленівку.
Раніше Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що минуло пів року з дня теракту в Оленівці, де утримували українських полонених, а належної реакції та успіху у розслідуванні немає.
"Не відреагував належним чином Міжнародний Комітет Червоного Хреста. Незрозумілою лишається позиція ООН, бо спочатку Генсекретар організував окрему місію в Оленівку. Однак не було докладено зусиль для зустрічей з українською стороною, щоб взяти напрацювання та документи щодо теракту. Вже через п'ять місяців місію ООН розформували без жодної критики РФ, яка за увесь цей час не надала доступу ні представникам місії, ні українській стороні та фактично зірвала розслідування", — сказав Лубінець.
Що відомо про вибух у колонії в окупованій Оленівці на Донеччині
Під час вибуху в ніч проти 29 липня 2022 року, який пролунав на території колишньої виправної колонії в смт Оленівка, була знищена будівля, де утримували українських військовополонених.
За даними російських окупантів, загинуло понад 50 українських захисників, кількість поранених невідома. За даними Офісу генпрокурора України, поранення дістали 130 людей. Серед утримуваних були зокрема захисники Азовсталі.
В українській розвідці вважають, що російські окупанти не мали наміру обмінювати українських полонених в Оленівці та умисно стратили їх, щоб приховати тортури та умови утримання полонених. Генштаб ЗСУ повідомляв, що підрив колонії в Оленівці вчинили найманці ПВК "Вагнера" без узгодження з військовим керівництвом РФ.
3 серпня 2022 року генсекретар ООН Антоніу Гутерреш повідомив, що ООН запускає "місію по встановленню фактів" трагедії в Оленівській колонії. 28 вересня Уповноважений з прав людини ВР Дмитро Лубінець повідомив, що створена генсеком ООН місія, яка мала розслідувати теракт в Оленівці, так і не прибула в Україну.
11 жовтня на підконтрольну Україні територію повернули тіла 62 українських військових. Серед них були загиблі в Оленівці
Станом на 10 грудня 2022 року РФ утримувала в Оленівській колонії 150 українців. Україна закликає міжнародних правозахисників вимагати доступу до полонених в Оленівці.
Читайте також
Колонія в Оленівці: місце, що стало пеклом
"Жага рятувати життя": інтерв'ю військової медикині, яка пройшла "Азовсталь" та Оленівку